Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podsłuch - PCB

Bula i spula 18 Feb 2007 12:50 6905 30
Altium Designer Computer Controls
    Bula i spula
    Level 18  
    Jako że nie udało mi się przerobć krótkofalówki na podsłych, postanowiłem samemu coś skombinować. Znalazłem na elektrodzie link do tej strony i na podstawie tamtego schematu zaprojektowałem płytkę. I teraz nie wiem, czy dobrze to zrobiłem, ponieważ robiłem to pierwszy raz. Wiem, że zamiast kondensatorów ceramicznych nastawiłem SMD, bo nie znalazłem tam innych :(. Ale i tak bede robił flamastrem płytkę, to sobie zmienię. Czy reszta jest poprawnie (płytka w załączniku, tobiona programem PCB123)?
  • Altium Designer Computer Controls
    Bula i spula
    Level 18  
    ps.
    R1-Cewka
    R2,R3,R8-Kondensator
    R4,R6-Rezystor
    R7-Mikrofon
    Elektryk80
    Level 25  
    Zauważyłem pewien błąd na płytce, kondensator R8 ma doprowadzoną ścieżkę tylko do jednej nóżki, tak samo tranzystor (baza nie jest podłączona do żadnego elementu). Jest także jedno luźne połączenie miedzy kondensatorem R3 a emiterem tranzystora.
    Proponował bym zainstalować program EAGLE (w wersji z licencją free pozwala na zbudowanie płytki o wymiarach 10x10cm)

Pozdrawiam :)
    Bula i spula
    Level 18  
    Mam też ten Eagle, ale niebardzo umiem się nim posługiwać. Dziękuję za uwagi. Spróbuję to samo zrobić Eaglem.

R3 jest chyba OK (?), a R8 chyba powinien iść do tranzystora. Zaraz to sprawdzę.

Dodano po 3 [godziny] 4 [minuty]:

Zrobiłem w Paint, bo nie potrafię w tych specjalistycznych programach. Czy teraz jest w porządku? I jakich rozmiarów laminat mam zrobić, żebym sobie poradził z upchnięciem tego i dolutowaniem baterii (zegarkowej?) i antenki?
    Nazwy są takie jak na tamtej stronie ze schematem.
    _PREDATOR_

VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam
    Dalej są błędy, pokaż schemat ;)
    Bula i spula
    Level 18  
    Przecież schemat dałem z załączniku posta wyżej. Jakie są błędy??

Dodano po 1 [minuty]:

Kurcze, pomyliłem się, schemat jest tu

Kurcze, tam nie ma r3 :(. Czyli tam powinna być poprostu ścieżka. Są jeszcze błędy??
    _PREDATOR_

Brak podłączenia kolektora, nie spiesz się :P
    Bula i spula
    Level 18  
    Teraz powinno być OK:
    Podsłuch - PCB
  • Helpful post
    _PREDATOR_

Teraz jest dobrze, tylko dlaczego taki 'pogmatwany', im krutsze połączenia tym lepiej :D
    Bula i spula
    Level 18  
    To dobrze, że nareszcie się udało. Jeszcze jedno pytanie nie na temat: cewki się kupuje, czy samemu robi, a jeślid samemu to w jaki sposób i skąd wziąć odpowiedni drut (z elektrycznego?)?

Dodano po 1 [minuty]:

I na jakiego rozmiaru płytce mam to zrobić, żebym sobie poradził?
  • Altium Designer Computer Controls
    _PREDATOR_

Samemu sie robi ceweczki, na forum są posty, poszukaj o podsłuchu UKF ;)
    Bula i spula
    Level 18  
    To jeszcze tylko jedna kwestia: jakiego rozmiaru płytkę kupić (przyciąć?), żeby to namalować jakoś markerem bez robienia zwarć?
    _PREDATOR_

Takie układy robi się na pająka ;)
    Mają wówczas mniejsze wymiary.
    Bula i spula
    Level 18  
    A jakiś pomysł ,do czego to wpakować? I czy odpali na 3V, jak to jest podane na tej stronce ze schematem (link dałem w pierwszym poście)?
    _PREDATOR_

