Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosze o pomoc w zalaczniu diod LED wiecej niz 80

20 Wrz 2003 19:04 2064 16
  • Poziom 12  
    Witam!
    Chcialbym zrobic sygnalizacje stanu urzadzen.
    Chcialbym zrobic jakies urzadzenie ktoro komunikuje sie z komputerem przez jakis interfrejs np RS232 i odpowiednio zapal czerwona lub zielona diode i tak po kolei parami.

Czy moglby mnie ktos naprowadzic jak zrobic cos takiego ?

Dziekuje i pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 42  
    Jakiś procek i diody połączone w układ wierszy i kolumn.
  • Poziom 12  
    ja zrobilbym to np. na jakims Atmelu 89C2051

podaj szczegoly bo nie wiele wynika z twojego opisu twojego "urzadzenia"
  • Poziom 12  
    Chodzi o sknstrowanie tablicy na ktorej sa umieszczone nazwy lokalizacji a obok nich diody.Czerwona i zielona ktore odpowiednio oznaczaja czy lokalizacja dziala czy nie dziala. Takich lokalizacji ma byc ponad 80 takze napewno jakas 8 b pamiec. Tylko wlasnie jak to wykonac. Acha zapalanie diod ma byc sterowane z kompa w dowlny sposob czy podawac jakies wartosci na wejscia or sth.
  • Poziom 42  
    Teraz podstawowe pytanie: Co potrafisz zrobić?
    - napisać program dla uP?
    - zaprojektować jakiś układ PLD?
    - zaprojektować układ na bramkach logicznych?

PS mam jeszcze jeden pomysł jak to zrobić, trzeba zrobić np 80bit rejestr przesówny, wtedy przy pomocy 2lini sterujących (dane i zegar) można ładować informacje (na porcie szeregowym są 2 linie kontrolne którymi można sterować). Duża zaleta takiego układu to modularność oraz możliwość prawie nieskończonej rozbudowy.
  • Poziom 12  
    Witam!

Z napiosaniem kodu nie bedzie problemy.
    Jakis uklad takze potrafie zaprojektowac. Robilem liczniki liczace wstecz i w przod przy wykorzystaniu bramek logicznych. Nie wiem jedynie co oznacza skrot PLD.
    Pozdrawiam
  • Poziom 42  
    PLD = programable logic device (przykład GAL16V8) są to układy programowalne pozwalające zintegrować w sobie układ logiczny z bramek i przerzutników. Jeśli to ma być praca jednostkowa to może oprzeć się na dowolnej technice. Myśle że uP powinny być ok, jednak do celów "pokazowych" (np praca dyplomowa) może lepszy byłby jakiś bardziej rozbudowany układ.
  • Poziom 15  
    Ja bym zrobił to na jakimś u_kontrolerze (np: AT89S52) , podłączonym do kompa przez RS232. Jeśli chodzi o sterowanie diod to albo używasz rejestrów przesuwnych i wpisujesz do nich informację szeregowo, albo zatrzasków (np 74xx573) i wpisujesz równolegle.
    Ewentualnie, jeżeli chcesz ograniczyć koszty to możesz sterować multipleksowo, ale może być problem z jasnością świecenia (będziesz musiał użyć jaśniejszych, czyli droższych diod i na to samo wyjdzie)
    Jeżeli zastosujesz kości z seri HC lub AC to możesz bespośrednio sterować LED-ami (max 10 mA dla HC, i 20mA dla AC), więc odpadnie Ci trochę tranzystorów i rezystorów.
    Zastosuj dwukolorowe LED-y, będzie taniej.
  • Poziom 12  
    Niesety wydaje sei ze zadanie mnie przerasta.
    Czy ktos z was moglby wykonac dla mnie taki uklad ?
    Oczywiscie odplatnie.
    Jesli tak jakie bylyby tego koszty. Uklad nie musi byc finezyjny. Ma poprostu dzialac. Nie chodzi tu o jakas prace dyplomowa.
  • Poziom 42  
    Czy diody mają świecić albo na czerwono albo na zielono albo wogóle czy tylko zielono/czerwono?
  • Poziom 12  
    Witam!

Poprostu jesli urzadzenie nie odpowiada to na czerwono jesli urzadzenie odpowiada to na zielona. Moze to byc zrealizowane na jednej diodzie.

Pozdrawiam
  • Poziom 42  
    STEFAN52 napisał:
    Poprostu jesli urzadzenie nie odpowiada to na czerwono jesli urzadzenie odpowiada to na zielona.
    Jakie urządzenie? Czy ta tablica ma być podłączona do jakieś sieci urządzeń?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Czy te obiekty wszystkie są identyczne? może jak to zwykle bywa każdy pies z innej budy i to dopiero będzie zabawa.
  • Poziom 12  
    WItam!~

|-------------| |--------------| |----------|
    |KOMPUTER|---|KONTROLER |-|TABLICA|
    |-------------| |--------------| |----------|

Takie cos. Czyli komputerem sterujemy ktora dioda ma sie zapalic a ktora gasnac. Tylko o to chodzi.
    Pozdrawiam
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Heh, drobna nieścisłość, to nie jest informacja stanu, bo nikt go nie odczytuje, to po prostu zwykła sygnalizacja podania sygnału na obiekt bez sprawdzenia czy zadziałał czy nie. Ja zacząłem się już w głowę drabać ale okazuje się niepotrzebnie, bo używając słowa kontroler miałeś po prostu na myśli urządzonko które zapala diody.
  • Poziom 12  
    No tak. O takie tylko urzadzonko chodzi. Ktoro zapali czerwona albo zielona diode z komputerka.
  • Poziom 42  
    :arrow: Stefan52 czemu nie czytasz prywatnych wiadomości?