Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

XP - format dysku - powrót do Win98

ankuch 19 Sep 2003 23:57 2027 12
    ankuch
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Jak w temacie.
    Chodzi mi o sformatowanie dysku z systemem XP i instalację Win 98.
    Niestety, po wpisaniu polecenia "format C:" brak reakcji, zresztą wogóle dysk C: nie wyświetla plików w DOS-ie (z dyskietki startowej).
    W trybie awaryjnym dostaję komunikat, że niewłaściwa wersja DOS.
    Proszę o podpowiedź jak to ugryźć i z góry dziękuję.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Mixer
    Level 13  
    Z tego co wiem XP nie ma DOSu czy jakoś tak... Jezeli chcesz wywalić XP i mieć 98 to musisz włożyć płytę 98 i uruchomić instalatora 98. Tak pozbędziesz sie kłopotu.
    (W ten sposób ja robiłem bo XP to :cry: !! Polecam Winde 2000.)

Pozdrawiam
    Richi
    Level 39  
    Tzn. chcesz mieć sformatowane w systemie NTFS i zainstalować Win 98 ???
    Jeżeli tak to możesz zapomnieć tego nie zrobisz, Win 98 nie rozpoznaje formatu NTFS. Dlatego też z dyskietki startowej Win 98 nie sformatujesz takiego dysku i nie będziesz widział żadnych plików na dysku C.
    Zostaje ci powrót do formatu FAT32 i to wszystko.
    Zrobisz to fdiskiem chyba najszybciej.
    ankuch
    Richi :arrow:
    Czyli jak przejść na FAT32 :?:
    Fdisk (stary) widzi tylko część dysku.
    Entuzo
    Level 15  
    w programie fdisk wybierasz kolejno: [3] usun partycje lub logiczny dysk DOS a nastepnie wybierasz [4] usun partycje spoza DOS. Jesli i to zawiedzie pozostaje ci wyczyscic (wyzerowac) poczatkowe sectory dysku np programem wdclear a nastepnie po restarcie załozyc nowe partycje FAT32.Z tym ze jest to metoda dosc drastyczna,bo jesli miales dane na innych partycjach po takim zabiegu rowniez je stracisz.

Pozdrawiam
    Mariusz Entuzo
    ACULA
    Level 34  
    ja zawsze zdejmuję partycję i zakładam od nowa, dzięki temu unikam problemów z instalacją
    słyszałem że nie powinno formatować się windy bo efekty są nieciekawe

jeżeli chodzi o fat32 to fdisk ( z dyskietki 98)powinien sam zapytać na początku czy chcesz fat32,
    o ile nie mylę się to na starszych dyskietkach instalacyjnych dosa nie było fata32
    Entuzo
    Level 15  
    Acula wrote:

słyszałem że nie powinno formatować się windy bo efekty są nieciekawe

a to niby dlaczego? i o jakie efekty tu chodzi,dla mnie to najlepszy sposob aby pozbyc sie windy wlasnie przez formatowanie partycji na ktorej siedzi... np: format c: /u /q /s -mowa oczywiscie gdy FAT32 :D
    tzok
    Moderator of Cars
    Partycji NTFS utworzonej przez XP nie da się usunąć FDISKiem z Win98, po takiej operacji pozostał mi już tylko WDClear, więc użyj go odrazu albo poszukaj FreeFDISKa, on powinien sobie z tym poradzić (tj. z usunięciem partycji NTFS-XP i założeniem FAT32).
    ELGreco
    Level 13  
    Ja w takich sytuacjach zwykle formatuję dysk (lub partycję) pod win2000 na system plików Fat32.

Seagate na swojej stronie ma programy do obsługi dysków. Pozwalają one podzielić dysk na partycje z dowolnym systemem plików.
    sq8ju
    Level 24  
    Jest taki programik "partition magic 6.0 lub coś w tym stylu. Usuniesz nim NTFSa.
    Zbynia
    Level 31  
    w komputerach domowych najgłupszą rzeczą jaką można zrobic to utworzyć partycję ntfs - trafiło się kilku zachwalaczy win xp którzy tak postąpili i straty były spore bo mieli 2 partycje na dysku ntfs i rozszerzoną dos.........efekty łatwo sobie wyobrazić....
    JURWIN
    Level 17  
    BARDZO PROSTY SPOSOB:ZAPUSC INSTALATORA WINDOWS XP.INSTALATOR ZAPYTA CIE W PEWNYM MOMENCIE W JAKIM SYSTEMIE CHCESZ SFORMATOWAC DYSK.PODAJ FAT32.GDY TO WYKONA PRZERWIJ INSTALACJE.TERAZ MOZESZ INSTZLOWAC WIN98.POWODZENIA
    ankuch
    Dziękuję Wszystkim za rady :)
    Wiele sposobów sprawdziłem, nie jestem w stanie każdemu "Elektrodowiczowi" odpowiedzieć, niektóre były bardziej trafne, niektóre mniej, niektóre technicznie były niemożliwe ze względu na brak instalki Win XP.
    Jedno mogę powiedzieć po przejrzeniu obecnych i wcześniejszych postów na ten temat:
    "PartitionMagic" jest panaceum na wszystko. Pięknie przekonwertował NTFS na FAT32, format poszedł z dyskietki startowej Win98, instalka WIN98SE przebiegła bez problemu.
    Jeszcze raz dziękuję.
    Pozdrawiam.

Do Moderatorów :arrow:
    Można zamknąć temat.

Skoro jeszcze nie zamknęli :) Dodaję :

Nie korzystać z "demek" których wiele w sieci, pokazują jak proces wygląda a nic nie robią.
    Niepotrzebne frustracje.
    Pełny program (do rozpakowania) to ok. 50 MB, potrzebny "pomocnik" do pełnej wersji (czyt. Crack)
    ...........aaaaale tego szukajcie na "Astalawista" - wirus, albo trojan murowany i do tego kilka "dialerów" :wink: :wink: :wink:
    I internet Optimizer - masz to :?: w przypadku "nieotwierających się się stron" :?:
    pisz (może być na PW a i chętnie odpowiem na forum, bo to dość popularny temat), mam w tym doświadczenie :wink:

Aha, :arrow: JURWIN :arrow:
    Wyłącz sobie "CAPSLOCK-a
    Chyba nie trzeba Ci przypominać co oznacza pisanie dużymi literami.
    To nie OK :evil: