Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie suba aktywnego.

Joker2 18 Feb 2007 22:09 6291 51
Tespol
 • #31
  Mc`sFrYcO
  Level 20  
  :arrow:na wejściu wysoko poziomowym sumowanie kanałów nie ma wpływu na stereofonie ale wyjścia liniowego chyba niemożna nazwać wejściem wysokopoziomowym? Prawda? a u kolegi Joker2 właśnie mamy do czynienia z wyjściami liniowymi , pozatym zwróć uwage że wszystkie wejścia nisko poziomowe w subach są pojedyńcze tzn. sygnał jest jusz wcześniej zsumowany w amplitunerze
 • Tespol
 • #32
  Pegelmesser
  Level 23  
  md wrote:
  Uparty jesteś.
  Zauważ, że tutaj sygnał pobierany jest z PRZEDWZMACNIACZA STEREO.
  Wyobraź sobie, że rezystory narysowane na rys. 2 mają po 10Ω - czysta teoria dla wytłumaczenia zjawiska - co wtedy będzie? Nic innego, tylko zwarcie kanału lewego z prawym, bo 10Ω naprzeciw impedancji wejściowej wzmacniacza, która przeważnie wynosi kika do kikudziesięciu kΩ, to prawie drut. Oczywistym jest, że wartość tych rezystorów jest większa, ale zawsze mamy do czynienia z tym, że w mniejszy lub większym stopniu zwierają one kanały na WEJŚCIU toru stereo, tam gdzie bardzo wyraźnie można zauważyć pogorszenie efektu stereo, bo odbiór wysokich tonów przez nasze ucho jest kierunkowy


  caly czas pisałem o sumatorze na opampie... jakie przesłuchy w zwiazku z takim rozwiazaniem?
 • #33
  md
  Level 39  
  Jakim rozwiązaniem - konkretnie, bo nie wiem o czym mowa. Ja omawiam rysunek drugi, gdzie wyraźnie widać rezystory pomiędzy wejściem kanału lewego i prawego przedwzmacniacza, a więc na sygnale o poziomie od 300mV do około 2V. NIe jest ważne, że za rezystorami jest wzmacniacz operacyjny, bo to właśnie rezystory narysowane na rysunku zwierają wcześniej sygnał, powodując pogorszenie efektu stereo - kolor czerwony na moim rysunku - pomyśl trochę, to łatwo zrozumieć, trzeba tylko chcieć.
 • #34
  Pegelmesser
  Level 23  
  No wlasnie nie wiesz o czym mowa. A ja caly czas pisze o sumatorze, od poczatku, uparcie. Nie o zadnych rezystorach łaczonych jak na rysunkach podanych wczeniej bo to sa rozwiazania bledne i tak pisalem o nich caly czas! Sumator sie robi na WO w ukladzie odwracajacym... jakby ktos nie wiedzial. Chyba schemat zbedny.
 • #35
  md
  Level 39  
  Uważam, że schemat nie jest zbędny. Zarzucasz nam niewłaściwe rozumowanie. Mnie zarzucasz, że mieszam, kiedy napisałem, że LEPSZYM rozwiązaniem jest rysunek nr 1, bo taki jest temat dyskusji. Autor pytania podał nam 2 rysunki pod ocenę, ja oceniłem i wyraziłem swoją opinię, którą staram się argumentować w sposób zrozumiały, nigdzie nie ma innego schematu poza tymi dwoma, więc skoro podajesz inne rozwiązanie, dołącz schemat swojej propozycji.
  ------------------------------------------------
  Poniżej schemat rozwiązania wzorcowego. Sygnał stereo podawany jest na dwa rozdzielone wejścia: IN L i IN R, dalej wzmacniany jest przez wzmacniacze operacyjne. Sygnał dla subwoofera sumowany jest na wzmacniaczu I02A, a dla kanałów stereo podawany jest na filtry górnoprzepustowe Io1B oraz I03B i dalej do wejścia stereo wzmacniacza. sygnał dla subwoofera podawany jest na monofoniczną końcówkę lub wzmacniacz w układzie mostkowym
 • #36
  Pegelmesser
  Level 23  
  To akurat jest zwrotnica aktywna do zestawu 2.1 jakiegos. Ale koncepcja dobra bo ma sumowanie na opampie wlasnie (IO2A). O to mi caly czas chodzilo.
 • Tespol
 • #37
  md
  Level 39  
  Jestem przekonany, że nie o to, bo sam stwierdziłeś, że to jest zwrotnica aktywna, a Ty pisałeś o filtrze. Zwrotnica aktywna ma to do siebie, że nie przepuszcza basu na kolumny stereo, co jest bardzo korzystne ze względu na odciążenie tych kolumn i eliminację zakłóceń, które mogłyby powstać w przypadku emitowania takiego samego dźwięku jednocześnie przez subwoofer i kolumny stereo rozstawione w różnych miejscach pomieszczenia odsłuchowego.
 • #38
  Pegelmesser
  Level 23  
  Ale czesc tej zwrotnicy mozna wywalic i dostac tylko filtr dolnoprzepustowy do suba wraz z sumatorem..
  Co do odciazania glosnikow frontowych to nie robi sie tak, z reguly idzie tam cale pasmo a sub jest po to zeby uzupeniac dól ktorego fronty nie przetwarzaja juz dobrze, czyli sub musi pracowac od 40-50Hz w dól.. taka jest jego idea, nie moze sie on nakladac pasmem na fronty...
 • #39
  md
  Level 39  
  Ponawiam prośbę - zamieść schemat swojego rozwiązania, by uniknąć nieporozumień.
  Nie znam szaleńca, który tnie subwoofer poniżej 50Hz, bo też mało znam utworów z muzyki rozrywkowej, w których można uświadczyć dźwięki o częstotliwości poniżej 50Hz. Subwoofer najlepiej jest ciąć w okolicach 100 - 120Hz.
  Zauważ, że w sprzęcie lepszych marek po przełączeniu w tryb pracy z subwooferem, podnosi się dolna granica przenoszenia kolumn frontowych - to naturalne i tak właśnie powinno być.
  Jeżeli będziesz miał sytuację, w której subwoofer będzie grał do 100Hz i kolumny frontowe rozstawione po bokach również grają od 50Hz w górę, to masz 3 źródła tego samego dźwięku niskiej częstotliwości, co może spowodować problemy.
 • #40
  Pegelmesser
  Level 23  
  Nie ma tu jednego slusznego rozwiazania. Pisalem o swoim, sumator na opampie jak czesc z twojego schematu. Reszta jak kto woli, subsoniczny, itp.


