Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektryczne Szyby w samochodzie

19 Lut 2007 09:13 19737 45
  • Poziom 10  
    Witam.
    Jestem laikiem jesli chodzi o elektronike chodz male pojecie mam :)

Chce zamontowac elektryczne syzby do samochodu, zakupilem orginalne mechanizmy przelaczniki i wiazki kabli ale co sie okazalo w moim samochodzie nie ma instalacji do szyb elektrycznych.

Musze ja wykonac samemu:)

Problem tkwi w zmianie biegunowości pradu.

Czy ktos moze mi dać gotowy schemat ktory moglbym wykonac.
    Jak wiadomo instalacja w samochodzie jest 12 V.

Prosze o ponoc bo lato sie zbliza:P
  • Poziom 27  
    Zmianę biegunowości zasilania dokonują przełączniki, czyli sposób ich podłączenia.Sposób podłączenia zależy od typu przełączników.
  • Poziom 10  
    No wlasnie ze przelaczniki maja 5 stykow. W jednej pozycji lacza dwa styki a w drugiej pozycji nastepne dwa ten piaty to prawdopodobnie od podswietlania przelacnzika.
  • Poziom 27  
    Czyli dwa styki to zasilanie,następne dwa sterowanie silnika.Funkcje przełańczania biegunowości zasilania dokonuje przełącznik. Sprawdzic prawidłowośc podłączeń możesz przy pomocy miernika albo zasilacza z zabezpieczeniem przeciwzwarciowym i jakiegoś małego silniczka np;z magnetofonu.
  • Poziom 16  
    Te przełaczniki nie sa do zaawwansowanych ukladów sterowania!!!!

Wystarczy troche pomyśleć i się dojdzie jak podłączyc....

Znalazłem taki podobny przełącznik terz od szyb...
    Tu masz opis podłączenia:

Sprawdz miernikiem czy to jest taki przełącznik tzn czy 12 i 45 są zwart jak nie wcisniety guzik a jak wciskasz to czy rozwiera np 1-2 i łączy 1-3 albo 4-5 rozwiera i łączy 3-5

Jezeli przełącznik taki jak opisałem to podłączasz go tak :

1 2 3 4 5 to są wyprowadzenia na wyłączniku.

1- podłączasz pierwszy przewód os silnika szyb
    2,4 -masa
    3- plus
    5-podłączasz drugi przewód os silnika szyb

I wszystko elegancko smiga..

Pozdrawiam

P.s jakies 2 lata temu zastanawiałem się z 2 godziny jak to podłączyć :)
  • Poziom 10  
    Przepraszam za pomylke ale przełącznik ma 6 podłączeń. Przeswietlilem miernikiem jaki styki w jakim polaczeniu sa zwarte i wiec:

Połozenie 0
    1 z 4
    5 z 6

Położenie 1
    1 z 4
    1 z 6
    4 z 6

Położenie 2
    1 z 4
    2 z 4

Tak to wyglada.
    Czy ktos potrafi mi powiedziec jak to podłączyc aby zmianiało biegunowosc?:).
  • Poziom 16  
    Połozenie zero to gdy nic niewciśniete ?
    A co z 2 3 pinem ? Też po coś są ...
    Jezeli jest 6 to prawdopodobne jest rze do środka podłączas + i - 3 4 pin a na boczne silnik tzn 1-4 2-6 zwierasz i silnik.. Ale tak opisałes działanie tego wyłacznika ze nić niepomoge... Wogle to zastanów się czy on ma 5 czy sześć wyprowadzeń skoro nigdzie 3 niejest uzywane ? Morze być tak rze to jest oddzieln obwód od oświetlenia ale wątpie..
    Wogle polecam wybrac się do zakładu gdzie się tym zajmują bo jakbyś znał troszke lepiej elektryke to byś odrazu zauważył że przy takiej konfiguracji jak podajesz to niema prawa działać..
  • Poziom 10  
    Tak.

W jedna strone to pozycja 1 a w druga strone pozycja 2
  • Poziom 16  
    Zauwarz że w połozeniu jeden rzekomo 1-4-6 są zwarte a to mało prawdopodobne... a w 2 połozeni=u 2-1-4 wiec niema szans tego podłączyć tak żeby działało. poza tym że w karzdej pozycji 1-4 jest zwarte wiec po co dawać 1 i 4 pin skoro morzna odrazu wyprowadzić je na 1 pinie ? nie jest to zastanawiające...