Do flamastra, pasuje jak ulał, spoko 'odpali'.
    Bula i spula
    Level 18  
    Teraz zauważyłem, że głupio zobiłem, bo zobaczyłem na tamtej stronie, że gościu zrobił na PCD to i ja chciałem, nie myśląc, że lepiej bez. A na jaką czułość mogę liczyć? Tj. jak będzie powiedzmy leżał flamaster z jakimś dyskretnym otworkiem na stole pośrodku pokoju, to mam szansę usłyszeć normalną rozmowę kilku osób? (nie będą siedziały przy stole, tylko gdzieś dalej, powiedzmy ~5-7m od flamastra. I na jaki zasięg mogę liczyć?
    _PREDATOR_

Napewno tak, kiedyś to robiłem, nie jest super, ale przejdzie ;)
    Bula i spula
    Level 18  
    Rozumiem, że jest to odpowiedź na pytanie o czułość mikrofonu. To spoko, ale jak z zasięgiem? Będzie z 50 m?

Dodano po 43 [minuty]:

I mam nadzieję, że ostatnie 2 pytania:
    -Czy ten tranzystor BF606 lub BF324 jest łatwo dostępny? Bo nie chcę 2 razy jeździć do sklepu, jak okaże się, że nie ma i trzeba będzie szukać zamiennika
    -Co oznacza na tym schemacie:
    Podsłuch - PCB
    oznaczenie kondensatora C1 - '1n5' i co oznacza przy cewce '6n' i przekreślone O 5mm. Ile zwojów z jakiego drutu i w jakim odstępie powinna mieć cewka dla uzyskania dowolnej częstotliwości w zakresie FM?
    _PREDATOR_

50m to nie wyciągniesz :P
    Ta cewka może mieć 4-5 zwojów, co oznacza 6n przy niej, to nie wiem, to przekreślone kółko to fi=5mm (średnica nawijania cewki), 1n5 to 1,5nF, cewkę stroimy rozciągając ją :D
    Nie wiem czy u was dostaniesz taki tranzystor, ale też nie jest kłopot go dostać, podejdą i inne.
    Bula i spula
    Level 18  
    A ile mogę wyciągnąć? I czy to aby napewno się zmieści do flamastra? Bo mnie się wydaje, że do flamastra bardziej nadaje się SMD, ale to już wyższa szkoła jazdy. Z jakiego drutu (materiał i grubość) należy zrobić cewkę? I jaką powinna mieć ok. docelowo grubość/długość nie wiem jak to nazwać, albo ile ok. odstępu powinno być między zwojami. Jak ją zabezpieczyć, żeby się w tym flamastrze nie wygieła czyli nie zmieniła częstotliwości, o ile jest to potrzebne?

Dodano po 4 [minuty]:

Quote:
    L 6 z. CuL průměr 0,8 mm navinuto samonosně na trnu 5 mm
    6 turns on 5 mm diameter. 11,5 cm lenght wire 0,8 mm diam

Juz znalazłem to na tej stronie, czyli ma mieć 6 zwojów, 5 mm średnicy, 115 mm długości i 0.8 mm średnicy drutu, tak? A jaki do tego użyć drut, miedziany? Dostanę taki drut w elektrycznym?

Dodano po 1 [godziny] 15 [minuty]:

Dodam, że odbiornik (radio) miałbym cały czas w jednym miejscu, tak więc można by było dorobić jakąś większą antenę, czy coś w tym stylu, jeśli to by poprawiło zasięg. Bo jednak chciałbym to 40-50 m osiągnąć.
    _PREDATOR_

Zapewniam, że zmieści się np. w markerze, mazak/ pisak o średnicy ok 1cm.
    Po zestrojeniu, w wewnątrz cewki możemy umieścić kawałek gąbki, a to wszystko pokryć lakierem, woskiem lub innym klejem, ostatecznie folia/ koszulka termokurczliwa, króry zasychając nie zmieni jej indukcyjności/ parametrów.
    Oczywiście, że długość anteny ma znaczny wpływ na zasięg, lecz nie potrafię określić, jaki będzie zasięg. Zrobisz/ zrobimy zobaczymy ;) .

Godne uwagi:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3392059#3392059
    http://www.eres.alpha.pl/elektronika/readarticle.php?article_id=204
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2290252#2290252
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2663297#2663297
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1551303#1551303
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=185321#185321
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2365520#2365520
    http://www.elektroda.net/cir/35.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=640974#640974

To tylko ułamek tego co jest na forum ;) .
    Bula i spula
    Level 18  
    Jeśli chodzi o te linki, to przeglądałem tematy na elektrodzie całe wczorajsze popołudnie i i tak nie przejrzałwm wszystkiego. Akurat te tematy już widziałem i artykuł też. A teraz dwa pytania co do cewki:
    -Z jakiego materiału ma być drut (wszystko jedno?)
    -Czy można zrobić w ten sposób, że po zrobieniu i nastrojeniu cewki w powiedzmy 18*C położę ją na czymś i nad nią będę podgrzewał świeczkę zapałką :D dopóki cała cewka nie będzie w wosku, czy jak inaczej to zrobić??

Dodano po 2 [minuty]:

A jak nie to może być taki klej do metalu epoksynowy Dragon, który służy też do wypełniania ubytków, więc mooże by się nadawał?
    _PREDATOR_

Może być z miedzi jak i posrebrzanka.
    Można i woskiem, na początku minimalnie to ją odstroi, ale dostroisz odbiornikiem.
    Najlepszy jest klej, który 'nie ściąga'/ rozstraja.
    Bula i spula
    Level 18  
    Co to znaczy 'ściąga'? Powtórzę po raz trzeci pytanie: dostanę taki drut w elektrycznym? I w jaki sposób zabezpieczyć gąbką? Lepiej wykorzystać klej, czy wosk?

I teraz pytanie co mam kupić? Czy te rzeczy wystarczą?:
    -Rezystor 4700 ohm, 330 ohm
    -Kondensator ceramiczny 1.5nF, 33pF, 47pF
    -Tranzystor BF324/BF606
    -Mikrofon elektretowy
    -20 cm drutu miedzianego (jak by mi za pierwszym razem nie wyszło) o średnicy 5 mm
    Lepiej szukać tych rzeczy w elektrycznym, czy na Warszawskiej Giełdzie Elektronicznej? I na czym mam nawinąć ten drut (na czymś okrągłym?)?
    _PREDATOR_

'Ściąga'/ zmniejsza odstęp między uzwojeniami :P
    W środek cewki daj skrawek gabki i zalej choćby i woskiem :P
    Wykaz potrzebnych części masz na schemacie, nie rozumiem w czym tu problem?
    Drut nie o średnicy 5mm, to jest podana średnica wewnętrzna cewki inaczej mówiąc rurka fi=5mm na której nawijasz cewkę ;) a w postach miałeś podaną średnicę drutu.
    Na giełdzie wszystko dostaniesz, a taką ceweczkę to i zdemobilu/ bubli :D
    Bula i spula
    Level 18  
    OK, chciałem się tylko upewnić. Czyli drut jest 0.8, a średnica 0.5, tak? To może jutro ew. pojutrze skoczę na giełdę. A jeśli chodzi o lutowanie to wystaarczy mi 40 lub 60 w lutownica i lut z wbudowaną kalafonią? (oddzielnie nie mam) Mam stosować jakieś kabelki, czy poprostu jedną część zlutować bezpośrednio z następną?
    _PREDATOR_

Staraj się łączyć samymi elementami, jak najmniej dodatkowych kabelków.
    Bula i spula
    Level 18  
    I jeszcze jedno: jaka ma być ta bateria? Jak się nie mylę, to baterie od zegarka mają 3V. Czy może taka być?

Dodano po 1 [minuty]:

I do ilu można by bezpiecznie podnieść napięcie dla uzyskania większego zasięgu?
    _PREDATOR_

Na takich bateriach nie wiem jak długo 'pociągniesz', w zegarkach zazwyczaj są 1.5V ;), 3V masz w kompie/ notatnikach, reszta to kwestia prób i doświadczeń :D , w końcu w tym schemacie nie ma nic drogiego :P
    Bula i spula
    Level 18  
    Dobra, to postaram się o baterię (akomulatorek?) do kompa. A tak swoją drogą, to udał mi się w końcu ten podsłuch z Walkie-Talkie, bo okazało się, że był padnięty mikrofon. Ale i tak jest to wielkie jak cholera i pewnie ma mniejszą czułość, czego nie mogę sprawdzić, bo mi padł właśnie duracell 9V, a zgubiłem ładowarkę :) Tak więc odezwę się jak już będę miał części.