Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ALPHARD MW 15"MAGNUM vs STX GDN38/300

djsuchy 18 Maj 2009 17:37 14450 107
    Greg1702
    Poziom 20  
    Każdy głośnik mozna spalić. Jak widze co poniektórych użytkowników kolumn to tak żyłują głośniki basowe, że wola to o pomstę do nieba. Bas jest tak przesterowany, że trzeszczy a głośnik już dalej nie gra tylko chrypi. Ja jestem zadowolony z tego Magnuma.
  • Testo
    jarmol90
    Poziom 20  
    -Maciej_ napisał:
    gucio. napisał:
    WITAM

A czy ktoś testował te MW15 w dołach jak sie one nadają na basy w porównaniu do awaryjnych STX 38-550

pozdrawiam czekam na odp

Dlaczego sądzisz że te przetworniki są awaryjne? nie myślisz czasem o starej wersji?(38-300) Nowa wersja jest poprawiona.

Zrobiłem w końcu te basy na STX gdn 38-550-8ae, napędzam je ads pa1200 i naprawdę nie mogę narzekać na te paczki. Mają już około 8 miesięcy i kompletnie nic się z głośnikami nie dzieje. Mogę je ze spokojem polecić każdemu początkującemu. Głośniki warte swojej ceny i uważam że nie mają żadnej sensownej konkurencji jeśli chodzi o stosunek jakość/cena. Nie wiem jak gra magnum ale czytałem że łatwo go spalić a na gdn od stx nie widziałem żeby ktoś narzekał.
    pozdrawiam!!

No właśnie... słyszałeś.... a od kogo? od takich ludzi co głośnika w ręku nie mieli, a uwierz mi, jest tu takich sporo na tym forum. pozostaje jeszcze druga opcja, ktoś musiał nieźle tego MW15 alpharda zarzynać przesterem, bo na czystym sygnale bez przesteru to i 400Wrms krzywdy mu nie robiło.
    Więc takie sianie herezji że coś jest złe bo ktos tak powiedziałem jest raczej nie na miejscu. Przez moje ręce przewinęło się wiele tych magnumów (zarówno 15" jak i 18") i z żadnym nie było problemów.

Ale co do MW15 to spójrz na Xmax który wynosi 3mm, u STX`a jest wiecej bo to głośnik typowo do basu. Jeśli głośnik jest odpowiednio aplikowany to nie będzie z nim raczej żadnych problemów. A ktos mógł zajeździc te magmuny 15" robiąc z nich subbasy, a to jest typowy mid-bass jak np truvox 1525(podaje przykładowo).

Pozdrawiam
    gófer
    Poziom 34  
    jarmol90, tak się składa że znajomy porównywał zarówno stx'a i alpharda no i niestety (lub stety) lepszy jako głośnik basowy okazał się stx. Już pomijając fakt o kilku przypadkach spalenia się alphardów po kilku godzinach przy pracy z mocą nominalną (pomijam przypadki o których mogłem nie wiedzieć) podczas gdy stx których się nie katuje ponad mocą znamionową długo żyją (chodź mnie się ostatnio zdarzyło przez ponad godzinę męczyć dwa głośniki stx'a dwu krotnością mocy znamionowej i mają się dobrze).
    Tak więc jeżeli sam nie sprawdzałeś to nie gloryfikuj tak mocno alfredów bo niestety są one przyzwoite za swoją cenę (a właściwie to tylko MW 15 i 18 ) i nic poza tym...
    Greg1702
    Poziom 20  
    Ja go testowałem przy wychyleniu około 4 może 5 mm. Nie chciałem dawać wiecej bo już było słychać przester. 5 mm to jego szczyt możliwosci ale tylko na krótką mete. Jeżeli ktoś chce z niego suba zrobić to nie polecam. Za wysokie wartości Qts i Fs. Wole zmontować suba na Hannibalu. Do konstrukcji kolumn pełnopasmowych on sie nadaje. Mam 2 kolumny zrobione na tym przetworniku i grają super.
    jarmol90
    Poziom 20  
    Ale ja napisałem że jeśli do suba to stx bo magnum to taki mid-bas. stxow akurat tych nie mialem. bo kiedys mialy niby wady wiec nie chcialem ryzykowac... Ale jesli ten stx to tylko sub lub kolumna 3drozna a magnum swietnie nadaje sie do 2droznych i w takich konstrukcjch je aplikuje... i do dzis zadna kolumna nie padla. A to ze magnum na suba sie nie nadaje widac od razu. Za wysoki fs i za maly xmax.
  • Testo
    -Maciej_
    Poziom 21  
    Czy ktoś z okolic Leszna ma te głośniki? chętnie posłuchał bym jak to gra skoro kolega tak je wychwala. Mogę wziąć swoje STX (lub zaprosić do siebie na odsłuch) i możemy obsłuchać oba głośniki. Wywnioskowałem że skoro Magnum jest wzorowany na truvoxa to nie może być z oczywistych powodów konkurentem dla STX.
    wiewior_kg
    Poziom 26  
    Moim zdaniem bez sensu jest porównywanie tego Magnuma do STX'a.
    STX ze starej serii (a przecież o takie porównanie chodziło autorowi tematu) to głośnik typowo basowy, który kompletnie nie radzi sobie z odtwarzaniem średniego pasma, natomiast Magnum to typowy mid-bas, dobrze sprawdzający się w konfiguracji z driverem 1". W kolumnach basowych nie sprawdzi się tak dobrze jak GDN 38-300, ale dla mniej wymagających będzie ok.
    Inaczej wygląda sprawa z nowym GDN 38-550 gdyż jest już dużo lepszy od swojego poprzednika i również sprawdzi się w konfiguracji z lepszym, niżej ciętym driverem chociażby 1". Do kolumn basowych również się nadaje.
    Greg1702
    Poziom 20  
    Równiez z dużym powodzeniem można go zastosować w konstrukcjach trójdrożnych wtedy nie jest tak obciążony. Nie słyszałem tego STXa więc nie mam porównania.
    jarmol90
    Poziom 20  
    -Maciej_ napisał:
    Czy ktoś z okolic Leszna ma te głośniki? chętnie posłuchał bym jak to gra skoro kolega tak je wychwala. Mogę wziąć swoje STX (lub zaprosić do siebie na odsłuch) i możemy obsłuchać oba głośniki. Wywnioskowałem że skoro Magnum jest wzorowany na truvoxa to nie może być z oczywistych powodów konkurentem dla STX.

