Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kilka pytań. Własna konstrukcja

16 Lut 2007 21:15 1947 15
  • Poziom 27  
    Witam
    Jestem w trakcie robienia monitorków. Obudowy już praktycznie są 15L. Mam pytania w związku z fornirowaniem.
    1. Czy impregnować czymś skrzynki przed położeniem forniru czy kłaść na gołą płyte? Jeżeli impregnować to czym.
    2. Zdecydowałem kłaść fornir metodą na gorąco. Czy wikol będzie odpowiedni i spełni swoje zadanie. Fornir 0,6mm.
    Kożystając z okazji zapytam się jeszcze o głośniki. Wybrałem niskotonowe tonsile 16/50 a wysoko GDWK STX PJ wszystko 8ohm i jeszcze pytania co do tych głośników.
    1. Czy będzie jakaś znaczna różnica pomiędzy jak zamiast 16/50 wezme 16/40?
    2. Czy zmiana kopułki STX`a na tonsila GDWK 8/50/1 8ohm będzie dobrym rozwiązaniem?
    Z góry dzięki za pomoc.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Odpuść sobie wikol, bez odpowiedniego docisku (prasa hydrauliczna, i żadne płyty chodnikowe jako odważniki się nie nadają) nie będzie to dobrze zrobione.
    W amatorskich warunkach najlepszym rozwiązaniem jest klej kontaktowy (Henkel Moment lub TimeBond). TimeBond ma konsystencje kremu, przez co bardzo łatwo się nakłada i nie paskudzi się. Dużo osób używa Momentu, osobiście nie używałem, ale kolega używał obu i powiedział, że z TimeBondem się łatwiej pracuje. Moment jest do kupienia w każdym większym sklepie, z TimeBondem może być gorzej. Butapren traktował bym jako ostateczność.

Co do samego fornirowania:
    -skrzynki się impregnuje bardzo cienką warstwą kleju, nakładając szpachelką. Klej trzeba dokładnie ściągnąć, żeby została tylko cienka warstwa.
    -fornir się impregnuje tak samo
    -po zaimpregnowaniu całość musi wyschnąć, co trwa z pół godziny
    -potem klej się kładzie na obu powierzchniach i odstawia do podeschnięcia! to ważne! klej musi być suchy w dotyku. Trwa to 10-15 minut. Przy nakładaniu zwróć uwagę, żeby dokładnie posmarować przy krawędziach. Smaruje się szapchelną z drobnymi ząbkami, to zapewnia równą warstwe kleju.
    -teraz się składa obie powierzchnie, trzeba uważać, jak się krzywo położy, lub jak fornir spadnie na kolumne to potem jest nie do ruszenia.
    -teraz trzeba całość ścisnąć. Wali się młotkiem przez drewniany klocek. Docisk jest najważniejszy, młotkiem wali się mocno.
    -W zasadzie można już obcinać nadmiar forniru. Najpierw delikatnie nożykiem. Trzeba uważać, bo nóż łatwo idzie wzdłuż słoi i może zjechać za bardzo. Reszte się szlifuje papierem ściernym na drewnianym klocku (80 wystarczy). Uwaga na rogi szlifując w poprzek słojów, łatwo ułupać.
    -Jak masz frezarke to fajnie się obcina frezem z łożyskiem. Idzie bardzo szybko i dokładnie.
  • Poziom 27  
    Thx za konkretną łopatologiczną wypowiedź.
    Jeszcze prosiłbym kogoś o wypowiedź na temat głośników.
    Ps. Zapomniałem dodać ze te monitorki będą uzupełniać altusy 110
    Pozdrawiam
  • Poziom 36  
    nie będzie znacznej różnicy między 16/40 a 16/50 ale jak zmienisz wysokie na GDWK tonsila, to będzie lepszy efet niż w przypadku kopułki z STX.
  • Poziom 22  
    Co wy mówicie ... ja kleje Vikolem i jest super .... kleje to na gorąco w domu ... potem kładę na naklejony kawałek ciężar i wszystko super ;)

Co do głośników ... kopułka STX to nie kopułka .. Radze brać coś z tesli albo tonsila ... chyba ze masz więcej kasy na wysoki ton więc może Vifa XT19 lub XT25 ? :) cena kolo 120zł/szt (przy dobrej ofercie)
  • Poziom 30  
    Gibon007er napisał:

Co do głośników ... kopułka STX to nie kopułka .. Radze brać coś z tesli albo tonsila ... chyba ze masz więcej kasy na wysoki ton więc może Vifa XT19 lub XT25 ? :) cena kolo 120zł/szt (przy dobrej ofercie)

Chyba kolega troszkę przesadził, kopułka stxa aj zagra dużo lepiej niż arv tesli, można by dyskutować o pj ale moim zdaniem gra ładniej niż arv nawet jak jest wysoko ustawiony podział. Jak podział jest niski to arv sypie piachem a stx jeszcze sobie radzi całkiem spoko.
    Tonsile w kopułkach to też nic ciekawego, nawet jak jest chwalona jakaś kopułka to albo jej nie dostaniesz albo dostaniesz regenerowaną która gra jak chce albo cena 2x więcej niż stxa a aż takiej róznicy jakościowej nie ma.

@greg-si uważaj przy zmianie stxa na tą kopułkę tonsila ona ma wysoko fs i musi mieć wysoko ustawiony podział bo się upali.
  • Poziom 22  
    Arkadyo napisał:
    Gibon007er napisał:

Chyba kolega troszkę przesadził, kopułka stxa aj zagra dużo lepiej niż arv tesli, można by dyskutować o pj ale moim zdaniem gra ładniej niż arv nawet jak jest wysoko ustawiony podział. Jak podział jest niski to arv sypie piachem a stx jeszcze sobie radzi całkiem spoko.
    Tonsile w kopułkach to też nic ciekawego, nawet jak jest chwalona jakaś kopułka to albo jej nie dostaniesz albo dostaniesz regenerowaną która gra jak chce albo cena 2x więcej niż stxa a aż takiej róznicy jakościowej nie ma.

@greg-si uważaj przy zmianie stxa na tą kopułkę tonsila ona ma wysoko fs i musi mieć wysoko ustawiony podział bo się upali.

Śmiech na sali ... trzeba posłuchać czegoś innego a nie tylko STX ... potem człowiek ,który słyszał w Swoim życiu jedną - dwie pary kolumn i to jeszcze na tanich prosto grających przetwornikach i mówi ,że są super .... :|
  • Poziom 30  
    Gibon007er napisał:

...człowiek ,który słyszał w Swoim życiu jedną - dwie pary kolumn i to jeszcze na tanich prosto grających przetwornikach i mówi ,że są super .... :|

To jakieś autobiograficzne wyznanie?
  • Poziom 22  
    Arkadyo napisał:
    Gibon007er napisał:

...człowiek ,który słyszał w Swoim życiu jedną - dwie pary kolumn i to jeszcze na tanich prosto grających przetwornikach i mówi ,że są super .... :|

To jakieś autobiograficzne wyznanie?

Wklejasz część mojej wypowiedzi i wciskasz jakieś teksty ....

Miej troszke rozumu i dawaj pełne wypowiedzi a nie wycinki ... do do Twojego podpisu ... to Moja wypowiedz jest prosta i zrozumiała ... w razie trudności pisz do lekarza rodzinnego. ;)

Serdecznie pozdrawiam :)
  • Poziom 27  
    Jakbym miał troszke więcej kasy to bym wziął głośniki Vifa ale niestety.
    Zresztą w tej chwili chodzi najbardziej o to żeby głośnik GDN(99% będzie to tonsil 16/50) dobrze grał z kopułką i żeby te całe monitorki dobrze wypadały przy altusach. Kiedyś już pisałem i wybór jest jaki jest gdyż skuteczność altusów jest dość wysoka co ogranicza troche pole manewru w kwocie jakiej chce się zmieścić.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    No właśnie chodzi o pieniążki :)