  Co do spzretow to wlasnie sprzet wysokiej kalsy sam nic automatycznie nie przelacza tylko mozna sobie tryby wybierac i glownie polecane jest zeby na fronty szlo pelne pasmo a sub uzupelnial to czego fronty juz nie daja rady czyli od 40-50Hz w dól. Tak sie skalda ze dobre sprzety wlasnei maja max 100-120 Hz na filtrach.. slabe nawet do 250 ale chodiz w nich o to ze te przednie glosniczki frontowe nie pzrenoisza nizej niz 150Hz i musza miec suba wysoko cietego...
 • #41
  Joker2
  Level 23  
  To może teraz bardziej praktycznie.

  Wczoraj wykonałem taki przedwzmacniacz na NE5532 (schemat z tąd: http://www.zpcir.ict.pwr.wroc.pl/%7Ejarekp/proj/pamp/index.html ). Wiem że można by zrobić prościej, ze schematu z noty tego układu, ale wolałem na początek coś sprawdzonego.

  Podłączyłem go tak jak na rys.1 z tego tematu (w pierwszym poście), z tym że zamiast filtru i reszty za nim podłączyłem jakiś słaby stary wzmacniacz mono i głośnikiem (tak na próbe, bo wzmacniacz do suba i filtr jeszcze nie powstał), a zamiast tego wzmcniacza na LM inny wzmacniacz stereo z głośnikami.

  Efekty działania są pozytywne. Kiedy podłączam sygnał pod sam kanał np. lewy to głos słychać tylko z lewego (i oczywiście z tego "centralnego"), a w prawym tylko szmery, czyli wszystko jest tak jak miało być. Nie ma żadnych przesłuchów między kanałami.

  Wzrósł jedynie nieznacznie poziom szumów na głośnikach L i P, a sygnał jest troszkę słabszy (również nieznacznie), tzn. przy bardzo słabym sygnale (np. głośność 1% z komputera czy mp3) i potencjometrze od wzmacniacza stereo odkręconym do końca słychać szym po przyłożeniu głowy do głośnika, ale jest on niesłyszlny przy mocniajszym sygnale.

  Schemat z opornikami zamieściłem, ponieważ przeglądałem schematy kitów filtrów do subów w których było to tak rozwiązane (wiadomo w tych tańszych i prostszych).

  Mam pytanie do schematu zamieszczonego przez kolege
  md:
  Jako te wzmacniacze operacyjne można zastosować TL074, LM358, lub NE5532? Który polecacie?
  Sygnał jest z kanalów na subwoofer doprowadzony dwoma rezystorami 12k, nie powoduje to przesłuchów?
  Podoba mi się pomysł z rozgraniczeniem częstotliwości na kolumny i subwoofer. Rozumiem że subwoofer dostaje pasmo od samego dołu do 120Hz, a kolumny od 120Hz do 20kHz? (pytam żebym nie miał wątpliwości), ogólnie bardzo dziękuje za ten schemat :)
 • #42
  Pegelmesser
  Level 23  
  Niepotrzebnie robisz przedwzmacniacz dwukanalowy skoro masz zrobic do suba go. Wystrczy jeden kanal. I filtr. Ni emusi byc wzmocnienie oddzielnie, sygnal jest dostatecznei silny a wzmonienie mozna sobie zorbic na filtrze juz. Ten schemat zamieszczony przez md jest dobry, tylko ze dla ciebei nie uzteczny raczej. I po co 120Hz na suba pchac? Zreszta nie potrzeujesz nic poza filtrem aktywnym dolnoprzepustowym do suba, a nie jakies przedwzmacniacze do stereo itp.
 • #43
  md
  Level 39  
  Schemat wstawił na elektrodę admin Gulson, a znaleźć można go tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1562747#1562747
  Jest tam jeszcze kilka innych rozwiązań wartych uwagi.
  ------------------------------------------------
  Ponieważ schemat zamieściłem jako poglądowy dla wytłumaczenia problemu separacji kanałów, nie jest on dopasowany dokładnie do parametrów o jakich tutaj mowa (częstotliwość cięcia subwoofera). Nie jest to jednak problem, bo łatwo można dobierać częstotliwość podziału zmieniając elementy RC w poszczególnych filtrach.
  ------------------------------------------------
  Po raz trzeci, tym razem zamieszczam wzory niezbędne do obliczania filtrów.
  Na chwilę się wyłączam, obowiązki wzywają :(
 • #44
  Joker2
  Level 23  
  Pegelmesser wrote:
  Niepotrzebnie robisz przedwzmacniacz dwukanalowy skoro masz zrobic do suba go. Wystrczy jeden kanal. I filtr. Ni emusi byc wzmocnienie oddzielnie, sygnal jest dostatecznei silny a wzmonienie mozna sobie zorbic na filtrze juz. Ten schemat zamieszczony przez md jest dobry, tylko ze dla ciebei nie uzteczny raczej. I po co 120Hz na suba pchac? Zreszta nie potrzeujesz nic poza filtrem aktywnym dolnoprzepustowym do suba, a nie jakies przedwzmacniacze do stereo itp.

  Problem polega na tym, że się zabardzo nierozumiemy. Od kilku postów piszesz "Należy ssumować sygnał na opampie". Moje pytanie brzmi jak? Na forum jest pełno takich tematów, ale z żadnego niewynika to jednoznacznie, z tąd ten temat.
  Jeżeli chcesz mi pomóc, to chociaż by w paint'cie nakreśl mi schemat (wystarczy blokowy) jak to wg Ciebie powinno być podłączone.
  Chodzi mi o to żeby niebyło przesłuchów na kolumnach stereo, a nie o jakieś wzmacnianie poszczególnych kanałów na suba. W miarę możliwości proszę o Twój schemat.
 • #45
  Pegelmesser
  Level 23  
  Pegelmesser wrote:
  ...sumowanie na opampie wlasnie (IO2A). O to mi caly czas chodzilo...


  obrazek jest w poscie md z 18 Lut 2007 22:27 wiec nie bede przepisywal.. pislaem. wzmacniacz operacyjny w ukladzie odwracajacym. sumator na tym. nie wiem jak prosciej mozna. Akurat schemat blokowy nic nie da imoze byc mylacy jak zreszta twoj na poczatku..

  A swoja koncepcje calosciowa zamieszcze potem, jak znajde schemat bo nie chce mi sie rysowac drugi raz skoro mam w dokumentacji juz....
 • #46
  md
  Level 39  
  Pomogę Ci, większość sumatorów na wzmacniaczach operacyjnych wygląda właśnie tak, jak na rysunku poniżej, czyli sygnał z 2 kanałów stereo sumowany jest na wejściu wzmacniacza operacyjnego, a elementami separującymi kanału są R i C łączone szeregowo, czasem tylko rezystory, więc i tak jest to opcja narysowana jako rysunek nr 2 podany przez autora tematu, bo sygnały z obydwu kanałów schodzą się w jednym punkcie - na wejściu wzmacniacza operacyjnego.
 • #47
  Pegelmesser
  Level 23  
  Niema potrzeby mnozyc obrazki, mi chodizlo o rozwiazanie moje konkretne do realizacji a nie o idee polaczen ukladu jak to wyglada we wszelkiej masci kitach itp ukladach do "niesamodzielnego" montazu..

