Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

instalacja w starym bydynku

wordan 18 Feb 2007 16:16 2480 7
    wordan
    Level 10  
    Witam 
    Nie twierdze że wiem wszystko wiec wole się upewnić

Otóż mam pytanko natury prawno - elektrycznej mianowicie:

Robię koledze nową instalacje w starym budownictwie licznik na klatce
    na swoje nieszczęście zaproponowałem mu instalacje bezpieczną.
    Chodzi mi o zabezpieczenie różnicowo prądowe

1.Czy musi być połączenie wyrównawcze jeśli tak to gdzie? zamieszczam rysunek

2.Słyszałem że istnieją różnicówki gdzie PE idzie przez nie i wtedy nie trzeba stosować wyrównawczego jeśli tak to prosiłbym o poprawny schemat jak to połączyć nazwę tej różnicówki

3.Co mówią przepisy o zabezpieczeniu przed licznikowym, musi być topikowe? Czy może być ES z zwłoką?

4.Zabezpieczenie na liczniku jest okropne ( skręcone wszystko na „barana” z 3 zrobione 1 ) mogę je wywalić bo i tak będę je robił w mieszkaniu tylko czy E się nie doczepi bo chyba tez musi być...

pozdrawiam Smile
    User removed account
    User removed account  
    ekaand
    Level 22  
    Quote:
    3.Co mówią przepisy o zabezpieczeniu przed licznikowym, musi być topikowe? Czy może być ES z zwłoką?

Przepisy mówią, że ma być wyłącznik nadprądowy. Nie jest napisane, że ma to być wyłącznik instalacyjny lub bezpiecznik. Selektywny także nie jest zabroniony.

Owszem,ale nie można sobie ot tak zakładać zabezpieczenia przed licznikowego jakie się chce.Musisz sprawdzić jakie zabezpieczenie masz w umowie z ZE.Każda zmiana zabezpieczenia (np. z B na C) musi być uzgodniona z ZE.
    Poprawiony rysunek wygląda tak:
    User removed account
    User removed account  
    ekaand
    Level 22  
    Być może jest różnie w różnych ZE..W moich okolicach ZE określa sobie "automatycznie" w warunkach "B"(Chyba,że jest inaczej w projekcie.)
    Miałem już kilka przypadków zmiany z B na C i za każdym razem musiałem występować z nowym wnioskiem popartym stosownymi obliczeniami(dobrze że nie każą robić projektu).Co do selektywności to oczywiście można o tym zapomnieć.Też uważam to za paranoję.Często robiąc jakąś instalację od razu po obejrzeniu umowy ZE z klientem widząc przed licznikowe np B25A od razu namawiam go do zmiany tego zabezpieczenia lub informuję gdzie będzie sobie chodził za każdym razem jak zrobi zwarcie.
    HenryK3
    Level 29  
    Witam
    Nie chcę robic zamieszania ale troszkę się wtrącę.
    W praktyce okazuje się inaczej jak w teorii.
    Kiedyś robiłem taką próbę: zabezpieczenie przedlicznikowe C-25, zabezpieczenie gniazda wtykowego B-6.
    Zwarcie w obwodzie gniazda "wyrzuca" B-6 i jednocześnie C-25. Nie wierzysz? - sprawdź. :D
    Dalszą dyskusję o selektywności S-ów uważam za zbędną.

ekaand wrote:
    ... Często robiąc jakąś instalację od razu po obejrzeniu umowy ZE z klientem widząc przed licznikowe np B25A od razu namawiam go do zmiany tego zabezpieczenia lub informuję gdzie będzie sobie chodził za każdym razem jak zrobi zwarcie.

Pomimo zmiany na C25A - i tak bedzie chodził.

geguś wrote:

wordan wrote:

Przepisy mówią, że ma być wyłącznik nadprądowy. Nie jest napisane, że ma to być wyłącznik instalacyjny lub bezpiecznik.

Nie wiem jak jest w Sosnowcu, w "ościennym" miescie ENION wymaga zabezpieczenia przedlicznikowego topikowego.
    Przypominam, że zabezpiecznie przedlicznikowe i układ pomiarowy powinny byc zaplombowane i nie można w nich dokonywać samodzielnych modernizacji.
    geguś wrote:

wordan wrote:

4.Zabezpieczenie na liczniku jest okropne ( skręcone wszystko na „barana” z 3 zrobione 1 ) mogę je wywalić bo i tak będę je robił w mieszkaniu tylko czy E się nie doczepi bo chyba tez musi być...?

Wywalić i zrobić jak się należy

BEZWZGLĘDNIE!!!

Najlepiej to skontaktuj sie z uprawnionym instalatorem (spis znajdziesz na ul.Andersa 14), tak bedzie najbezpieczniej. Dla użytkowników tego mieszkania i dla ciebie.
    Bezpieczeństwo jest najważniesze.

Pozdrawiam
    HenryK3
    ekaand
    Level 22  
    Quote:
    Zwarcie w obwodzie gniazda "wyrzuca" B-6 i jednocześnie C-25.
    Zgadzam się.
    Ostatnio udało mi się osiągnąć selektywność w dość dużym budynku ale przed licznikowy D63A i dopiero kilka odejść B32A.
    Ale nie było to robione metodą prób i błędów tylko policzone.Zresztą co do eS-ów to zachowanie selektywności jest bardzo ciężkie a często niemożliwe.Osobiście uważam że powinny być topikowe na przed licznikowe,lecz jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma(chociaż nieraz krew zalewa).
    Quote:
    ENION wymaga zabezpieczenia przedlicznikowego topikowego.
    i tak powinno być.
    Ja radziłbym wordanowi zostawić przed licznikowy topikowy a w rozdzielni w domu już eS-y.
    User removed account
    User removed account