Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kompensacja mocy biernej w sieci energetycznej niskiego napiecia

krystian2 17 Feb 2007 17:40 6574 14
    krystian2
    Level 14  
    Witam serdecznie. Prosze o pomoc w nastepujacej sprawie: znajomy ma maly zaklad szwalniczy moc ok 40, 50 KW. Zaklad posiada licznik energii czynnej zasilany jest z rozdzielni glownej budynku (z ktorej zasilane sa rowniez inne odbiory w tym indukcyjne), rozdzielnia zasilana jest z przylacza glownego w ktorym znajduja sie liczniki mocy czynnej i biernej. Oplaty za moc bierna sa rozbijane rownomiernie na odbiorcow. Znajomy chcial by zainstalowac kompensacje mocy biernej. I tu moje pytanie: Czy zaistalowanie baterii i przekladnika pradowego bezposrednio na przewodzie zasilajacym jego zaklad spowoduje kompensacje tylko zakladu czy tez innych odbiorcow ?. I czy moc baterii nalezy dobrac do obciazenia zakladu ktory ma skompensowac czy do calej mocy z przylacza ?
    Z gory dziekuje za pomoc
  • Helpful post
    epiotr30
    Level 11  
    Takie zainstalowanie jakie pan opisał będzie kompensować energię bierną przez pana pobraną, ale nie wiem w jaki sposób pan się rozliczy jeżeli nie posiada pan swojego licznika energii biernej. Powinien pan mieć również swój licznik energii biernej nie wiem czy nie będzie to miało wpływu na umowę z zakładem energetycznym.
    krystian2
    Level 14  
    Myslalem o tym rozliczeniu i wstepnie rozmawialismy z wlascicielem ze w przypadku mojej inwestycji w baterie nie placilbym za moc bierna a pozatym sadze ze po skompensowaniu tego jednego obdioru oplaty znacznie spadna.
  • Helpful post
    harlejowiec
    Level 25  
    Baterie kondensatorów można podłączyć bezposrednio do sieci lub popżez przekształtnik energoelektryczny. Baterie najlepiej wpiąć zaraz za licznikiem. Pojemnośc się dobiera do poboru mocy czynnej i cosφ. Najlepiej aby cosφ miał wartość 0.99. Rolę kompensatora może pelnic tez silnik synchroniczny nieobciążony z odpowiednim prądem wzbudzenia. Pozdro.
  • Helpful post
    Narek 1
    Level 17  
    Regulator skompensuje tą moc na którą jest włączony. Czyli jeżeli jest na przewodzie do zakładu szwalniczego to będzie kompensował moc do tego zakładu. Moc kondensatorów należy dobrać tylko do mocy tego zakładu bo większa moc nie ma sensu. Gdy szwalnia skompensuje się to wystąpienie mimo to przekroczenia mocy biernej będzie już tylko spowodowane przez pozostałych odbiorców. Jest też kwestia czy szwalnia będzie się kompensowała prawidłowo.
    Sugerował bym może dogadać się z udziałem wszystkich użytkowników w zamontowaniu wspólnej kompensacji. Regulator to taki sam tylko ewentualnie inny przekładnik i trochę więcej kondensatorów. Nie zapomnieć o przysłowiu "mówiły jaskółki...."
  • Helpful post
    Leszek Augustyniak
    Level 19  
    Witam
    Chcę powiedzieć, że nie można instalować samej baterii kondensatorów bez kontrolera (regulatora), bezpośrednio za licznikiem. Kontroler sprawdza jaka jest w danej chwili pobierana moc bierna ind. i załącza odpowiednią ilość kondensatorów (moc bierną pojemnościową). Kiedy moc ind. spada wyłącza część kondensatorów, pozostawiając wartość mocy poj. potrzebną do skompensowania mocy ind. Jeżeli byś podłączył na stałe bat. kondensatorów, wtedy np. w nocy gdy urządzenia nie pracują, moc bierna przez cały czas była by pobierana z tym, że nie indukcyjna a pojemnościowa. Taki układ nie ma sensu. W małych zakładach stosuje się kompensację indywidualną, czyli do każdego urz. indukcyjnego odpowiedni kondensator. Pierwsza metoda jest droższa ale łatwiejsza w montażu, druga wymaga większego nakładu pracy.