  A to o czym mowa juz bylo...
 • #48
  Joker2
  Level 23  
  Nie widze różnicy w rys. 2 który narysowałem, a rysunkiem który przed chwilą zaproponowałeś. Z obu kanałów idą oporniki na opamp i wszystko. Zdecysuje się na ten przedwzmacniacz stereo a zanim dopiero suma, czyli rys. 1, tym bardziej, że sprawdzałem to rozwiązanie i działa (tymbardziej że wykananie jest droższe o jakieś 3zł :) ). W zasadzie moglem to sprawdzić wcześniej i nie zawracać Wam głowy, ale przynajmniej wiem, że większość uważa mój układ za prawidłowy.

  Dziękuje wszystkim za pomoc.
 • #49
  Pegelmesser
  Level 23  
  Zaadniczo sie rozni. W tamtym masz polaczone kanaly przez rezystory i dalej gdzies to idzie do przedwamacniacza. Tu masz sumowanie sygnalu bez wplywu jednego na drugi, gdyz na tym polega praca wzmacnaicza operacyjnego w tym ukladzie.

  Nadalnie wiem po co ci wzmacniac dwa kanaly i potem kierowac je dalej na uklad filtra? Podaj powody stosowania takiego rozwiazania? Ja tego nie rozumiem. Po co ci przedwzmacnaicz stereo? Pzredwazmacniacz stereo stosuje sie przez wzmacniaczem mocy stereo, wiec tu odpada to. Ty wlasnie wyprowadzasz sygnal z przedwzmacniacza juz! i wprowadzasz na wejscie suba aktywmego.
 • #50
  Joker2
  Level 23  
  Powód jest jeden. Chce, aby kanały były od siebie całkowicie odseparowane. Rozumuje to tak: (być może to złe rozumowanie) we wzmacniaczach stosuje się potencjometry 47kΩ głównie, to teraz na połowie potencjometru są jakieś 23kΩ i przy takim oporze sygnał słychać bardzo dobrze w głośnikach. W tym schemacie wyżej kanały lewy z prawym są podłączone ze sobą dwoma rezystorami po 12kΩ (czyli daje to w sumie 24kΩ) a ze środka idzie opamp od suba. Kanały są ze sobą zwarte przez rezystor 24kΩ, więc czy część sygnału nie idzie na przeciwny kanał? Stosując przedwzmacniacz osobno na każdy kanał całkowicie odseparowuje kanały, bo przecież sygnał z wyjścia przedwzmacniacza nie wraca na wejście :)

  Dobrze to rozumuje?
 • #51
  Pegelmesser
  Level 23  
  Rozumujesz błednie. W subie chodzi o to zeby wlasnie kanaly razem polaczyc w jeden,pzreciez sub ma byc jedeni ma grac caloscia kanalow.

  A co do separacji to nic nie bedzie sie mieszac wstecznie gdy zastosujesz wzmacniacz sumujacy... Sygnal nigdzie nie wroci...
  Kanaly nie sa zwarte gdyz (-) opampa jest na potencjale masy.. rownie dobrze mozesz powiedziec ze przez dwa rezystory polaczone z kanalow L i P do masy tez sie lacza kanaly..

  Niema zreszta takiego czegos jak calkowita separacja mzoe byc np -80dB albo 60 ale nie nieskonczonosc.

  A co do potemcjometrow to znow sle myslisz bo akurat w polowie polozenia suwaka jest okolo 5k a druga strona kolo 40k w przypadku 47k potka...
 • #52
  Joker2
  Level 23  
  Pegelmesser wrote:
  ...

  A co do potemcjometrow to znow sle myslisz bo akurat w polowie polozenia suwaka jest okolo 5k a druga strona kolo 40k w przypadku 47k potka...


  Dziękuje za wytłumaczenie. Przyznaje, że masz racje. Nie da się całkowkowicie odseparować kanałów.

  A jeżeli chodzi o potencjometr to wyraziłem się nieprecyzyjnie. Nie chodziło mi o ustawienie gałki potencjometru na połowe (wiem, że we wzmacniaczach stosuje się potencjometry logarytmiczne), tylko o jego ustawienie w pozycji w której ma połowe swojej oporności.