Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Platan Sigma - konfiguracja DDI

krzemo 21 Feb 2007 14:00 3092 11
    krzemo
    Level 14  
    Witam
    Jak skonfigurować sigmę aby przy dzwonieniu poza centralę wysyłany był konkretny numer abonenta. Zmieniliśmy normalne ISDN-y na opcję DDI i w nasza stronę wszystko jest ok człowiek dzwoni na odpowiednia końcówkę numeru i dzwoni telefon o określonym nr. wew. W drugą stronę pojawia się numer pierwszego isdn-u a nie konkretnie wpisany telefon DDI - (mamy 6 idsn-ów każdy z 10 DDI) .Czy trzeba tych 60 linii DDI skonfigurować jako linie zew. i nadawać uprawnienia do linii zew. abonentom ?

Pozdrawiam
    pol_s
    Level 25  
    Należy zacząć od tego, że 60 DDI powinny być przypisane do każdego łącza BRA.
    Sprawdź w uprawnieniach abonentów w pozycji MSN/DDI czy masz wpisane właściwe numery

Pozdrawiam
    ati
    Level 16  
    W abonentach jest pole do wpisania jkim numerem ma sie identyfikowac na zewnatrz, lub można zaznaczyc CLIR i nie bedzie sie identyfikował. