Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio na UL 1111. Zrobienie odpowiedniej anteny ferrytowej.

17 Lut 2007 21:53 2279 3
  • Poziom 21  
    Cześć

Na forum znalazłem schemat radia na UL1111 na fale długie, ale mam problem z anteną ferrytową. Otóż zamiast pręta ferrytowego o średnicy 7 mm mam pręt o średnicy 10 mm. Mój problem to zrobienie odpowiedniej anteny ferrytowej (nie wiem ile ma być zwojów na taką średnicę pręta) i proszę o wskazówki, a także o jakieś zmiany w schemacie jeśli są potrzebne.

Schemat radia w załączniku.

Z góry dzięki.
  • Poziom 17  
    Witam
    W zamierzchłych czasach robiłem ten odbiornik.Opisany był w "Młodym Techniku" i ładnie pracował. Nawiń ok. 190 zwojów , bo mniejsza srednica
    pręta, nawijaj na papierowej rurce, którą będzie można przesuwać po pręcie w czasie dostrajania.Można zresztą taką antenę wziąśc gotową z jakiegoś radia -tam są fajne plasikowe karkasy, pewnie widziałeś.I tak będziesz musiał dostrajać obwód z anteną na 225kHz na najlepszy odbiór , także liczba zwojów nie jest taka krytyczna(dobierzesz kondensator lub lepiej podłączyć zmienny,chyba że chodzi o małe wymiary).Pamiętaj jeszcze o jednym - im dłuższy pręt ferrytowy tym lepszy odbiór a obecny sygnał nadajnika z Solca Kujawskiego jest słabszy niż ten z Gąbina ,na którym ja kombinowałem. Powodzenia[/i]
  • Poziom 21  
    Sorki, popełniłem błąd. To ja mam pręt o śr. 10 mm, a potrzebny jest o śr. 7mm. To zamiast 180 zw. nawinąć 170?? A co z tą drógą cewką??

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Witaj!

Jeśli masz pręt fi 10mm, to do odbioru PR1 musisz nawinąć ok. 180÷190 zwojów drutu 0.1÷0.2mm, po czym na przekładce z taśmy samoprzylepnej, np. papierowej,
    nawinąć ok. 14 zwojów tego samego drutu. Uwaga! Musisz zachować ten sam kierunek nawijania! (tj. jeśli nawijasz cewkę główną "w lewo", to cewkę sprzęgającą nawijasz również "w lewo").

A kondensator C1 dla 225kHz będzie miał wartość ok. 220pF.

Pozdrawiam, Rafał

Moderowany przez c2h5oh:

Odpowiedź na pytanie zadane prawie 10 lat temu...
    Jak to się mówi "lepiej późno niż wcale". Temat zamykam.