Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pilot do sterowania komputerem...

dowodca_armii 16 Lut 2007 19:08 28273 97
  • Pilot do sterowania komputerem...
    Witam !

Przedstawiam Wam banalnie prosty odbiornik, ktory dziala z prawie kazdym rodzajem pilotow :) Projekt to ( Girder ) http://www.elektroda.net/dla_kompa/girder.html
    Wszystkie elementy wpakowalem we wtyczke RSR232 a scalony odbiornik podczerwieni polaczylem odcinkiem kabla do wtyczki - wszystko jest na zdjeciach.
    Na wszystkie elementy razem ze wtyczka wydalem 9 zl

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

Pilot do sterowania komputerem...

Fajne!
  • Zasilacze Ups
  • #2 16 Lut 2007 19:34
    lex00
    Poziom 26  

Fajnie tylko mogłeś zrobić obudowę na diode bo wygląda nieestetycznie.

• #3 16 Lut 2007 20:01
    dowodca_armii
    Poziom 30  

Dioda bedzie lezec gdzies w malowidocznym miejscu aby tylko sygnal odbierala

• #4 16 Lut 2007 20:43
    lex00
    Poziom 26  

A jak działa nie narzekasz?

• Zasilacze Ups
  • #5 16 Lut 2007 21:35
    ggrunge
    Poziom 17  

Przeciez to jest stare jak swiat! Po co takie konstrukcje prezentowac w dziale DIY?? Przeciez to nic nowego nie wnosi! Po prostu banalny uklad zrobiony na pajaka + zero wlasnej ingerencji w uklad.
    Po za tym SFH506 to nie jest zadna dioda.

• #6 16 Lut 2007 21:40
    dowodca_armii
    Poziom 30  

ggrunge napisał:
    Przeciez to jest stare jak swiat! Po co takie konstrukcje prezentowac w dziale DIY?? Przeciez to nic nowego nie wnosi! Po prostu banalny uklad zrobiony na pajaka + zero wlasnej ingerencji w uklad.
    Po za tym SFH506 to nie jest zadna dioda.

Na pajaka ?? Ty bys plytke wytrawial :lol: Juz zmienilem... to nie dioda a odbiornik IRDA :cry: Dzial DIY jest po to aby kazdy zamiescil cos co sam wykonal tak jak ja :D Co ze to jest stare jak swiat to co ?? Jak juz ktos zamiescil takie cos na Elektrodzie to ja nie moge ?? :cry: Wlasnie wybaralem po to banalny uklad bo uwazam za najlepszy i jest bezprzewodowy :)

• #7 16 Lut 2007 21:58
    ggrunge
    Poziom 17  

Aha, czyli jezeli ktos cos zamiescil na elektrodzie tzn ze trzeba to powielic i jeszcze raz zamiescic. Rozumiem jezeli bys cos w tym zmienil, ale w takim przypadku nie ma to najmniejszego sensu.
    Jezeli chodzi o plytke to i owszem, kiedys zrobilem sobie ten odbiornik wlasnie na malutkiej plytce, lutowanej bezposrednio do wtyku DB9, moze to i przesada, ale zawsze to jest zrobione tak jak powinno byc.

Pozdrawiam

• #8 16 Lut 2007 23:37
    pembuk
    Poziom 11  

Witam.
    Mam tylko jedno zasadnicze pytanie. Czy układ umozliwa zdalne włączenie komputera? Chodzi o to, ze np wracam z pracy i odpalam pilotem kompa.

pzdr. pembuk

• #9 16 Lut 2007 23:55
    mejson
    Poziom 11  

Tym urządzeniekiem kompa nie włączysz, wyłączysz owszem ale nie włączysz. Do tego najlepeij przydałby sie odbiornik zmożliwością załączania urządzen , są takie moduły do kupienia z tego co pamiętam to w ofercie jabla widziałem. No i byś musiał go podpiąć pod przełącznik startowy kompa,czyli lekka ingerencja w PC

Tu masz link który znalazłem:: http://jabel.com.pl/?e63a88ddb716e6e155b95969fb890eb7,ww,67,,

Z tym że tu by chyba była potrzebna przeróbka żeby układ zwierał impulsowo, tak jak to jest w pececie.

