Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz regulowany 25V/3A

Jaduda 21 Lut 2007 22:31 38827 57
 • #31
  tomj7
  Poziom 19  
  Ciekawy projekt.

  Zastanawiam się czy jeśli da się dwa lub trzy stopnie wyjściowe, to czy można uzyskać zasilacz o 3 różnych napięciach wyjściowych ?

  Można zmienić uP na AVRa z większą ilością PWM.
  Każdy stopień wyjściowy na osobnej płytce + płytka sterująca np. wyświetlaczem graficznym z Nokii.

  Ma szansę to działać ?

  Może wspólnymi siłami damy radę opracować taki projekt ?
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • #32
  adams03
  Poziom 11  
  Witam.

  Pewnie że się da przerobić każdy projekt. W tym projekcie trzeba tylko poszukać odpowiedni tańszy zamiennik do tego fikuśnego wzmacniacza który kosztuje bagatela 22.90zł + VAT. Wówczas jak się znajdzie zamiennik trzeba dobrać odpowiedni uP z odpowiednia ilością PWM i A/C i wówczas można zrobić zasilacz z wieloma wyjściami sterowanymi uP. Przy czym trzeba pamiętać o doborze odpowiedniego transformatora.

  Ja mianowicie przerabiam na własne potrzeby inny zasilacz. Był to projekt z EP 10/2002 "Mikroprocesorowy zasilacz laboratoryjny AVT-5083". Obecnie jestem na etapie montażu obwodu drukowanego. Przerobiłem ten projekt na procesor attiny26 i zamiast led dałem LCD2x16.
  Zasilacz regulowany 25V/3A
  Zasilacz regulowany 25V/3A
  Zasilacz regulowany 25V/3A

  Pozdrawiam adams03.
 • #33
  pawbazak
  Poziom 11  
  ghost napisał:
  niestety eagle mi nie otwiera tych plikow (wersja 4.15)

  witam, bez problemow eagle wersja 4,09.2r.
 • #34
  rcpilot
  Poziom 14  
  Możliwy zamiennik LT1491 to LT1014DN (Texas) napięcie max. 44V z ceną tme ok. 9.60zł/szt.

  Ewentualnie można wstawić dwa podwójne wzmacniacze LT1013CP (44V) z ceną 4.20zł/szt lub TLE2022CP (40V, 7.5zł/szt) lub OPA2244PA (36V, 7.2zł/szt). Inne LM833 (36V) lub MC3403 (36V).
 • #35
  oj
  Poziom 42  
  Nie chodzi tylko o maksymalne napięcie pracy ale o typ wejść-wyjść muszą być rail-to-rail
 • #36
  tomj7
  Poziom 19  
  @adams03: W jakim języku piszesz ? Tak się zastanawiam, po co sa tam dwa mostki ? Daj znać jak to będzie działało ;)
 • #37
  adams03
  Poziom 11  
  Witam.

  Pisze w języku Ansi C. A mostki są dwa ponieważ został rozdzielony układ zasilacza od sterowania i miernika (up). Ale z wstępnego uruchamiania widze że będą pewne kłopoty z doborem tranzystorów. Pozdrawiam adams03.
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • #38
  rcpilot
  Poziom 14  
  Zasilacz ATMEGA działa. Zamiast LT1491 wstawiłem 2xLM358. Błąd zera ok. 0.1V. Na razie zasilacz uruchomiony z regulacją 0-15V i 0-1.5A przy napięciu wejściowym 18V. Błąd ustawienia napięcia nie przekracza 0.1V, błędu prądu nie sprawdzałem.
  W układzie zostało zmienione podłączenie napięcia referencyjnego z wewnętrznego na zewnętrzne AVCC - procesor źle ustawiał napięcie referencyjne programowo i zasilacz nie dawał sie dobrze skalibrować. Była dobra regulacja napięcia/prądu wyjściowego ale wyświetlacz pokazywał błędne wartości mierzone.
  W programie linijka
  Config Adc = Single, Prescaler = Auto, Reference = Avcc
  zmieniona na
  Config Adc = Single, Prescaler = Auto, Reference = Off
  Klawiatura na przełacznikach kontraktronowych (M-24-112) zajmuje dużo miejsca ale praktycznie niezniszczalna. Na razie brak jeszcze obudowy.
 • #39
  k-rz
  Poziom 12  
  Czy może ktoś podać sprawdzone (przetestowane) ustawienia bitów konfiguracji i zabezpieczających wymaganych dla prawidłowego zaprogramowania procka dla tego zasilacza. Na stronie źródłowej nic nie znalazłem. W tekście źródła programu też nic na ten temat. Czasem te ustawienia mają krytyczny wpływ na pracę danego procesora w określonej aplikacji.
 • #41
  jarwil
  Poziom 10  
  Pytanie do rcpilot i reszty:
  Czy ze zwiększeniem maksymalnego prądu i napięcia nie bedzie w tym zasilaczu większych problemów:?: Z tego co zauważylem na Twoich fotkach zasilacza sa tam trzy tranzystory na wyjściu. Pytam tak na wypadek gdybym czasami chcial szybko naladować ACC w aucie:D
 • #42
  rcpilot
  Poziom 14  
  jarwil napisał:
  Czy ze zwiększeniem maksymalnego prądu i napięcia nie bedzie w tym zasilaczu większych problemów:?: Z tego co zauważylem na Twoich fotkach zasilacza sa tam trzy tranzystory na wyjściu. Pytam tak na wypadek gdybym czasami chcial szybko naladować ACC w aucie:D