W sumie chetnie bym posłuchał jak graja Clony Otatino2000 (komplecik Vify) ;) koszt głośników a polsce ~800zł .. import ze Szwecji czy Dani .. (już nie pamiętam skąd są zamówienia ) wynosi ~650zł :)

Ale ten dźwięk jest klasę wyżej ;)
  • Poziom 27  
    Jak to się mówi apetyt rośnie w miare jedzenia. Lepiej zacząć tak jak ja od czegoś słabego by puźniej widzieć różnice w zestawach Vify czy Yamaha(tutaj mowa o całym kinie).
    Wszystko z czasem. Może nie będe musiał wydać w przyszłości 5000zł na porządny sprzęt bo coś innego w między czasie mi się spodoba brzmieniowo.
    Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    akurat yamahą bym się nie jarał ;]

BTW "Zresztą w tej chwili chodzi najbardziej o to żeby głośnik GDN" gdn to nie marka, czy model, lecz oznaczenie wskazujace że mamy do czynienia z głosnikiem dynamicznym niskotonowym, a widze że niktórzy stosują ten skrot zamiennie z "tonsil" ;]

a wracając do konstrukcji jeśli zmieniać wysokiego to z pj na sc10n, a wyżej to już nieco bez sensu.
    Kopułek tonsila nie polecam bo nawet te drogie grają miernie...
    No oczywiście poza wyjątkami które praktycznie nie są dostępne na rynku ;]

"W sumie chetnie bym posłuchał jak graja Clony Otatino2000 (komplecik Vify) "
    generalnie M18WH mocno przereklamowana jest i nie specjalnie dobrze gra jak za te pieniądze...
    choć w sumie prawda jest taka że za 800zl zł ciężko jest zrobić coś naprawde wmiare...
    najwięcej problemów z niskośredniotonowcami jest.
    bo wysokotonowce do takich konstrukcji to banał - seas 22 lub 27, vifki xt 19, 25, pare dobrych monacorów - dt25n/28n...
  • Poziom 27  
    takero napisał:

BTW "Zresztą w tej chwili chodzi najbardziej o to żeby głośnik GDN" gdn to nie marka, czy model, lecz oznaczenie wskazujace że mamy do czynienia z głosnikiem dynamicznym niskotonowym, a widze że niktórzy stosują ten skrot zamiennie z "tonsil" ;]...

Używam skrutu GDN gdyż wiem że będzie to tonsil GDN a co to oznacza wiem doskonale :)
    Yamahą się nie jaram. Słyszałem kilkanaście razy yamahe w akcji i była nawet niezła.
    Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    greg-si niestty mylisz się że jak pisze GDN to tylko firma Tonsil. Wejdź na stronę www.stx.pl i wejdź w głośniki niskotonowe :) a pobaczysz że nie tylko tonsil stosuje takie oznaczenie.
  • Poziom 27  
    oleczek1988 napisał:
    greg-si niestty mylisz się że jak pisze GDN to tylko firma Tonsil. Wejdź na stronę www.stx.pl i wejdź w głośniki niskotonowe :) a pobaczysz że nie tylko tonsil stosuje takie oznaczenie.

wiem ze GDN występuje w STX(ale i w wielu podrobionych glośnikach na all..) ale chodzi mi tylko o to że w mojej konstrukcji NA PEWNO będzie TONSIL dlatego pisze cały czas GDN a co za tym idzie nic nie myle.
    Wy chcecie mi coś wmówić ale nie dam się :) Czytajcie wszystko uważnie.
    Widze że już nikt nic nie wniesie ciekawego do tego tematu więc zamykam.
    Jakby co to PW
    Pozdrawiam