Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NICAM MJM F15A ew. ICC17 mono->stereo nicam

19 Lut 2007 16:58 3419 4
 • Poziom 21  
  Witam
  Potrzebuję pomocy w ustaleniu typu tranzystorów oraz filtra F1 w dekoderze NICAM MJM F15A
  Niestety, na stronie producenta nie ma schematu ideowego.
  Brakujące tranzystory SMD oraz filtr zaznaczone czerwonymi kółkami.

  Czy ktoś z Szanownych Userów posiada może dokumentację (plik F15A.pdf) - niestety, na stronie producenta już nie ma :(
  Chciałbym ten dekoder podłączyc do telewizora Thomson 28DG16ET na płycie ICC17 (mono). Sugestie osób montujących takie dekodery mile wskazane :)

  Pozdrawiam
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Witam.
  Mam tylko wiadomość że jest to tranzystorek końcowy foni L iP kanał.
  A to drugie to rezonator 5,5Mhz.
  Te fonie fajnie się montowało.
  Najczystszy dżwięk jest gdy masz dobrą pośrednią jeśli coś z pcz jest nie tak to zastosuj płytkę od producenta pcz bo strasznie szumi na stereo zwłaszcza na polsacie ale to zależy od kablówki.
  Pozdrawiam.
  Marcin.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 21  
  Witam.
  Dzięki za odpowiedź.
  Wczoraj zaryzykowałem, wlutowałem brakujące tranzystory SMD i podłączyłem w chassisThomson ICC17 wejście S.IF za R505 (przed C501), +5V z punktu opisanego na płycie 5V_On ; +12V za DP93 (+12V U_Timer). Płytkę MJM przylutowałem masą do ekranowanej osłony MSP3400D (która w mojej wersji telewizora jest mono). Wyjście foni stereo/nicam dołączyłem do 2 kabli zakończonych wtykiem BRC (nie dołączone do amplitunera). Po załączeniu OTVC ze Standby na On dioda wyświeliła mi jakić błąd (nie czekałem do końca, jaki to błąd tylko wyłączyłem zasilanie telewizora) i wylutowałem podłączenia zasilania z płytki MJM. Po wyłączeniu zasialnia płytki MJM (+12V i +5V) telewizor wystartował normalnie.
  Czy można w jakiś sposób (zmiana soft) "zmusić" OTVC do pracy w trybie Stereo Nicam? Po włożeniu zamiast MSP3400 MSP3410 telewizor uruchamia się bez fonii, w trybie serwisowym: setup soft ver. 2.00-0, powłożeniu MSP3410 setup wyświetla ostatnią literę "S" (stereo, a powinien N - Nicam; po włożeniu MSP3410 fonia jest, wyświetla ostatnią literę "M" (Mono, a na tym DSP powinno być "S" - stereo).
  Proszę o sugestie w w/w kwestii.
  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Witam.
  Zmiana softu nie wiele ci da bo ten dekoder sam załącza się na stereo jeżeli wykryje dżwięk stereo a pomaga mu w tym zaprogramowany układ atmel, dzięki czemu nie musisz podłączać szyny I2C SDA SCL do procesora.
  Jeśli twój tv ma procesor który obsługuje ten dekoder to pozostanie ci zmienić opcje serwisowe i powinno wystartować, ale sprawa nie jest łatwa ponieważ wtedy procesor będzie ci poprzez ten dekoder regulował wszystkie nastawy głosu Volume Bas Treble Rozszerzenie bazy itp.
  Na dodatek dojdzie ci jeszcze przełączanie eurozłącz więc musisz mieć schemat i trochę pokombinować, ale się da.
  Błąd miałeś bo mogłeś wziąść ze złego miejsca zasilanie i 5V z 12V mogły ci się gryść bo jesno z napięć było na standby a drugie nie.
  W tym dekoderze jest ważne by oba napięcia weszły razem na układ dekodera, a najlepiej daj przetwornicę która jest dołączona do dekodera bo sam scalak bierze sporo prądu.
  Specyfikacje znajdziesz wpisując w goglach ( micronas msp 34x0d )
  Pozdrawiam.
  Marcin.
 • Poziom 21  
  Witam.
  O to mi właśnie chodziło - żeby "zmusić" MSP3410 do pracy w chasis ICC17 zamiast oryginalnie wstawionego MSP3400, najlepiej podłączając go pod I2C telewizora (nawet wylutowałem z płyty oryginalny MSP3400 a wstawiłem 3410, jednak telewizor wyświetla mi błąd 15 a dźwięku nie ma). Jeżeli jednak nie udałoby się to, to wtedy posiadany przeze mnie zewnętrzny procesor dźwięku STEREO/NICAM MJM mógby pracować jako procesor stereo/nicam na zewnętrzyny wzmacniacz.
  Pozdrawiam.

  Dodano 02.03.07

  Po wymianie pamięci SMD 24C08 na 24C16 (w podstawce i obudowie DIL-8) i wcześniejszym zaprogramowaniu wsadem opisanym jako ver 3.00-0 pobranym z "wsady..." telewizor z procesorem MSP3400D w trybie serwisowym zgłosił się jako mono. Po normalnym załączniu uruchamiał się tak, jakby pierwszy raz był uruchamiany (wybór języka, wybór kraju, automatyczne wyszukiwanie programów, zmiana kolejności programów). Po włożeniu MSP3410B początkowo błąd 15, po wejściu do menu serwisowego

  Soft Ver V2.00-0
  Config A5----D
  + licznik godzin pracy telewizora 0000 (skasowany)
  Numer seryjny to totalna kicha nie mająca nic wspólnego z faktycznym czy poprzednio wpisanym do 24C08 numeren seryjnym OTVC.

  Wgrałem do pamięci soft 3.00-0 a tu jest nadal 2.00-0
  W Config wyświetliło "D" - co to oznacza?

  Po wyłączeniu i ponownym załączeniu błędu 15 nie było.
  Po wejściu do trybu serwisowego:

  Soft Ver V2.00-0
  Config A5----N
  licznik godzin pracy nadal 0000 (skasował się, a nie chodził 1 godz.)
  czyli już myślałem, że będzie OK.
  Po wyjściu z trybu serwisowego brak fonii na wszystkich kanałach. W menu pojawiły sie dodatkowo wejścia AV2 i AV3. W menu dżwięku istnieje możliwość wyboru dźwięku mono lub automatycznego. Pojawił się balans L<->P oraz coś w stylu pseudostereo. Dźwięku jednak nadal nie ma. Po wciśnięciu żółtego klawisza pilota (info) wyświetla standatrdowo godzinę, numer programu, nazwę (jeżeli jest wprowadzona lub sama się zaprogramowała), brak informacji o aktualnie nadawanym programie itp. Program synchronicacji czasu nie zmienił się (pamięta chyba kanał (częstotliwość) tego programu a nie jego nazwę bądź numer)

  Teraz niewiadome po przeprowadzenu mojego kolejnegod oświadczenia z cassis ICC17 telewizora Thomson 28DG16ET (28", mono, TXT):

  Dla czego po wgraniu do 24C16 (po wymianie z 24C08) wersji 3.00-0 nadal w trybie serwisowym mam ver 2.00-0?
  Dla czego nie ma dźwięku ani autamatycznego, ani mono, ani po wejściu do trybu programowania indywidualnego i wyborze innego systemu dźwięku?
  Po wyłączeniu wyłącznikiem, odczekaniu lilku minut i ponownym załączeniu telewizor uruchamia się z błędem 15. Dźwięku brak. Po wcześniejszym wyłączaniu pilotem (StandBy) błąd nie pojawiał się.

  Po wymianie MSP3410B na MSP3400D wszystko wraca donormy. Po wejściu do trybu serwisowego:

  Soft Ver V2.00-0
  Config A5----M

  Licznik godzin pracy nadal 0000. Numer seryjny do bani (j.w)
  Dźwięk mono. A przecież MSP3400D to procesor stereo. W menu dżwięk pozostały tylko suwaki do basów i wysokich. W menu tylko jedno wejście AV (czyli tak jak było wcześniej)
  Prawdopodobnie (?) wymiana pamięci I2C i wgrywanie innego softu nie pomaga. Soft dla tego chassis jest gdzieś indziej.

  P.S.
  A może posiadam nieodpowiedni procesor MSP3410. Może litera B powoduje takie efekty, a z D byłoby OK?