Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak przelaczyc na bezposrednie?

17 Lut 2007 17:36 813 6
  • Poziom 23  
    Mam mały problem, otóż jest moduł płynej regulacji obrotów silnika (12V) jego normalne podłączenie to (na niebiesko wejścia/wyjścia modułu a czerwono + i - akumulatora, + i - silnika) jest na zielono, mój problem polega na tym jak zrobić by za pomocą jednego przełącznika:
    odciąć obwody "zielone" i polaczyc na "zółto"
    czyli po prostu podłączyć silnik bezpośrednio do zasilania pomijając moduł.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 23  
    Najprościej to zastosować 6-stykowy przełącznik dwupozycyjny z dwoma niezależnymi sekcjami.
    (+) i (-) silnika podłączasz albo do (+) i (-) wyjścia modółu, albo do (+) i (-)akumulatora.
    Problem w tym, że modół jest ciągle zasilany z akumulatora, jeśli nieobciążony modół nie pobiera dużo energii to nie stanowi to kłopotu.

Dorzucam jeszcze obrazek:

3 - zawsze połączone
    (1 połączone, 2 rozłączone) lub (1 rozłączone, 2 połączone)
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 23  
    Nie dopisalem ze chce zeby to bylo na wlaczniku dwu pozycyjnym dwu stykowy (wlacz/wylacz) gdyz taki mam w kokpicie...wiec zostaje kombinowanie na przekaznikach... pytanie jak?
  • Poziom 23  
    To tak samo, tylko z zastosowaniem odpowiedniego przekaźnika 6 stykowego na odpowiednie napięcie zasilające.
  • Poziom 23  
    a jakby zalozyc dwa przekazniki zwykle samochodowe zwierno/rozwierne i sterowac nimi gdy w stanie spoczynku to 3 jest zalaczone a 2 rozlaczone, gdy na przekazniki podane napiecie to 2 zalaczone a 3 rozlaczone (podobnie jak napisales)... wtedy modul nie pracuje jak nie ma ale co z przewodami 1? zalozyc diode by napiecie nie szlo do modulu? Jaka diode - na nich sie nie znam poprostu wiem ze sa takie co przepuszczaja napiecie w jedna strone?
  • Poziom 23  
    Musiałbyś przeanalizować zasade działania modułu, jeśli jego wyjście bedzie na stałe podłączone do silnika to może nic się nie stanie, albo ... Obawa przed uszkodzeniem modułu, albo niepotrzebnym obciążaniem akumulatora od strony wyjścia modułu. (Nie jestem jasnowidzem, nie mam pojęcia co to za moduł).

Jeśli dasz diodę to musisz liczyć się z stratami na niej.
  • Poziom 23  
    to sterowanie dmuchawy od poloneza firmy hybryt zdjecie nie wiele da - nie posiadam schematu.