Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie pompą c. w. u. w układzie chłodzenia wodnego

bellon 21 Lut 2007 00:49 5990 11
  • #1 21 Lut 2007 00:49
    bellon
    Poziom 10  

Witam Wszystkich
    Zamierzam podłączyć pompę c.w.u. zasilaną napięciem 230v do układu chłodzenia cieczą w komputerze.
    Styki w pompie mają oznaczenia L1 i N i PE teraz tak to podłączam, sprawdzam z której strony mam fazę w kontakcie i odpowiednio podłączam ja pod L1, następnie podłączam N oraz PE. Przy normalnym użytkowaniu takiej pompy gdy nikt nie chodzi z nią i nie podpina do innych gniazd - jest ona na stałe podpięta np. w puszcze. Jednak może się zdarzyć sytuacja, że pójdę z kompem do kumpla i w jego gniazdku faza będzie po drugiej stronie bolca. Co się wtedy stanie? Pompa zacznie tłoczyć w drugą stroną, nie będzie w ogóle działała, czy może ulegnie uszkodzeniu? :|
    Dotychczasowe rozwiązanie "na wtyczkę" chciałem zastąpić - zamierzam zastosować przekaźnik 12v/230v. Prąd o napięciu 230v chcę podpiąć z zasilacza (zaraz za gniazdem do którego podłącza się kabel zasilający komputera). Jednak niebezpieczeństwo pojawienia się fazy na zerze jest dalej możliwe. Czy można zbudować układ który będzie blokował napięcie na zerze i przekierowywał na plusa, przecież nie mogę wszędzie chodzić z próbówką i sprawdzać czy po odpowiedniej stronie jest faza w gniazdku. :D

0 11
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 21 Lut 2007 02:39
    Robert B
    Poziom 43  

Kłania się fizyka i silniki prądu zmiennego :)
    Taka pompa zawsze będzie chodzić w jedną stronę i niepotrzebnie kombinujesz jak koń pod górę. To jest silnik indukcyjny a nie prądu stałego.
    W sieci domowej nie ma biegunów - nie występuje tam napięcie stałe. Coś Ci się pomyliło albo spałeś na fizyce :lol:

0
  • Relpol
  • #3 22 Lut 2007 12:20
    bellon
    Poziom 10  

dzięki
    dobra już rozumiem, (ale wstyd) Po prostu chciałem się upewnić gdyż zaciski w pompie są ściśle określone L1 i N.

Jeszcze jedno (jak mam się spalić ze wstydu to za ciosem) a odnośnie tego tematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=501019#501019 i zastosowania kontrolki diodowej wg schematu w nim umieszczonego to jest tak że dioda korzysta z jednej połówki sinusoidy a drugą blokuje i dlatego stosuje się ten kondensator żeby wyeliminować mruganie diody??

0
  • Pomocny post
    #4 22 Lut 2007 14:26
    Robert B
    Poziom 43  

Nie. Łopatologicznie i na skróty mówiąć, kondensator w tym miejscu działa jak rezystor. Dioda LED przepuszcza dodatnią połówkę (i świeci) a dioda prostownicza ujemną przez co zabezpiecza LED przed odwrotną polaryzacją i w konsekwencji przebiciem. To tak najprościej mówiąc.

0
  • #5 22 Lut 2007 14:41
    bellon
    Poziom 10  

rozumiem, w tym przypadku korzystamy z reaktancji ( <-google:D) tegoż kondensatora?
    Gdzieś na elektrodzie widziałem schemat podłączenia diody jako kontrolki a dodatkowo jeszcze był kondensator równolegle, w celu wyeliminowania mrugania i tak mi się jakoś skojarzyło.

0
  • Pomocny post
    #6 22 Lut 2007 14:50
    Robert B
    Poziom 43  

To "mruganie" odbywa się z częstotliwością 50Hz i sporo kontrolek LED działa w takim układzie więc nie ma się czym przejmować.
    Można zreszta kupić gotowe kontrolki LED w oprawce, przystosowane do pracy z napięciem sieci ~230V.

0
  • #7 22 Lut 2007 17:04
    bellon
    Poziom 10  

Niestety, ale w byłem w sklepie elektronicznym i gotowych kontrolek nie mieli, myślę że takie już gotowe do montażu na listwę stosowane w elektryce kupię w sklepie elektroinstalatroskim.