  Moim zadaniem nie jest to zasilacz do ładowania akumulatora samochodowego chyba że modelu. Ze zwiększeniem napięcia i prądu mogą być problemy, trzeba ingerowac we wzmocnienie w układach pomiarowych. Przy napięciu wejściowym 30-32V nie mogłem uzyskać wiecej jak 25V. Podobnie z prądem ale na stronie autora jest opis zmian. Oryginał pozwalał ustawić ok. 1.8-2A. Zwiększenie prądu ponad 3A będzie problemem temperaturowym, przy 2A tranzystory zaczynają się nieźle nagrzewać. Tranzystory serii TIP1xx są mało wytrzymałe i trzeba uważać.
 • #43
  micro
  Poziom 19  
  Czy jest możliwe (po modernizacji softu), uzyskać z tego zasilacza prąd 5A i napięcie rzędu 30-40V ? (mam po mostku 50V - chcę wykorzystać pozostałości po słynnym zasilaczu 4-zaciskowym z PE).
 • #46
  maystero
  Poziom 24  
  Mam pytanie, czy ten zasilacz sygnalizuje np. zwarcie?
  Na schemacie jest dioda LED, która ma się świecić gdy układ pobiera więcej prądu niż jest ustawione. A co w przypadku zwarcia wyjścia? Czy też zapala się dioda LED? Nie ktoś kto wykonał podobny zasilacz napisze kilka słów o samej eksploatacji.
 • #47
  Olkowski
  Poziom 12  
  Witam

  Mam prośbę może mi ktoś pomóc w jaki sposób skalibrować ten zasilacz.Z góry dzięki.
 • #48
  maystero
  Poziom 24  
  Olkowski napisał:
  Witam

  Mam prośbę może mi ktoś pomóc w jaki sposób skalibrować ten zasilacz.Z góry dzięki.

  Trzeba wejść w tryb serwisowy. Naciskasz I3 i włączasz zasilanie.
  W załączeniu przetłumaczony HEX wsad do zasilacza.
 • #49
  maystero
  Poziom 24  
  Witam Szanownych forumowiczów.
  Jakiś czas temu zbudowałem sobie zasilacz, który został zaprezentowany w tym wątku.
  Generalnie nie było większych problemów z uruchomieniem i kalibracją. Zasilacz działa już parę miesięcy, ale ostatnim razem zauważyłem pewien defekt. Otóż naprawiałem radio samochodowe (Blaupunkt CD) podłączyłem pod zasilacz i... zasilacz się rozkalibrował!! Hym. Zdziwiłem się. Skalibrowałem go jeszcze raz. Naprawiłem radio. Następnego dnia Chciałem znów to samo radio podłączyć i to samo, w chwili podłączenia kabli zasilacz się rozkalibrował!
  Tym razem podmieniłem Atmega8, skalibrowałem i to samo. Po podłączeniu radia pod zasilacz, zasilacz sie rozkalibrowywuje.
  Zrobiłem kilka prób, i za każdym razem jak podłączam jakieś urządzenie: radio, silnik DC, CB radio - zasilacz sie rozbalibrowywuje.
  Nie wiem co jest grane!!
  Wyjście zasilacza zabezpieczyłem diodą D6 (BY157). Zasilanie mikrokontrolera jest brane z niezależnego uzwojenia transformatora i stabilizowane do +5V.
  Czego to może być przyczyna że Atmega gubi wpisy w EEPROM?

