Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DIODY PROSTUJąCE W SPAWARCE

14 Lut 2007 23:38 2875 12
  • Poziom 9  
    Witam! Posiadam spawarke EINHELL CEN 160. Zastanawiam się nad założeniem do niej diód prostowniczych (mostek Greatza). Z tego co słyszałem to dobra sprawa, ale jak to jest na prawdę, to nie mam pojęcia. Czy faktycznie poprawia się jakość spawów i czy zmieni się moc spawarki?

Post był raportowany.

Nie używaj dużych liter w tytule -- > REGULAMIN. [hefid]
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 38  
    Moc spawarki sie nie zmieni, ale zmieniaja się własnosci łuku: znacznie lepiej "ciągnie".
    Diody musisz dać na prąd 200A, napięcie wystarczy 100V. Pamiętaj o radiatorze dla diod!
  • Poziom 27  
    Generalnie to diody wystarczyłyby na 100A ale im większe tym lepiej.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 17  
    Założenie samego mostka diodowego nie wiele daje. Ale założenie po tym mostku dużego dławika przynosi kolosalną różnicę w jakości spawania.
  • Poziom 33  
    Ostatecznie dużej baterii kondensatorów, bo dławik to trochę ciężki wychodzi.
  • Poziom 26  
    sp5wcx napisał:
    Ostatecznie dużej baterii kondensatorów, bo dławik to trochę ciężki wychodzi.

A jak duża powinna byc pojemność ?
  • Poziom 38  
    Nieporozumienie, kondesatory nie dają "ciągnięcia" łuku, a dławik - tak!
    Dlatego wszystkie przekaźniki lub styczniki mają ograniczenie zdolności łączeniowej dla obciążeń indukcyjnych na prądzie stałym, np. dla obciążenia rezystancyjnego - 10A przy AC a dla indukcyjnego i DC - 0,5A.
  • Poziom 27  
    bateria to zły pomysł - będzie strzelać jak z kałacha - powypala dziury i ma inne nieprzyjemne własności. Proponuję zbudować dławik - kilkadziesiąt zwoi drutu przekroju jak uzwojenie wtórne, rdzeń ok 20 cm2 ze szczeliną 2-3 mm.
    Problem był poruszany wielokrotnie - parz wątki np. buduję migomat na spawarce elektrodowej
  • Poziom 24  
    Nic z tego nie wyjdzie jeśli nie przewiniesz transformatora na większe napięcie.Jeśli obecnie założysz diody to nie zajarzysz łuku ponieważ napięcie przy prądzie stałym musi być większe niż przy zmiennym.
  • Poziom 9  
    Przewijać trafo troche dużo roboty. Ciekawe jaki by był efekt z mostkiem i dławikiem bez przewijania trafa. Diody mam ze starej spawarki, w której trafo się spaliło więc chciał bym je użyć. Może znacie jakiś link do stronki, w której mógłbym zobaczyć jak zrobić dławik?
  • Poziom 33  
    ANDYW6 napisał:
    Nic z tego nie wyjdzie jeśli nie przewiniesz transformatora na większe napięcie.Jeśli obecnie założysz diody to nie zajarzysz łuku ponieważ napięcie przy prądzie stałym musi być większe niż przy zmiennym.

Dziwne, bo ja dołożyłem mostek do oryginalnej spawarki transformatorowej (plus kondensatory) i wszystko działa jak należy. A mostek dołożyłem po to, gdyż zgodnie z teorią łatwiej utrzymać łuk. I sprawdziło się to w praktyce. Jako kiepski spawacz przy prądzie stałym spawanie idzie mi o wiele lepiej.
  • Poziom 14  
    Kolego los sandalos czy mógł byś dokładnie opisać jak wykonać samemu taki dławik
    pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Jeżeli chodzi o dławik do spawarki z diodami to jest to konieczność aby otrzymać jaki kolwiek efekt tej przeróbki, sam taki zrobiłem , a podpatrzyłem ze spawarki typu Bester , jest to trafo. na dwóch kolumnach o przekroju rdzenia ok.25 cm kwadrat i po około 20 zwoji na cewce , ale przekrój drutu musi być trochę większy od tego co jest nawinięty na cewce uzwojenia wtórnego żeby się nie robiły spadki napięcia i prądu, ale taka spawarka na uzwojeniu wturnym powinna mieć trochę wyższe naoięcie ok. 70V.