Gotowy układ miałby tak wyglądać:

Czy to ma prawo prawidłowo funkcjonować?

W schemacie powyżej zastosowałem podłączenie diód jakie przestawił oj w swojej wypowiedzi w następującym wątku: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=501019

0
  • Pomocny post
    #8 23 Lut 2007 06:06
    Robert B
    Poziom 43  

Będzie działać. Zwiększyłbym tylko margines bezpieczeństwa i dałbym kondensatory C1 na 630V zamiast na 400V.
    Może przydałby sie również układ kontroli temperatury aby pompa nie działała gdy temperatura procesora jest w normie. No chyba że masz jakiś potężnie przetaktowany :)
    Trochę mnie intryguje wielkość i waga tego urządzenia, które jak piszesz masz zamiar przenosić. Rozumiem też że zacząłeś od tego, że posiadałeś pompę obiegową i wykombinowałeś dla niej zastosowanie. Tak z ciekawości - co to za pompa i jak rozwiązałeś resztę układu chłodzenia?

0
  • #9 26 Lut 2007 23:42
    bellon
    Poziom 10  

Układ chłodzenia cieczą buduję dzięki inspiracji, jakiej doznałem na pewnym forum overclockierskim, jednak ja stawiam na ciszę a nie podkręcanie. Zaczęło się, gdy wyczytałem na owym forum że jako chłodnice można zastosować po pewnych przeróbkach nagrzewnice samochodową. Jako że posiadałem dwa zezłomowane Polonezy, wymontowałem z nich potrzebny mi element i po wielu czynnościach takich jak: cięcie, czyszczenie, lutowanie, szpachlowanie, lakierowanie powstało takie coś:
    Następnie ze sztaby miedzi grubości 5mm powstały bloki na CPU, GPU. NB i HDD, a stara poliiesingowa obudowa Maxdata został przystosowana do potrzeb w.c. W boku wyciąłem otwór w który wsunąłem chłodnice. Bok jest zamontowany na zawiasach. Układ napędza pompka obiegowa c.w.u. - Leszno, wybór padł na taki rodzaj tego urządzenia gdyż wg. użytkowników jest ono bezkompromisowi ciche oraz w miarę energooszczędne. http://www.lfp.com.pl/pl/pdf/katalog/15PWr14.pdf

Wszystko mieści się w obudowie, która została wyposażona w odpowiednie rolki oraz wygodne uchwyty, także pomimo sporej wagi układu, całość daje się w dość wygodny sposób transportować.

Jak uda mi się zorganizować aparat, oraz wszystko poskładać w całość to pstryknę kilka fotek i nieomieszkam umieścić ich na elektroda.pl

Odnośnie wyłącznika pompy, który by reagował na odpowiednią temperaturę procesora to dobry pomysł Robert B, jednak użytkownicy podobnych układów zauważają, że z ich doświadczeń wynika, iż pompa bardziej obrywa podczas włączania a niżeli podczas ciągłej nawet wielogodzinnej, pracy. Do tego dochodzi fakt, że nie tylko procesor, ale także inne elementy są chłodzone w tym samym czasie. Prędzej skłaniałbym się do zastosowania układu, którym można by regulować/obniżyć wydajność pompy na stałym poziomie. Musze się porozglądać po forum za takim czymś co pozwala sterować prędkością silnika stosowanego w takiej pompce. :D

0
  • #10 27 Lut 2007 02:20
    Robert B
    Poziom 43  

Jestem pod wrażeniem staranności dopieszczenia tej nagrzewnicy - podejrzewam że całe urządzenie jest równie starannie wykonane. Wręcz nie pasuje do działu (cytuję):
    Tutaj będą przesuwane tematy, które zostały stworzone przez osoby nie posiadające odpowiedniej wiedzy w naprawianiu urządzeń. Raportuj temat w działach serwisowych, jeżeli uważasz, że osoba nie orientuje się w tym co robi.
    Bardziej właściwym miejscem jest Overclocking, Tuning i Modding PC i jeżeli nie masz nic przeciwko to wyślę do Moderatora prośbę o przesunięcie.

0
  • #11 27 Lut 2007 05:39
    skryn
    Admin grupy AGD

Post raportowany.
    Przeniosłem z "Początkujący..."

0
  • #12 28 Lut 2007 02:51
    Robert B
    Poziom 43  

To tyle ode mnie :)
    Teraz oddaję głos fachowcom w tym dziale.

0