Magnum nie jest wzorowany na truvoxa! truvoxa podałem jako przykład innego mid-basa. A co do wzorowania to ten magnum to podróbka głośnika firmy Cerwin Vega
    wiewior_kg
    Poziom 26  
    Ale robienie 3 dróg na nim jest trochę bez sensu ze względu na koszty. Dobre zwrotnice wyniosą więcej niż 15"+1" a brzmienie jakoś drastycznie się nie polepszy o ile tylko driver nie będzie cięty na 2,5khz ;]
    Greg1702
    Poziom 20  
    Wystarczy że zastosujesz podział 800 Hz i 4,1 kHz i bedzie dobrze.
    wiewior_kg
    Poziom 26  
    Ale nie chodzi o punkt podziału tylko o stromość filtrów. 6db/oktawe to za mało, minimum to 12db/oktawe w dodatku cięcie estradowego 15" na 800hz to bez sens. Poto stosuje się 3 drogi by uzyskać więcej basu z kolumny pełnopasmowej i wyraźniejszy wokal. Na 800hz to można niskotonowce w Altusach ciąć, nie w konstrukcjach estradowych.
    Ja bym obstawiał maks 400Hz, dobry, mocny średniotonowiec i driver 1" cięty na 2-2,5kHz. A to już koszty, no chyba, że tak jak pisałem chcesz ciąć głośniki filtrami 6db/oktawe, które są stanowczo za słabe.
    Greg1702
    Poziom 20  
    No tak masz rację. Ja mam do tego zwrotnicę 12 dB/okt o takim podziale.
    gófer
    Poziom 34  
    O ile impedancja głośnika nie rośnie zbyt drastycznie wraz ze wzrostem f to można stosować filtr dolnoprzepustowy pierwszego rzędu, co innego filtr górnoprzepustowy który ma za zadanie dodatkowo zabezpieczać głośnik przed uszkodzeniem, i tutaj trzeba użyć większej stromości.
    Greg1702
    Poziom 20  
    Tyle tylko, że przy większej stromości możesz nie słyszeć pewnych częstotliwości i bedziesz miał dziury w całym paśmie przenoszenia. 18 dB zbocza są rzadko stosowane.
    jarmol90
    Poziom 20  
    Greg1702 napisał:
    Tyle tylko, że przy większej stromości możesz nie słyszeć pewnych częstotliwości i bedziesz miał dziury w całym paśmie przenoszenia. 18 dB zbocza są rzadko stosowane.

18dB/oct to nie żaden problem, sam stosuje nawet 24dB/oct na drivery, które dzięki temu można ciąć niżej. Tylko to nie jest wstawiane do kałkulatora i obliczone, do tego trzeba miec zaplecze pomiarowe itp bo zmana elekemtów na "słuch" tu odpada. Choć oczywiście raczej nie daje się 18dB/oct jako filtr dolnoprzepustowy, bo koszt takiej zwrotnicy przy większych mocach jest dosc duży i lepiej zastosowac aktywny podział.
    Greg1702
    Poziom 20  
    Tyle tylko, że musisz już dobierać odpowiednie głośniki i sam kombinować jak to zgrać.
    jarmol90
    Poziom 20  
    No fakt, żeby zgrać wszystko idelanie to trzeba się natrudzić przy przykładowo przy zwrotnicy 12-24dB/oct żeby w punkcie podziału nie było podbić ani spadków. Ale zasze oprócz samej stromości zbocza jest jeszcze 4 rodzaje charakterystyk filtrów. Dodatkowo jeśli wychodzi jakieś podbicie to w prosty sposób można to z korektować przy pewnej kombinajci odpowiednio dołączonych elementów, ale mówie, żeby bawić się w tak duze stromosci filtrów potrzeab zaplecza sprzętowego, bo bez tego ani rusz ;)

pozdrawiam