  Zasilacz regulowany 25V/3A

  proszę o pomoc, booo bardzo się napracowałem i serce mi się kraje....
 • #50
  micro
  Poziom 19  
  Na schemacie widzę wolny port PD0. Nie wykorzystany port warto podpiąć przez rezystor 1-10k do plusa lub masy.
  Miałem podobny problem ze stacją lutowniczą (kit AVT) na AVR 2313.
  Druga sprawa to prowadzenie ścieżek masy.
 • #51
  maystero
  Poziom 24  
  Problem prawdopodobnie rozwiązany. Trwają testy. Ustawiłem bodlevel na 4,0V i problem sie nie powtórzył
 • #52
  maystero
  Poziom 24  
  Witam
  Pozwolę sobie odgrzać wątek. Otóż ostatnio myślałem że dolutowanie rezystora 10K do PIN2 CPU rozwiązało problem. Testy trwały (w sumie nie było czasu na testy). Teraz musiałem coś naprawić i był mi potrzebny zasilacz. I znów LIPA :(
  Zresztą co tu się rozpisywać, sami zobaczcie:
  Ustawiam 24V i prąd 3A i podpinam halogen 50W
  Zasilacz regulowany 25V/3A
  I gdy sobie tak żarówka świeci odpinam kabel (lekko się zaiskrzy widać przy wyłączonym świetle) i sru...
  Zasilacz regulowany 25V/3A
  Taki efekt.
  Co ciekawe można w tym "stanie" regulować prąd i napięcie. Więc to chyba nie ATmega. Choć mogę się mylić. Po wyłączeniu zasilacza i jego ponownym załączeniu znów wszystko wraca do normy. Gdzie szukać problemu bo już siwizny dostaje :cry:
 • #53
  lkwi
  Poziom 11  
  Co do takiego zachowania zasilacza jest to wina najprawdopodobniej komunikacji pomiędzy wyświetlaczem a atmegą. Miałem taki problem i pomogło podłączenie szeregowe danych wyświetlacza z prockiem przez oporniki szeregowe 300ohm i podciąganie do plusa 4.7kohm.
 • #55
  lkwi
  Poziom 11  
  Tak o to chdziło w ten sposób mam podpięty wyświetlacz i wszystko u mnie działa. Tylko te oporniki R9-R14 powinny być 4.7kohm
  Mam nadzieję że i tobie to pomoże
 • #56
  maystero
  Poziom 24  
  A tak mój błąd podczas kopiowania.... zmieniłęm na 4,7k. Dzięki za pomoc.
 • #57
  gajmir
  Poziom 10  
  Nie musi to być koniecznie wzmacniacz rail-to rail,ponieważ potencjał masy jet przesunięty o 0,6 V.
 • #58
  maystero
  Poziom 24  
  Witam

  Chciałbym odświeżyć temat. Otóż konstrukcja tego zasilacza jet chyba nie do końca przemyślana. Eksploatuje go już ładny kawał czasu i dopiero zupełnie nie dawno rozwiązałem problem z wyświetlaczem o którym wspomniałem kilka posów wyżej. Problemem okazał się sam autor projektu! Połączył PIN-y wyświetlacza D0,D1,D2,D3 do masy (GND)
  Dopiero lektura:
  http://mirekk36.blogspot.com/2012/04/lcd-hd4478-jak-podaczac.html
  rozwiązała problem.

  Niestety, został jeszcze jednen mankament. Otóż, zasilacz po zmontowaniu wymaga kalibracji. Na podstawie pomiarów z woltomierza "uczymy" uC parametrów wyjściowych. Dane te są zapisywane w EEPROM uC. Problem w tym, że po skończonej kalibracji, uC z nie nieznanych przyczyn restartuje się i dane z EEPROM lecą w kosmos. Ustawiam np. 12V a na wyjściu mam 1V zmieniam na 12,5V a na wyjściu mam 20V.

  Zauważyłem natomiast, że "restart" następuje zawsze jak naciskam klawisze w kolejności: 1->2->3->4->5->6->7->RESTART.
  Zasilacz regulowany 25V/3A

  Wydaje mi się, że problem leży w samych kodzie źródłowym, ale tego sam naprawić nie umiem.

  Kod: basic4gl
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod