Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony resor głośnika - jak go wyleczyć

21 Lut 2007 13:24 3601 7
  • Poziom 12  
    Witam,

kupiłem sobie kolumny Magnata i w transporcie :bad-words: jeden z głośników basowych został uszkodzony. Widać to na fotce. Przy głośniejszej muzyce głośnik ten wydaje dziwne dźwięki, coś jak trzeszczenie z charczeniem. W zasadzie to nawet nie wiem czy to przez to pęknięcie czy może coś jest nie tak z tym głośnikiem.

Uszkodzony resor głośnika - jak go wyleczyć

Słyszałem, że kiedyś były jakieś taśmy które naklejało się na pęknięty resor głośnika, albo że można by go trochę podkleić butaprenem. Głośniki i kolumny są moim zdaniem bardzo dobre jakościowo, są to w końcu Magnaty i nie chciałbym naprawiać ich na "odwal się".

Możecie zaproponować jakąś rozsądną formę naprawy?

Ps. resor jak widać jest piankowy

Pozdrawiam!
    ---
    zbyshek83
  • Poziom 14  
    Butaprenem odradzam, bo możesz zniszczyć ten resog gorzej, ponieważ posiada rozpuszczelnik - możesz od spodu posmarować silikonem. Taśmy się z czasem odkleją. Natomiast myslę że charczenie spowodowane jest ocieraniem się cewki o nabiegunnik, lub odklejoną masz kopułkę lub membranę od cewki.
  • Poziom 12  
    a da się to charczenie usunąć? tzn zniwelować ocieranie , bądź przykleić odklejony element?
  • Poziom 38  
    Wszystko się da :D .Znajdź tematy związane z naprawą głośników (jest ich sporo) Tam jest opisanych kilka różnych metod naprawy .To pęknięcie raczej nie powodowało by takich zniekształceń,może być tak że głośnik "stracił współosiowość" ,odkleił się magnes,odkształciła membrana lub cewka.Trzeba to sprawdzić,najprościej odklej delikatnie środkowy "kapsel" i pooglądaj szczelinę ręcznie wychylając membranę.

Ps. Może też być tak że ten głośnik był już wcześniej uszkodzony (dlatego ktoś sprzedał) :cry:
  • Poziom 24  
    hymm.... mam wizje :D

To uszkodzenie dosc powierzchowne da sie w prosty sposob zreperowac natomiast... mnie sie wydaje ze glosnik zostal mocno docisniety i uzwojenie cewki sie ześlizgnęło z karkasu... a może w pewnym stopniu uszkodzilo sam karkas..:| tak mi sie wydaje ze to tak wlasnie bylo...

ps. ja nie transportowalem tych kolumn :D
  • Poziom 12  
    widzę że popracuję nad tą dziurką, a resztę zostawię jak jest, poprostu nie będę ich strasznie katował :)
  • Poziom 22  
    Oj... charczenie to na pewno nie przez tą dziurkę w resorze. Natomiast nie ulega wątpliwości, że należało by to uzdrowić ( zwłaszcza jak obudowy sa zamnknięte). Ktoś tu pisał, że butapren "Bee", bo rozpuści itp... Tak się składa, że nie takie problemy z głośnikiem można uratować dobrym butaprenem ( nic nie rozpuszcza ). Moja rada wymontowąć głośnik, od spodu dopasowć bardzo cienki kawałeczem materiału pod uszkodzenie, na materiał troszkę butaprenu i od spodu kleimy pod dziurkę. Jak wysycha to dociskamy delikatnie tak aby dokładnie "przybrał kształt" resora. Przy odrobinie wprawy, nie powinno być znaku po naprawie.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    przy zawieszeniu piankowym, można powiedzieć, to częsta usterka. Tak mały ubytek można podkleić, jednak przy większym wychyleniu membrany zawieszenie i tak może sie uszkodzić. Niekoniecznie w tym samym miejscu. Można wymienić samo zawieszenie górne membrany.