Proszę wiec o prawidłowy opis działania styków.
  • Poziom 10  
    A wiec jeszcze raz przeswietlilem przełacznik:

Pozycja 0:
    1 - 4
    2 - 3
    5 - 6

Pozycja 1:
    1 - 4
    1 - 6
    4 - 6
    2 - 3

Pozycja 2:
    1 - 4
    2 - 4
    1 - 2
    5 - 6

Dodam ze w przełaczniku tez znajduje sie żarowka ktora podswietla.

Pytanie czy ten przełącznik zmienia biegunowosc czy nie?

Jesli nie to jaki uklad nalezy zastosowac aby zmieniał biegunowosc??
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Przełącznik zmienia biegunowość. Ponadto w położeniu zerowym najprawdopodobniej zwiera wyprowadzenia silnika ze sobą by przyspieszyć jego hamowanie. Ściągnij sobie opis wyłączników uniwersalnych do szyb elektrycznych lub opis zestawu SPAL (uniwersalne siłowniki do szyb).
    Możliwe, że to jedno "przejście" robi ci żarówka. Zdemontuj ją i wtedy pomierz lub przynajmniej wyklucz piny od żarówki.
  • Poziom 10  
    SPAL mnie nie interesuje bo juz mam mechanizmy i przełaczniki orginalne od mojego samochodu. Czy moglbys mi podac schemat jak podlaczyc moj przełacznik aby zmienial biegunowosc pradu??
    To niech cię zainteresuje!!! Tam jest schemat podłączenia i na podstawie niego możesz sobie sam podłączyć!!!
    A jak na razie z twoich postów wynika:
    - jesteś laikiem,
    - w aucie jest napięcie 12V (ale nowość),
    - nie wiesz, czy wyłączniki są do sterowania bezpośredniego, czy do modułu,
    - nie podałeś nawet marki samochodu, a schemat można znaleźć w dokumentacji elektrycznej samochodu,
    - nie potrafisz czytać ze zrozumieniem (vide moja rada, by ściągnąć sobie schemat SPALa),
    - nie wysiliłeś się na samodzielną pracę (funkcja SZUKAJ), a temat był już WIELOKROTNIE omawiany.
  • Poziom 10  
    Oj małe poprawki.
    Prześledziłem kilka tematow na forum odnosnie szyb elektrcznych.
    Ze jestem laikiem to wiadomo bo taki schemacik to pewnie dla znajacego sie na rzeczy to 3 min.
    Samochod to Renault Megane Coupe.
    Niestety nie wiem czy wyłaczniki sa do sterowania bezposredniego czy modułowego:(

A schematu SPAL'a nie moge odszukac na forum.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    A wiesz co to jest aparat fotograficzny?
  • Poziom 10  
    Jesli myslisz ze zrobie zdjecie schematu elektrycznego to sie mylisz:) bo niestety nie posiadam takiego schematu:(.
    A moze zrobic Ci zdjecie przełącznika?? Ale podałem połaczenia jakie w nim wystepuja.
  • Poziom 2  
    Z twoich pomiarów wynika że należy podłączyć do 3 i 5 masę , 2 i 6 to silniczek a co do 1 i 4 musisz sprawdzić metodą prób i błędów. Podłączysz "+" do jednego z nich . Między tymi pinami jest żarówka od podświetlania . Więc nic się nie stanie jak podłączysz odwrotnie.Tylko nie będzie działać jedynie zaświeci się podświetlanie.
    Więc czemu, jeśli jest to oryginalny zestaw do renault megane, nie pójdziesz sobie do księgarni/biblioteki i nie zajrzysz do książki z cyklu "Sam naprawiam..." , czy też "Eksploatacja i naprawa..."???
    Wyłącznik łączy na krzyż (jeśli nie steruję jakąś dodatkową elektroniką): w pozycji środkowej nie łączy nic lub zwiera silnik z dwóch stron do masy/zsilania. W jednym położeniu załącza na silnik z jednej strony plus, z drugiej minus. W drugim położeniu robi to odwrotnie.
    Czyli mając przełącznik dwubiegunowy (dwusekcyjny) z zerem po środku masz:
    [ 1 2 3 ]
    [ 4 5 6 ]
    gdzie:
    1 łączysz z 6, 3 łączysz z 4, do 2 i 5 połączasz silnik, a zasilanie do połączonych ze sobą 1 - 6 i 3 - 4. I w momencie wychylenia w jedną stronę dostaniesz łączenie: 1 z 2 i 4 z 5. A przełączając w drugą stronę: 2 z 3 i 5 z 6, czyli odwrotne. Zostaje przypasować tylko wyjścia do posiadanych przez ciebie wyłączników.
    PS. Czy meganka nie ma funkcji całkowitego otwarcia/zamknięcia okna po silniejszym, czy też dłuższym przytrzymaniu klawisza?
    Tak. Chciałem zdjęcie wyłącznika i jego złącza.
  • Poziom 10  
    No wlasnie ze kierowca swoja szyba poprzez jedno krotkie nacisniecie otwiera calkowicie lub zamyka szybe

