Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak to działa? Wytwarzanie ujemnego napięcia?

15 Lut 2007 11:58 2081 5
  • Poziom 21  
    Witam
    Czy koś może mi napisać w jaki sposób jet wytwarzane ujemnie napięcie (-5V) do zasilania scalaków w tym w tym zasilaczu :
    http://www.electronics-lab.com/projects/power/003/index.html
    (schemat ideowy)
    Załóżmy, że na prostownik podajemy sinus. o ampl. Um=30V
    wiem ze C1 ładuje sie do 30v (i jednocześnie rozładowuje się przez R1)
    jaką funkcje pełnia C3,R3,D6,D5,C2,R2?
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 38  
    Układ składajacy się z R2, C2, D5, D6, C3, R3 i D7 stanowi źródło napięcia ujemnego, wytwarzanego przez podwajacz napięcia (diody D5 i D6), filtrowanego przez C3, a następnie ograniczonego diodą Zenera D7.

UWAGA! Korzystanie z niskich napieć (np. 1,5V) przy pełnym obciążeniu prądowym (3A) spowoduje wydzielenie w tranzystorze wykonawczym mocy ok. 100W, dla której ten radiator jest ZA MAŁY! Spowoduje to uszkodzenie termiczne tranzystora (przebicie), które może zniszczyć układ zasilany z tego zasilacza!
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 21  
    C3,R3,D6,D5,C2,R2 stanowia pompe ładunkowa. Zaloz sobie ze zaczep 2 to masa. Jak na zaczepie 2 wyzszy potencjal niz na 1 to laduje sie C2 przez R2 i D5. Gdy potencja 1 wyzszy od 2 to D5 zaporowo spolaryzowane. Kondensator rozladowuje sie do zaczepu 2 przez diode D6 i C3 , R3i D7.
    To tyle.
  • Poziom 21  
    @Jerzy Węglorz
    dzieki za ostrzeżenie - oczywiście masz racje- przy małym napięciu i duzym obciążeniu cały spadek napięcia odłoży się na Uce tego tranzystora (30*3=90W a to już sporo)
    @sadamb
    nie do końca zaczaiłem, mógłbyś narysować oczka w których te kondensatory sie ładują (uwzględnijąc mostek prostowniczy)
    Jak to działa? Wytwarzanie ujemnego napięcia?
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Czekaj podesle Ci wykresy ze Spice'a latwiej bedzie tlumaczyc

Dodano po 2 [godziny] 5 [minuty]:

Masz schemat i wykresiki. Oznaczenia tekscie do mojego schemtau bede sie odnosily. Mase dalem tak jak w Twoim schemacie choc sugerowalem inaczej. Myslalem ze moze latwiej kapniesz. Mase mozesz w dowolnym punkcie ukladu sobie przyjac nie zmienia to zasady dzialania.
    Podawane potencjaly wzgledem masy.
    No to jedziemy Vin2-Vin=30 (Vin=-0.7 wzgledem masy) kondensator C1 laduje sie od wejscia in2 przez R2 diode D1 i D5 (dioda z mostka prostowniczego) .Vkond=0.7V katoda D1 na masie a anoda to potencjał Vkond inaczej. Dioda D2 zapor.
    Nastepnie Vin-Vin2=30 (Vin2=-0.7) Kondensator C1 rozladowuje sie do wejscia in2 przez R2 diode d2 ,C3(ladowanie) ,Zenerke D3 i R3 D4 i R1.
    Dioda D1 zapor bo napiecie na anodzie D2 maleje czyli napiecie na katodzie D2 rowniez maleje.
  • Poziom 21  
    dzięki teraz to już widze.