Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Latarka akumulatorowa na halogen H3 55W 6V - nie świeci

20 Lut 2007 21:21 7919 18
  • Poziom 10  
    Witam
    Mam nastepujący problem. Zepsuła mi się latarka akumulatorowa (2,8Ah), która ma funkcję świecenia halogenem H3 55W lub świetlówką energooszczędną. Halogen przestał się świecić, w pierwszej chwili zwaliłem winę na żarówkę, pomimo iż wydawała się być ok. Zmierzyłem napięcie i prawidłowo wskazuje 6V. Okazało się jednak, że napięcie jest podawane ale prąd niemal zarowy, dlatego żarnik zarówki nawet się nie zaczerwieni :(. Akumulator działa, bo świetlówka świeci pełnym blaskiem. Może ktoś może mi pomóc?
    Pozdrawiam
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Użytkownik usunął konto  
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 18  
    Witam.
    To że na żarówce halogenowej jest 6V a nie świeci to żarówka spalona na 100%, albo kabel od halogenu jest przerwany. Nigdy nie dotyka się szklanej części żadnego halogenu rękami, palcami. Wyjmij halogen i jak masz sprawdź omomierzem na zakresie 200 Ohm powinno być 00.5 to wtedy żarówka jest dobra. Najlepiej to podłącz ją do zasilacza komputerowego, kabel halogenu podłącz na czerwony kabel, tam jest +5V/20-30Amper, a obudowę halogenu drutem na czarny, to jest minus (masa) jak zaświeci to będziesz widział że jest dobra. Tylko od razu odłącz bo możesz się poparzyć.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 39  
    Przyznaję, że trochę mi to nie pasuje. Kto stosuje do latarki żarówkę 55W ? I przy tym akumulator o pojemności 2,8 Ah. Przecież sens tego jest niewielki. Nawet jeśli akumulator jest w stanie podołać obciążeniu to świecenie będzie trwało kilka minut (oby). Także nie wiem, czy są żarówki halogenowe H3 na napięcie 6V, ale to jest możliwe. I jeszcze pytanie gdzie było mierzone napięcie? Na akumulatorze, na żarówce czy też na innym fragmencie instalacji?
  • Poziom 38  
    Prawdopodobnie wyłącznik się stopił. Zmostkuj go i zobacz czy będzie działała. Proponuje zmienić żarówkę na mniejszą moc. Świeci trochę słabiej ale wyłącznik to wytrzymuje a czas świecenia znacząco się wydłuża.
    Powodzenia
  • Poziom 18  
    Witam.
    Widać kolega po sklepach elektrycznych nie chodzi.
    Są takie reflektory, do wyboru do koloru.
    Sam mam taki, coś na wzór szperacza policyjnego, dwa halogeny (żarówki) do wyboru, zależnie od potrzeby 25W i 55W. Akumulator 4Ah. Jedna ładowarka sieciowa, i druga z zapalniczki samochodowej. Naładowana świeci bez przerwy 20min/na halogenie 55W.
    Pozdrawiam.

Do kolegi "Zbych034". Tu włącznik nie ma prawa się stopić. Może kolega ma na myśli takie pseudolatareczki Made In Chrl do kupienia na targowisku za grosze.
  • Poziom 10  
    Moja kosztowała 40-50zł jakies 2 lata temu na allegro. Spalenie żarówki raczej wykluczam, bo oprócz bedącej standardowo, założyłem 2 inne, nowe.
    Napięcie mierzyłem po odłączeniu żarówki, plus z kabla zasilajacego (czerwony) a minus do masy która jest podłączona do metalowej obudowy odbłyśnika. Taki pomiar dawał 6V. Gdy w obwodzie jest żarówka, pomiar napięcia daje 0,1V. Pomiar natężenia prądu w obwodzie z żarówką dawał 0,00A. Omomierzem badałem pierwszą żarówkę i przy bezpośrednim połączeniu do nózek żarówki miernik zwariował, wcześniej mierząc wraz z kabelkiem żarówki wydawało mi się ze jest zwarcie w żarówce, opór był bliski zeru (mierzyłem tylko żarówkę standardową). Myślę że spalił się jakiś element układziku elektronicznego... (używam taniego miernika elektronicznego z marketu)
    Dzięki za odpowiedzi, dziś pomierze co się da jeszcze raz.
  • Poziom 18  
    Witam.
    Podłącz ładowarkę na całą noc (nie zapomnij przełączyć wyłącznika w pozycję off) a jutro po ładowaniu podłącz miernik i zmierz napięcie akumulatora. Podłącz malutką żaróweczkę na 6V/2W lub podobną może być 6V/ileś tam mW czy zaświeci. Nie podoba mi się Twój akumulator. Nie chcę źle wróżyć ale chyba padł. Zobaczymy jutro.
    Pozdrawiam.