Te przełączniki załączają bezpośrednio, choć do przełącznika kierowcy jest dopięty odpowiedni moduł. Schematu szukaj tu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic272899.html
    A wyprowadzenia będą na 99% takie same jak w SPALu z podświetlanymi klawiszami. Także odsyłam do schematu.
  • Poziom 10  
    A mozesz podac linka do tego schematu spala bo nie moge nigdzie odszukac:(

ps.

Co znaczy bezposrednio??
    wpisz sobie w szukajkę SPAL lub ELEKTRYCZNE SZYBY I CZYTAJ to, co wyskoczy. 4 minuty (twoja odpowiedź na mój repost) to trochę mało na zapoznanie się z taką ilością materiału (np w temacie o szybach w golfie są schematy z przekaźnikami).
  • Poziom 10  
    Chłopie kup sobie cztery przekaźniki na 12v oczywiście z dwupunktowymi stykami roboczymi a ja postaram ci się schemat narysować ale nie dzis bo jest późno i bez problemu sobie je podłączysz jesli cie nadal to interesuje a i dwie podstawki na bezpieczniki 20 amper i sprawa zalatwiona bedzie jutro wrzuce schemat i naprawdee to jest proste ok
  • Poziom 10  
    Domyslam sie ze proste:)
  • Poziom 24  
    Przekazniki tak jak napisal przedmowca musza byc dwu stykowe (dwie pozycje , spoczynek i zalaczenie) Najlepiej zastosowac przekazniki samochodowe 30A , te dwustykowe sa czerwonego koloru. Do schematu nalezy zastosowac jeszcze bezpiecznik , mozna rowniez zrobic zabezpoieczenie pradowe bezposrednio na zasilaniu , wystarcza dwa zwykle tranzystory z odpowiednio dobrana petla histerezy. Schemat zalaczam na prosbe Erniusa. Przepraszam za jego jakosc ale moje zdolnosci artystyczne sa dosc ograniczone. Pozdrawiam wszytskich a w szczegolnosci mojego imiennika Blazeja.
  • Poziom 10  
    Ile kosztuje taki przekaznik??

Czy ten sam schemat moge zastosowac do sterowania szybka pasazera z pozycji kierowcy i pasazera?? ( przewody od przełącznikow połaczyc razem od strony kierowcy i pasazera ).

Jeszcze prosze o ten uklad przeciazeniowy?
    Czy moze kupic uklad domykania szybami?
    Sa uklady ktore np poprzez jedno "klikniecie" otwieraja całą szyba badz zamykaja???

Bo moze nie warto sie bawic w wykonywanie takich zabezpieczen jesli sa gotowe uklady.
    Są. Prosty do zaadoptowania jest sterownik z VW.
  • Poziom 10  
    Jakiego dokladnie vw?? I jaki moze byc koszt takiego sterownika.
    Czy ty jesteś niepełonsprytny lub jakoś inaczej ograniczony?!? Masz internet, wysil się trochę, wpisz odpowiednie hasło w wyszukiwarkę, zwiedź allegro...
  • Poziom 10  
    Dobra :) Sorrki za prostote obiecuje poprawe:) I jak narazie mi wiele pomogliscie:) Zaraz pojade na giełde i poszukam takiego sterownika:)