• #10 17 Lut 2007 00:11
    pembuk
    Poziom 11  

A propos pytalem o to bo swego czasu konstruowalem taki pilot wlasnie do wlacznia kompa . Co prawda nie skonczylem tego projektu z braku czasu, nie mniej planowalem podpiac zasialanie obiornika IR do zasialnia portu USB ( na plycie ) a wyjscie odbiornika do przekaznika zwierajacego piny ON na plycie ( tak by wszystko bylo zamkinete w obudowie PC). Oczywiscie mozna by to podpiac rownolegle z wlacznikiem. Z tego co udalo mi sie zrobic to prosty pilot na ne555 36kHz( chodzilo glownie o niewielkie wymiary by zmiescic go np w breloku). Pilot dziala swietnie i nawet mial imponujacy zasieg idealnie dziala na 5 m na wiecej nie mialem juz mozliwosci sprawdzic. Potem kombinowalem z tym przekaznikiem i na tym ustalo. W sumie to ten przekaznik nie za bardzo mi sie tam podoba wolalbym jakas bramke .
    Jesli macie jakies sugestie lub pomysly to chetnie poczytam.

• #11 17 Lut 2007 00:34
    Duch__
    Poziom 31  

A może zamiast przekaźnika jakiś transoptor np MOC??? Ogólnie co do projektu to się nie wypowiadam... też mam tego Girdera i jest to fajne i zarazem nie...

• #12 17 Lut 2007 07:57
    elektronik999
    Poziom 26  

A mi się podoba ta konstrukcja tylko ta czujka. Może z czarnym kablem był by lepiej

• #13 17 Lut 2007 09:43
    djskate8
    Poziom 19  

Powiedzcie mi jak sprawdzić czy odbiornik IRDA jest sprawny chodzi mi o ten trójnóżkowy element. Nie wiem czy jest sprawny, bo robiłem kiedyś Girdera i mi nie zadziałało w ogóle.

• #14 17 Lut 2007 09:45
    c++
    Poziom 22  

Witam,
    czy nikt nie zauważył, że to jest zła wtyczka?? Taką u siebie w kompie jako gniazdo znajdziesz, a ci wtyk potrzebny. Ogólnie pomysł fajny.
    PZDR

• #15 17 Lut 2007 10:35
    redart
    Poziom 23  

Tak fajna konstrukcja. Ma ją ok 1 mln ludzi. W 50% przypadków wygląda właśnie tak jak ta tutaj. Pogratulować inwencji.
    Mam propozycję, niech wszyscy, którzy złożyli girdera zamieszczą swoje konstrukcje w diy...
    Powielanie po raz któryśtam banalnej konstrukcji to bezsens. Niedługo ludzie będą robić zdjęcia z montażu włącznika światła w pokoju.
    Tak na marginesie, to zadziwiająca jest ta seria "pilotów" do kompa... Czyżby konformizm wkradł sę w szeregi forum?

• #16 17 Lut 2007 11:12
    lord_blaha
    Poziom 33  

dowodca_armii napisał:
    to nie dioda a odbiornik IRDA

Jaki odbiornik IRDA?? To jest odbiornik Ir (infra-red- podczerwień) Ale nie standardu IrDA!

Ogólnie konstrukcja stara i ma ją 40% użytkowników tego forum, większość w ładniejszych obudowach, więc...

• #17 17 Lut 2007 11:29
    macio8888
    Poziom 22  

Ja tez to posiadam, działa super juz od kilku lat. Zrobiłem to na płytce uniwersalnej i wmontowałem w obudowe komputera. Na dole miałem gniazda USB, których i tak nigdy nei urzywałem wiec wymontowałem i dałem tam odbiornik, w ogole tego nei widać, a działa ekstra.

No i własnie miałem pisać tak jak kolega wyzej, ze nie jest to zadna IrDA.

Projekcik jest barzdo przydatny, a co do Twojego wykonania to moze zapakuj go w coś, zrob fajne miejsce w obudowie komputera czy coś i wtedy ew. dodaj fotki.

pozdrawiam macio8888

• #18 17 Lut 2007 12:20
    wittek99
    Poziom 11  

lepiej w pajaku i wtyczce niz robic plytke i zeby gdzies nakablu mialo wisiec...5-/6

• #19 17 Lut 2007 13:09
    dowodca_armii
    Poziom 30  

wittek99 napisał:
    lepiej w pajaku i wtyczce niz robic plytke i zeby gdzies nakablu mialo wisiec...5-/6

Calkowicie zgadzam sie z toba... :D

Projekt zamiescilem na Elektrodzie zeby Ludzi nie wykonywali pilotow takich jak jest na 1 stronie Elekrtody bo to wg mnie bezsens, skoro mozna tanszym kosztem wykonac pilocik bezprzewodowy, a 2 sprawa to jego prostota :)

• #20 17 Lut 2007 15:21
    gucja
    Poziom 9  

Wykonałem ten sam projekt tylko, że na czarnym kablu :) dużo lepiej to wygląda. Działa super zasięg ma b.dobry :D Twoje wykonanie oceniam na 4+/6 za ten szary przewód i izolacje przy odbiorniku

• #21 17 Lut 2007 15:28
    dowodca_armii
    Poziom 30  

gucja napisał:
    Wykonałem ten sam projekt tylko, że na czarnym kablu :) dużo lepiej to wygląda. Działa super zasięg ma b.dobry :D Twoje wykonanie oceniam na 4+/6 za ten szary przewód i izolacje przy odbiorniku

A jak ty przymocowales (zaizolowales) kabel przy odbiorniku podzerwieni?? Ja myslalem zeby opalic termokurczke na nim :) Dobry pomysl??

Jesli chodzi o wykonanie to bylo to 5 min i zamieszczenie od razu na Elce a kabel dalem jaki mialem i tak go nie widac bo jest przyklejony z boku biurka aby sygnal odbieral odbiornik

• #22 17 Lut 2007 18:41
    adamusx
    Poziom 27  

Wykonanie w porządku ale Girder chyba juz jest "oklepany" do bólu. Sam pare lat temu wykonywalem takie wersje we wtyczce i sprzedawałem znajomym :)

• #23 17 Lut 2007 20:27
    zydek89
    Poziom 12  

jak dla mnie ok
    przecież ten odbiornik mozesz umieścic w każdym miejscu
    nie wiem dlaczego ludzie piszą żebyś do niego zrobil obudowe..co to kogo obchodzi gdzie to umieścisz czy podkleisz :D
    dobrze że umieścileś to w diy bo temat ciekawy a juz dawno zapomniany może ktoś w związku z tym napisze nowego gridera :D albo jakieś ciekawe wtyczki :)

• #24 17 Lut 2007 21:07
    szpiq
    Poziom 13  

jak dla mnie to wygląda to naprawde fajnie, widać że dość staranna robota i wogóle... powiedz jeszcze jakie funkcje ustawiłeś na odpowiednie przyciski, bo z tego co wiem można samewmu ustawiać...

• #25 17 Lut 2007 22:16
    Xrzychu
    Poziom 15  

ja wszystkie elementy zamknąłem w pudełeczku (będę miał aparat pod ręką to zrobię foty) i kabelkiem doprowadziłem do wtyczki, Ostatnio jak robiłem imprezę używałem kompa jako szafa grająca, i mogłem wykorzystać pilota do przełączania piosenek, zasięg ponad 20 metrów, co bardzo miło mnie zaskoczyło. ustawiłem funkcję przełączania utworów, play, pausa, stop - czyli chyba podstawowe ? :D bo czego więcej chcieć :P

Pozdrawiam :D

• #26 18 Lut 2007 09:49
    macio8888
    Poziom 22  

Ja tez kiedys na imprezie tak sterowałem kompem:P Niektórzy sie deczko dziwili:P
    a na codzien to mam jezcze ustawione funkcje do allplayera, powerDVD i winampa.
    pzodrawiam macio8888

• #27 18 Lut 2007 14:16
    buchu-1
    Poziom 13  

nawet znalazlem u siebie TSOP1736, i wykonalem ten ukladzik. Wszystko fajnie dziala, tylko ciezko sie konfiguruje :?

• #28 18 Lut 2007 14:35
    15jacek15
    Poziom 21  

witam

równiez jakis czas temu złożyłem sobie ten układzik, oczywiscie zmontowany na pająka, elementy sa przylutowane bezposrednio do odbiornika podczerwieni, robilem to na szybkiego chcialem tylko zobaczyc czy to dziala i jak dziala.

Konfiguracja dla mnie to byla masakra, strasznie duzo zabawy, ale winampa i allplayera dalo rade skonfigurowac :)

Twoje wykonanie oceniam na 4+/6 za to co moim poprzednicy już mówili, brak obudowy na odbiornik IR ;)

Pozdrawiam Jacek

• #29 18 Lut 2007 14:50
    gresss
    Poziom 12  

Ja złożyłem ten odbiornik ze sprawnych elementów wszystko ok i nic? Miał ktoś podobny problem jeśli tak to odp.

• #30 18 Lut 2007 15:06
    15jacek15
    Poziom 21  

gresss a comy w biosie masz włączone ??

masz windows XP ??