Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Głowica ze starego HDD - jak nią przesuwać?

15 Feb 2007 23:25 1176 3
 • Level 29  
  Witam.
  Mam kilka pomysłów na wykorzystanie mechanizmu przesuwu głowicy dysku twardega ale nie potafię znaleźć konkretnych informacji jak to jest pozycjonowane tak precyzyjnie i szybko w orginalnym sterowaniu. Ktoś pisał o sprężynce odciągającą w jedną stronę a podając napięcie (a raczej prąd) na cewkę odchylimy w drugą stronę. No ok to będzie działało ale wg mnie nie jest to dokładnie i zbyt elegenckie rozwiązanie a ponadto potrzeba będzie podać większy prąd niż "dopuszczalny". Jak to może być, że taka "luźna" głowica jest pozycjonowana w dysku tak precyzyjnie - przepuszczając prąd w jedną stronę to głowica się wychyli w jedną stronę a jak zmienimy kierunek to w drugą a jak jest z pozycją środkową? Wydaje mi się (tak sobie wymyśliłem), że byćmoże trzeba podpiąć generator PWM, ale zmieniającego polaryzację tzn. dla wypełnienia 50% średnie napięcie będzie 0V na cewce a skuteczne będzie zawsze 100% napięcia zasilania (oczywiście pomijając spadki napięć). Wtedy dało by się chyba uzyskać pozycje "przejściowe (środkowe)" a nie tylko skrajne. Narazie prubowałem regulować potencjometrem prąd stały płynący przez cewkę i zmieniać polaryzację co dało w efekt, którego się spodziewałem: tylko i wyłącznie pozycje skrajne.

  Czy z tym PWM bipolarnym mam rację, Proszę o opinie, lub link do sposobu pozycjonowania.
 • Level 43  
  Witam,
  może lepiej będzie, jak na początek zdradzisz nam te swoje pomysły odnośnie wykorzystania pozycjonowania głowicy HDD, ponieważ to trochę inaczej w nowoczesnych dyskach wygląda od tego co tu napisałeś.
  Poza tym, to na akadamicką dyskusję, o niczym, to nie mam ochoty...

  Pozdrawiam
 • Level 29  
  No ok.

  1. Z dwóch głowic z przymocowanymi lusterkami zamierzam wykonać skaner laserowy (z odchylaniem pionowym i poziomym). Kilka latek temu wykonałem to na 2 głośniczkach (PC SPEAKER) i afekty były średnio dobre ale działało dało się wyświetlać pojedyńcze litery i nieskomplikowane kształty (np serduszko). działało bardzo stabilnie i szybko ale obraz był trochę zniekształcony.
  Dodaję fotkę, którą przed chwilką znalazłem:
  Głowica ze starego HDD - jak nią przesuwać?

  2. Zegarek przedstawiony poniżej... Inną wersję - wirującą też wykonałem kilka latek temu z dobrymi efektami ale było to zbyt chałaśliwe i zawodne w związku z prymitywnym przenoszeniem zasilania (prumitywne szczotki) do układu wirującego.

  Głowica ze starego HDD - jak nią przesuwać?

  Głowica ze starego HDD - jak nią przesuwać?

  Prędkości nie są dla mnie na początek krytyczne - docelowo eksperymenty napewno pozwolą ją zwiększyć. Jak cewkę podłączałem przez opornik doautotransformatora to bez problemu lata z częstotliwością 50Hz mi na poszątek wystarczy 5 razy mniej. Do drugiego projektu możliwe, że niepotrzeba pozycjonowania - prawdopodobnie wystarczy zmieniać tylko polaryzację zasilenia cewki w skarajnych położeniach ale fajnie było by uniezależnić układ pozycjonując na bierząco bo uniezależniło by to układ od nieprzewidzianych warunków i nie potrzebne były by czujniki skrajnych pozycji uraz była by stabilizacja częstotliwości i prędkości "drgań". Za to pomysł pierwszy wymaga wysokiej precyzji ale może być o dużo mniejszy skok głowicy.

  oczywiście dla zmniejszenia beezwładności ramię z głowicą dawno odciąłem :D
 • Level 29  
  ok. Już wiem, po przeprowadzonych różnorodnych testach, że NIE JEST MOŻLIWE pozycjonowanie takiego układu bez zastosowania jakiegoś układu powrotnego np. sprężynki a bez niej można to wykonać jedynie wprowadzając układ sprzężenia zwrotnego co znacznie komplikuje układ. Trzeba pomyśleć o czymś innym ;-) Ze sprężynką układ jest mocno nieliniowy, podobnie jak wspomniany przeze mnie układ z cykliczną zmianą polaryzacji - cewka w polu nie porusza się ruchem jednostajnym tylko przyspieszonym.