Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedwzmacniacz z odzysku

17 Lut 2007 21:29 1436 11
  • Poziom 21  
    Cześć

Zacząłem budować wzmacniacz uniwersalny. Zbudowałem końcówkę mocy (2x50W), ale nie mam przedwzmacniacza z regulacją wysokich i niskich tonów, głośności. niestety, ale skończyły mi się fundusze (ostatnią gotówkę wydałem na końcówkę mocy) i mam do dyspozycji potencjometry 22kΩ, dużo rezystorów i kondensatorów, troszkę BCxxx i chcę złożyć z tego przedwzmacniacz.

Czy jest to możliwe??
    Jeśli tak, to proszę o schematy.

Z góry dzięki
  • Poziom 40  
    Jest taka możliwość. Poszukaj schematów przedwzmacniaczy zbudowanych na tranzystorach. Jest tego dużo także na forum.
  • Poziom 21  
    Szukałem i są, tyle że na częściach których nie mam. Czy ma ktoś taki przedwzmacniacz, gdzie wystarczą potencjometry 22kΩ, tranzystory BCxxx, rezystory i kondensatory??

Z góry dzięki
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Post był raportowany.
    Przeniosłem z: Audio
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Jakie masz te potencjometry dokładnie? Do przedwzmacniacza stereo potrzebujesz 3 podwójne liniowe (typu A, niektóre zagraniczne liniowe oznaczane są literką B) i jeden podwójny logarytmiczny (literka B albo zagraniczna A).
    Najlepiej gdyby jeden z tych liniowych był typu M+N (specjalny do balansu) ale nie musi być. Jak już masz potencjometry, reszta to nie problem. Wartości potencjometrów też nie są problemem bo można poprzeliczać kondensatory i rezystory współpracujące.
    Jeśli na tranzystorach to najlepiej odpatrzeć od jakiegoś fabrycznego sprzętu, np. amplitunery Zodiak albo AT9100.
  • Poziom 21  
    Mam potencjometry 22kΩ, liniowe (typu A), suwakowe produkcji polskiej.
    Jak mam dobrać kondensatory, o których mówisz, tak aby to wszystko gralo jak należy??

Pozdrawiam

Ps. Jak przerobić przedwzmacniacz zamieszczony przez kolegę transpacyfic93, aby była regulacja wysokich i niskich tonów??
  • Poziom 21  
    Mam pytanie. Gdzie jest wejście i wyjście tego przedwzmacniacza, gdzie jest regulacja tonów, glośności i co to jest za element: pot. 10k (wygląda jak rezystor)??

Pozdrawiam

Dodano po 8 [minuty]:

Mam jeszczet radiomognetofon RB 3200 i jego schemat i czy mógłby mi ktoś powiedzieć gdzie jest regulacja tonów i głośności (podejżewam, że tam gdzie są potencjometry i przełącznik radio/magnetofon, jeśli dobrze kombinuję to gdzie jest wyjście sygnału, zasilanie i co to za kondensatory 0.1µF i 0,22µF spolaryzowane )?? Dodam, że potencjometry są suwakowe i jak je podłączyć??

Pozdrawiam

Schemat tego sprzętu w załącznikach (w dwóch częściach)
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Z tym radiomagnetofonem to dobrze kombinujesz, ale to nie jest to czego ci potrzeba. Kit Jabela będzie dobry, ale zmień R6 i R7 na 1,8k, C4 na 220nF, R8 gdzieś tak na 15k, R9 na 2,2k, C5 i C6 na 3,9nF albo 4,7nF. Wszystkie wymienione elementy możesz dobierać i sprawdzać jak brzmi, teoretycznie po ustawieniu potencjometrów w pozycji środkowej charakterystyka powinna być płaska. W praktyce bywa różnie ale tak jak podałem powinno być w miarę dobrze.
    Co do podłączenia potencjometrów to najlepiej sprawdź omomierzem.
    Potencjometr liniowy też się nadaje do regulacji głośności, ale po podłączeniu między suwakiem a masą rezystora, około 8,2k dla twojego potencjometru. Taki rezystor zmienia charakterystykę regulacji na logarytmiczną.
  • Poziom 21  
    Dzięki za porady. Teraz zabieram się do składania tego przedwzmacniacza.