P.S. Rozkręć miernik, i jak jest bezpiecznik to sprawdź czy jest dobry, będzie widać gołym okiem, a dla pewności, jak masz taki lub troszkę większy, to wymień może pomoże.
    U mnie padały ICL-e, wlutowałem podstawkę, i teraz w razie awarii tylko wymieniam ICL-a.
  • Poziom 10  
    Rozebrałem to utrojstwo na części pierwsze i obawiam się że Bodzio masz rację. Tzn. przed chwilą sam doszedłem do tego samego wniosku i w twoim poście znajduje poparcie tej tezy. Podłączyłem żarówkę bezpośrednio do akumulatora, chociaż nie wiedziałem czy to rozsądne, i żaróweczka ani drgnie. Akumulator jest 6V, żarówka też, tak więc chyba padł.
    I teraz co radzicie? Ładować przez noc? A moze najpierw rozładować świetlówką? Pewnie i tak nic mu nie pomoże, ale temat zakończyć jakoś trzeba. Kupić czegoś takiego chyba nie można, a jeśli już to pewnie nieopłacalnie drogo.
    pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Taki powinien kosztować między 20 a 30zł ale sprawdź czy przypadkiem nie jest suchy (miałem takiego)
    Poz
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Witam.
    "Zbych034" W jednym ma racje koszt 20-30zł.

A czy aku 4Ah Ci nie wejdzie? Ja mam taki tylko mam inny halogen.
    Weź ze sobą do sklepu ten akumulator i reflektor może wejdzie 4Ah.

Do "Zbych034" Po co ma sprawdzać czy nie jest suchy?
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Nie spodziewałem się że można taki aku kupić w przystępnej cenie, ale to chyba i tak będzie nieopłacalne, może służyć jako lampa świetlówkowa. Ciekawe ile czasu może świecić się świetlówka, ale myślę że nawet pare godzin. Taka latarka kosztuje teraz chyba 40zł. Kupiłem żarówkę za 9zł niepotrzebną 55W, a do tego typu latarek to chyba jednak za duża moc (innej nie mieli, a ja myślałem ze przepaliła mi się zarówka). Dzieki za pomoc. Dam znać jak coś kupie.
  • Poziom 39  
    Temat nieco zbyt prosty aby poświęcać mu tyle czasu. Nie dowiedzieliśmy, czy akumulator został naładowany skutecznie. Pomiar w stanie nieobciążonym prawie nic nie daje. Każdy element instalacji mógł ulec uszkodzeniu w tym nawet przewód lub jego połączenia. Nie wiemy także, czy podłączenie żarówki o znacząco mniejszej mocy coś daje. Tak więc chyba jedynym rozwiązaniem jest zakup nowej latarki.
  • Poziom 38  
    W takiej latarce miałem kiedyś akumulator który miał być żelowy. Jak wysiadł dla ciekawości kumpel wyjął zaślepki z niego i jakie było zdziwienie iż jest suchy. Po dolaniu wody przez jakiś czas jeszcze działał.
    Po wymianie na żelowy czas świecenia znacząco wzrósł, jedyna wada to to iż waga latarki też wzrosła ale zmniejszenie częstotliwości ładowania rekompensuje tą niedogodność.
    Jeżeli latarka jest w niezłym stanie to radzę kupić nowy akumulator (mimo iż kosztuje prawie tyle co latarka) Jeżeli dodatkowo zmienisz żarówkę na mniejszą (jak nie używasz jako szperacza) Parametry pracy wtedy ulegną znacznej poprawie
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Naładowała się !!! I halogen zaczął świecić. Po wielu godzinach ładowania nic, a po tej nocy zaczął świecić i to wydaje mi się jasno. Pozostaje mi chyba jedna rzecz, wymiana żarówki, radzicie 25 czy 10W?
    pozdr.
  • Poziom 38  
    Zależy do czego latarka jest potrzebna Przy 25W nie powinieneś odczuć iż świeci słabiej. Co do akumulatora jeżeli będziesz kupował i nie zmieścisz się w kwocie którą podałem to napisz. Wtedy sprawdzę u znajomego może będzie taniej nawet z przesyłką niż proponują twoje sklepy (widziałem oferty o 150% droższe niż ja płaciłem)
    Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Witam.
    Do kolegi "Zbych034" - ja też kiedyś dolałem wody do akumulatora od UPS-a, nie zaświecił ale trafiło go na amen. Te aku są suche i do nich wody się nie dolewa.

Do "AdS7" - Tak jak kolega "Zbych034" radzi - żarówka 25W, ale 10W w zapasie też możesz mieć.
    Żarówki są dobre, aku dobry.
    Pozostaje pytanie: Dlaczego ładowarka nie ładowała? Czy masz w ładowarce kontrolkę ładowania? A jak masz, to czy daje jakoś znać czy aku jest w trakcie ładowania "led nie świeci", aku jest już naładowany "led świeci"? Bo z ładowarką lub z kablem jest coś nie tak.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 38  
    Raczej w UPS nie miałeś tanich chińskich akumulatorów
    A to drobna różnica :D
    Poz
  • Specjalista elektronik
    Dobrze byłoby sprawdzić, jaka żarówka jest w tej latarce - mam w podobnej latarce taką, na której pisze 55W,
    a naprawdę jest 15W -> ciekawostka, gdzieś produkują takie żarówki z nieprawdziwym oznakowaniem mocy.
    Akumulator też był badziewny - kilka minut poświeciła (z tą żarówką 15W), i już był rozładowany.

Akumulatorowi (przynajmniej takiemu, jaki tam był) dobrze robiło długotrwałe (nawet parę miesięcy) ładowanie
    z ograniczeniem napięcia do 6.8V. Stosowanie ładowarki dającej z grubsza stały prąd, która była dołączona do
    tej latarki, ładowało go tak, że napięcie wzrastało bardziej, a potem nie działał prawidłowo - dawał duży spadek
    napięcia pod obciążeniem, i szybko się rozładowywał, nawet bez włączania latarki (samowyładowanie).

Można do takiej latarki (przynajmniej takiej, jaką ja mam) kupić akumulator - kosztuje 17zł. Jest to prawie cena,
    jaką zapłaciłem za latarkę (chyba 24zł), ale taki akumulator jest dużo solidniejszy od tego, co był w latarce.

Aha, moja latarka była kupiona przez Allegro od firmy Monpol - mają siedzibę chyba gdzieś na Śląsku.

Co do jakości chińskich wyrobów - mam informację od kogoś z rodziny, kto jest właścicielem sieci sklepów -
    w Chinach robi się zarówno najgorsze badziewie, jak i najlepszy sprzęt na świecie - po prostu zrobią tak, jak
    sobie życzy zamawiający, oni nawet nie wiedzą, jak jest dobrze, a jak źle, i co znaczą te napisy, które są
    umieszczone na produkcie - przecież mają inny alfabet, a i tak mało kto umie tam czytać. Jak ktoś zamówi
    żarówkę z napisem "6V 55W", i z włóknem z dostarczonego drutu - to taką zrobią, dla nich ten napis to jak
    obrazek umieszczony dla ozdoby, a że z tym drutem to będzie 15W, to Chińczycy nie są tego świadomi.
    W każdym razie to, że w Chinach produkuje się badziewie, jest rezultatem tego, że gdzie indziej ktoś tak
    zaplanował, i wysłał im opis jak produkować, z czego, zapłacił za towar, i chce takie badziewie sprzedawać.
    A ktoś inny wysyła receptę jak zrobić dobry towar, i Chińczycy, może ci sami, robią mu najlepszy na świecie.