    Pozdrawiam
    krystian2
    Level 14  
    Dziekuje za szybka odpowiedz. Co do wypowiedzi to dogadanie sie wszystkich uzytkownikow jest niemozliwe bo nikt nie chce partycypowac w kosztach (sadze ze jak zobacza ze u sasiada dziala to tez beda chcieli). Co do regulatora to w mojej wypowiedzi uzylem slowa "baterii kondensatorow" ale chodzilo mi oczywiscie o gotowy zestaw ogniwa + regulator taki np firmy Taurus lub Twelvee.
    adnix
    Level 12  
    Pracuję w zakładzie masarskim, w którym jest sporo maszyn typu wilk, kuter itp zasilanych dość sporymi silnikami(np 40kW), agregatów chłodniczych i wentylatorów. Czy w takim zakładzie można zastosować kompensację mocy biernej? Nie znam się kompletnie na tych sprawach ale słyszałem, że nowsze urządzenia posiadają własne układy kompensujące moc bierną.
    Z tego co czytałem to do takiej kompensacji nie można użyć kondensatorów o stałej pojemności i potrzebny jest odpowiedni układ regulujący.
    Jeżeli można takie rozwiązanie zastosować to ile może kosztować takie urządzenie i o ile procent mogą spaść rachunki.
    krystian2
    Level 14  
    W tego typu zakladach szczegolnie potrzebna jest kompensacja mocy biernej. To prawda nie mozna uzyc kondensatorow na stale podlaczonych do sieci gdyz obciazenie sieci moca bierna zmienia sie w czasie zwiazane jest z zalaczaniem odbiornikow. Co do mocy baterii kondensatorow (kompensatora mocy biernej) to do obliczenia potrzebny jest jeszcze wspolczynnik cosφ. Najlepiej takze wziac pod uwage rachunki za moc bierna z dluzszego okresu czasu. Z nich mozna wyliczyc ile mocy biernej pobierane jest sredniu na godzine dodac ok 30 % zapasu i mamy moc baterii.
    adnix
    Level 12  
    proszę jeszcze o orientacyjny zakupu i montażu takiego układu
    shulc
    Level 22  
    krystian2 wrote:
    Dziekuje za szybka odpowiedz. Co do wypowiedzi to dogadanie sie wszystkich uzytkownikow jest niemozliwe bo nikt nie chce partycypowac w kosztach (sadze ze jak zobacza ze u sasiada dziala to tez beda chcieli). Co do regulatora to w mojej wypowiedzi uzylem slowa "baterii kondensatorow" ale chodzilo mi oczywiscie o gotowy zestaw ogniwa + regulator taki np firmy Taurus lub Twelvee.

tak ale napisałeś że licznik mocy biernej jest wspólny , jeśli zainwestujesz w ten tylko zakład wydasz kase a i tak będziesz płacił za to co nabiją sąsiedzi. W tym przypadku lepiej mieć własne liczniki
    pozdrawiam
    hur
    Level 15  
    W tych opisanych warunkach wchodzi tylko rozwiązanie kompleksowe wszystkich odbiorców .
    Regulator kosztuje od 800 - do 1,5 tys
    kondensatory mozna zakupić w cenie ok 100- 200 zł (przynajmniej u mnie :D)
    przekładniik pomiarowy też 200 zł
    W sumie raz wydać ok 2 tys zł i można zapomniec na zawsze o płaceniu za moc bierną .
    Powodzenia
    MichoO90
    Level 2  
    Witam CZy jest mi ktos w stanie wytłumaczyc na "chłopski rozum" co to znaczy odpowiednio dobrać kondensator(chodzi o kompensacje)????
    User removed account
    User removed account