Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik ogrzewania podłogowego (wodnego)

20 Lut 2007 21:03 9391 7
  • Poziom 12  
    Witam!!! Temat sterowników do pomp CO i CWU był już wiele razy poruszany na forum lecz nie znalazłem nic na temat sterownika pompy do podłogówki.
    Mianowicie chcę zbudować sterownik, który załączy pompę w temp ok20*C będzie podtrzymywał pracę pompy do temp 30*C max 35*C i przy tej temp. ma ją wyłączyć (aby nie uszkodzić posadzki). Następnie w przypadku opadania temp (np po wygaśnięciu w piecu) ma ją włączyć przy np 35-30*C i podtrzymywać do temp np 20-25*C po przekroczeniu tej temp wyłączyć.
    Jednym słowem szukam czegoś co będzie działało tylko w przedziale temp między 20 a 35*C ( przy większej lub mniejszej temp, pompa ma pozostać wyłączona). Dodam jeszcze, że całe CO (dobrze) działa w systemie grawitacyjnym ale grawitacja nie ma siły przepchnąć wody w podłogówce i tylko do tej podłogówki muszę podłączyć pompę. Myślałem aby wykorzystać na te cele pompę do CWU Leszczyńskiego producenta :)
  • Poziom 39  
    No to potrzebujesz zwykły termostat elektryczny ( przypięty do rury powrotnej z podłogówki a przez styk zasilana pompa). Mam takie rozwiązanie jako zabezpieczenie przed zbyt wysoką temperaturą podłogówki. Uzupełnieniem jest na dolocie zawór termostatyczny z kapilarą założoną za pompą - ustala stałą temperaturę dolotową...
    Pozdr.J.
  • Poziom 20  
    Widzialem gdzies taki patent ze podlogowka byla zasilana z odplywu zwyklego kaloryfera, no chyba ze takiego nie ma w poblizu a co do termostatow to jest pelno wystarczy poszukac.
  • Poziom 12  
    do adamjur1
    zwykłe termostaty elektryczne wyłączają pompę po osiągnięciu górnej temp zadanej np 35*C a po spadku włączy pompę ponownie lecz w przypadku dalszego spadku temp nie wyłączy się (np po wygasnięciu w piecu) a pompa będzie pompować cały czas zimną wodę. Jeśli masz taki patent podaj jakiś namiar na producenta tego termostatu. Bo ja przeszukałem prawie cały internet i nie znalazłem ani gotowego termostatu ani schematu, który spełniałby mój problem.

do dasko
    też mam tak zrobione lecz woda nie ma siły się przepchnąć przez prawie 50mb rury w podłogówce.
  • Poziom 20  
    Rozwiazaniem moze byc zastosowanie termostatu z zegarem tygodniowym i np. ustawiasz tak ze w nocy nie palisz i wylacza ci pompke. Drugim rozwiazaniem moze byc dolozenie sterownika od pompki do pieca lub zasilenie termostatu od podlogowki z tego wlasnie sterownika. Pompa przy piecu wylacza sie jak temperatura spadnie i tym samym odetnie podlogowke.
  • Spec od Falowników
    No dobra, to zapalisz w piecu, 20 stopni, pompa załączy, dorzucisz węgla - przy 35 się wyłączy i możesz palić aż do czerwoności, a w pokojach będzie zimno!
    Potrzebujesz pomiaru w dwóch punktach: przy 20 na piecu załączenie, przy 35 w podłodze lub na powrocie - ograniczenie (wyłączenie).
    Inaczej to nie ma prawa działać.
  • Poziom 20  
    Ja mam taki sterownik przy piecu ktory wlacza przy pewnej temperaturze i chocby nie wiem ile bylo to nie wylacza az temperatura spadnie i tak powinno byc jak masz uklad maloobjetosciowy (nie pamietam jak sie nazywa) to jak by pompa sie wylaczala to by rozsadzilo pewnie wszystko i tyle.
  • Poziom 10  
    podobny sterownik o jaki pytasz jest stosowany w kolektorach slonecznych, tylko on za bardzo sie nie nadaje do podlogowki poniewaz ma tylko do 15 stopni roznicy miedzy dwoma czujnikami pomiaru temp.