Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opis przestrojenia tunera Diora AS254

20 Lut 2007 00:04 2420 11
  • Specjalista - spawarki
    Witam.

Poszukuje opisu przestrojenia tego tunera. Chodzi mi głównie o opis który był zamieszczony w serwisie elektroniki (jak dobrze pamiętam to roczniki 1999 i 2000) ale nie kaonicznie. Jezeli ktoś ma dodry sprawdzony tutorial, nie z serwisu to niech pisze. Na forum jest co prawda kilka różnych sposobów ale każdy pisze co innego.

Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc

Dorzucam jeszcze w razie czego schemat:

Code:

http://rapidshare.com/files/17297222/AS254.rar

Schemat na RS gdyż zajmuje 500Kb i gdybym wrzucił na elke to były by punkty za transfer nawet po zrezygnowaniu z prowizji.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Pomocny post

VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam
    A gdzie wspomniany schemat ;) Ups już jest :D
    Podaj mi na pw swojego maila, odszukam te artykuły i prześlę z SE 1999/2000 :P

Z grubsza przekopałem wspomniane roczniki i nie znalazłem, podaj dokładnie jakie to nr/ rok?
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Specjalista - spawarki
    Właśnie o to chodzi że nie wiem który to był numer. Jak nie ma to trudno. Będę sam coś próbował. Masz ode mnie pomógł. Dzięki za fatygę
  • Pomocny post

VIP Zasłużony dla elektroda
    Bardzo uważnie przeglądałem spis z rocznika 1999/2000, nigdzie nie znalazłem AS254, musiałeś się pomylić.
    Podaj oznaczenie głowicy, może tu coś znajdę, a jak ni,e to jutro poszukam w pozostałych rocznikach.

PS. Nie pamiętam jak z tamtąd mam zassać ten schemat :cry:
    Podeślij mi go na maila (znasz).
  • Specjalista - spawarki
    Jak juz napisałem w mailu głowica ta nie jest oddzielnym modułem tylko jest montowana na płycie odbiornika razem z innymi elementami. Brak jest jakiejkolwiek metki z opisem głowicy zarówno na płycie odbiornika jak i obudowie. Przewertowałem wszystkie znane mi strony o tematyce elektronicznej i nic. Znalazłem tylko cos takiego:

Cytat:

Code:

Hmm... montowana w AS254 glowica nie jest glowica zintegrowana (modulowa), np. GFE xxx. Jest to po   prostu zwykla glowica jak w radioodbiornikach przenosnych, montowana - lutowana - jak reszta   elementow, nawet niema porzadnego ekranu, tak wiec trudno tu mowic o konkretnym typie glowicy.   Zreszta jest przestrajana recznie, za pomoca agregatu kondensatorow, a nie elektronicznie   warikapami

Zamieszczam zdjęcia (niestety w słabej jakości) abyś mógł się lepiej zorientować jak mniej więcej ta głowica wygląda

Budowa głowicy jest podobna do odbiorników stołowych typu Śnieżka, Taraban (akutrat wczoraj go przestrajałem) itp. jednak heyerodyna w nich jest oparta na 2 tranzystorach a tu na 3 więc opis od żadnego z nich nie będzie pasował.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Przeniosłem z: Schematu/instrukcji…
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Patrząc na fotki widzę podobieństwo do głowicy z AS-252. Jeżeli tak, to
    należy wylutować kondensatory C96 ÷C99, zmienić C17 na 33 pF, oraz C23
    na 3,3 pF. Na czas strojenia zewrzeć punkty 46 i 47. Strojenie heterodyny
    elementami L4 i C20. Strojenie wzmacniacza w.cz. trymerami C1,C6,C8 dla
    108 MHz, oraz cewkami L1,L2,L3 dla 88 MHz. Cały artykuł jest w "SE 4/2000".
  • Specjalista - spawarki
    dybas napisał:
    Patrząc na fotki widzę podobieństwo do głowicy z AS-252. Jeżeli tak, to
    należy wylutować kondensatory C96 ÷C99, zmienić C17 na 33 pF, oraz C23
    na 3,3 pF. Na czas strojenia zewrzeć punkty 46 i 47. Strojenie heterodyny
    elementami L4 i C20. Strojenie wzmacniacza w.cz. trymerami C1,C6,C8 dla
    108 MHz, oraz cewkami L1,L2,L3 dla 88 MHz. Cały artykuł jest w "SE 4/2000".

O LOL ktoś do początkujący serwisanci przeniósł. Taki początkujący to ja znowu nie jestem ale mniejsza z tym:D

To nie jest raczej ta sama głowica. Przestrajałem już AS 252 i budowa tych głowic z tego co pamiętam niecosię różni a więc ten sposób odpada. Z resztą zaraz wezmę schemat i porównam bo nie pamiętam dokładnie i nie chcę strzelic gafy. Tak samo jak snieżka z której opisu ktoś na forum radził mi skorzystać. W śnieżce heterodyna jest zbudowana na 2 tranzystorach natomiast w AS254 na 3, różni się tez nieco sposób strojenia ale to akurat nie było by problemem.

Tomek Włodarczyk napisał:

Tak widziałem ten temat, ale każdy pisze tam co innego. Są tam zawarte conajmniej 3 sposoby na przestrojenie tego tunera. Najbardziej przwdopodobne że będzie działał jest 1, ale też pewności nie ma więc wolałem poszukać czegoś sprawdzonego

• VIP Zasłużony dla elektroda
    dybas napisał:
    Cały artykuł jest w "SE 4/2000".

Niezbędne materiały przekazano autorowi tematu, licząc, że po pozytywnym przestrojeniu dokładnie to opisze na forum - dla 'potomnych' ;)
  • Specjalista - spawarki
    Dziękuje bardzo za materiały. Jutro przestroję i dam dokładny opis na forum co i jak zrobić. Wszyscy którzy udzielalali się w tym temacie dostają ode mnie pomógł. Temat można zamknąć.