Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Eltrox HurtonEltrox Hurton
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sygnalizator poczty w skrzynce ! !

groszek150 19 Feb 2007 23:43 4239 11
    groszek150
    Level 10  
    Witam,

Chcialem zrobic cos co bedzie mi w domu sygnalizowalo ze na dworze w skrzynce jest nowa poczta. Od skrzynki do domu mam jakies 30 metrow. W domu chcialbym zastosowac jakis wyswietlacz LCD i ewentualnie diode czy tez glosniczek dla sygnalizacji ze listonosz wlozyl juz np. list do skrzynki. Chce to zrobic bezprzewodowo, bo nie chce ciagnac kabla pomiedzy skrzynka pocztowa a domem. Nie mam pojecia czego uzyc aby takie cos moglo dzialac bezprzewodowo.

Bede wdzieczny za wszelka pomoc!
    Pozdrawiam!
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Eltrox HurtonEltrox Hurton
    adamjur1
    Level 41  
    Pracuję jużnad podobnym tematem co prawda przewodowym ale planuje coś takiego:
    Skrzynka przelotowa w słupku przy furtce - taka opadająca wewnątrz słupka w kierunku do wewnątrz działki. ( przelotowa dlatego by nie trzeba było wychodzić przed furtkę dla wyjęcia poczty- bezpieczeństwo mieszkańców).
    Jakiś czujnik ( jeszcze nie wybrałem ale chyba fotoptyczny - transoptor odbiciowy w dolnej ściance skrzynki a lusterko na górnej.
    Jak się go zasłoni to układ przechodzi w stan sygnalizacji.
    Planuję też przycisk dla listonosza jak będzie list polecony zwykły ( mam R-ke na skrzynce)
    Ponieważ skrzynkę będzie widać z kilku okien chcę zainstalować diodkę świecacą jak coś będzie a mrugającą jak polecony. No i w domu sygnalizacje powtórzoną z czymś akustycznym ( myślę tez nad podłączeniem do systemu alarmowego jako sygnalizację cichą).
    I najlepiej jak otwarcie skrzynki od wewnatrz bedzie kasowało całość.
    Pomysł z radiowym kontaktem jest dobry- jak nie ma kabli czyli w istniejącym juz systemie mieszkaniowo- pocztowym....
    Acha - i musi być coś na ulotki reklamowe, bo jak będą je wkładać do głównej skrzynki to szlag mnie trafi..... :D
    Pozdr.J.
  • Eltrox HurtonEltrox Hurton
    djskate8
    Level 19  
    Może warto użyć taniego dzwonka bezprzewodowego. Zrobić jakieś styki w skrzynce i jak wpadnie list to je zewrze.
    adamjur1
    Level 41  
    Pomysł do rozpatrzenia ale ma mankamenty:
    Te dzwonki działają jednorazowo - zadzwoni i koniec, lub jak będzie naciśnięty stale to bateria w nadajniku do wymiany co tydzień.....
    Nie wspominając o stałym wysyłaniu w eter fal radiowych co może zakłócić działanie innych systemów radiowych - otwieranie bram. alarmy...
    Mam u jednego klienta taki przypadek że komórka ogranicza skuteczni ezasięg pilota od alarmu choć są n askrajnie różnych pasmach...
    Pozdr.J.
    groszek150
    Level 10  
    A co konkretnie mialoby to byc dla radiowej (bezprzewodowej) komunikacji skrzynki z "modułem" w domu. Głównie jednak chodzi mi o to by nie ciągnąć kabla.

Czujnik w skrzynce musialby wyslac sygnal do modulu tylko raz, gdy pojawi sie cos w skrzynce.

Dodano po 2 [godziny] 12 [minuty]:

A moze dobrym pomyslem byloby zastosowanie modułów nadajnika i odbiornika radiowego, ktore pracują na 433.9 Mhz ? Znalazłem takie moduły, ale nie wiem czy można i w ogole warto takie cos zastosowac ?

=Odbiornik=
    =Nadajnik=
    adamjur1
    Level 41  
    Na razie popracowałem nad układem czujnika a że jestem leniwy to wybrałem do tego kit wyłacznika zmierzchowego za 12 zł, jego czujnik bedzie na dole skrzynki a nad nim dioda świecąca go oświetlająca. Oczywiście można to zrobić jako kurtynę odbiciową.
    Jak coś przerwie stumień to przełączy sie jego przekaźnik. I dalej do sterowania nadajnika, diody sygnalizacyjnej lub czegoś po przewodach w domu,
    Pozdr.J.
    Andiv
    Level 32  
    A ja już takie mam :D
    Znaczy sie przewodowe. U wlotu skrzynki (podłużnej dziurce) od wewnętrznej strony znajduje się fotobariera (dioda odbiorcza + nadawcza - kit dla leniwych :D ). Kiedy list (przesyłka) Wejdzie między obie diody i uniemożliwi kontakt, włącza się piezo w domu na 5s. Dlaczego na 5s? Jeżeli ktoś jest w domu to i tak usłyszy, a jak nikogo nie ma to po co ma piszczeć cały czas. Dodatkowo dioda w przedpokoju informuje o nowej poczcie, która w porównaniu do brzęczyka pali się dopóki nie nacisnę "reset" :D Co jest nieco uciążliwe (a konkretniej moja skleroza :D )
    Amerykanie zrobili to bardziej prościej i po ludzku. Ich skrzynki mają takie chorągiewki, które listonosz podnosi kiedy wrzuca list :d - charakterystyczna na filmach ;)
    Co do reklam i ulotek to umówiłem się z listonoszem, żeby wrzucał je do drugiej skrzynki - kubła na śmieci :)
    groszek150
    Level 10  
    Witam,

Musze zrobic jednak bezprzewodowo to polaczenie skrzynka na listy- moduł odbiorczy (i informujący o nadejściu nowej poczty) w domu i dodatkowo czujnik przejscia przez furtkę (skrzynke mam obok furtki) oraz czujnik temperatury na jednym nadajniku i odbiorniku radiowym. Da sie to w ogole zrobic :wink: :?: Musi sie dac bo ja musze to zrobic... Ma ktos jakies doswiadczenie w polaczeniach radiowych (chcialbym uzyc nadajnika i odbiornika na 433.9 Mhz). Podobno bardzo trudno zaimplementować przesyl danych przez takie polaczenia...

Za wszelką pomoc bardzo dziękuję !
    adamjur1
    Level 41  
    Te pierwsze dwie sprawy mozna obsłużyć za pomocą normalnej radiolinii np Satela. Można tam wysłać nawet cztery niezależne sugnaly ( pilot ma 4 przyciski a odbiornik cztery programowane wyjscia stykowe.
    ale temperatura wymaga przesyłania informacji prawie ciągłej. Tylko po co robić coś co jest już na rynku ?
    Takie stacjie pogodowe z radiowym termometrem są w sprzedaży za nieduże pieniądze....
    Pozdr.J.
    groszek150
    Level 10  
    Dobre pytanie- po co to robić... Ano po to, aby zdobyć zaliczenie !

Wg mnie nie jest konieczne przesyłanie temperatury ciągle, gdyż można wysyłać co jakiś okres czasu. Nie będzie to czujnik w reaktorze jądrowym, więc nawet jeśli temperatura w danej chwili zmieni się, to nic nie stanie się, jeśli informacja o tym zostanie przesłana dopiero po jakimś czasie- nawet jakby to była godzina to nic by się nie stało. W skrzynce pocztowej będzie bateria, więc nie może być tak, że będzie ona padać po jednym dniu.

Czy słyszał ktoś o tym, że częstotliwość 433 MHz jest zarezerwowana dla krótkofalowców? Gdzieś coś takiego wyczytałem, ale niestety nie wiem gdzie to było. Z drugiej strony wiele postów na tym forum zaleca użycie modułów pracujących właśnie w takiej częstotliwości.

Czy dobrym pomysłem byłoby, gdyby wykrywać, że do skyrznki została wrzucona poczta poprzez podczerwień? Jest jakiś lepszy sposób?

Mój problem polega na tym, że ja mam sam takie całe urządzenie zmotnować razem z płytką drukowaną, więc kupienie gotowego nie wchodzi w grę.

Pozdrawiam!
    Andiv
    Level 32  
    groszek150 wrote:

Czy dobrym pomysłem byłoby, gdyby wykrywać, że do skyrznki została wrzucona poczta poprzez podczerwień? Jest jakiś lepszy sposób?
    To jest dobry pomysł gdy masz nieograniczone zasilanie. Bariera musi działać, przez cały czas. Żywotność baterii pozostawiała by wiele do życzenia. Trzeba znaleźć alternatywny sposób. W tej chwili nic mi nie przychodzi do głowy :(
    groszek150
    Level 10  
    Jaki układ będzie sie nadawal aby wykrywac ze do skrzynki zostala wrzucona nowa poczta (listy czy cos) ?

A jaki bedzie odpowiedni element do pomiaru temperatury ?
pcbway logo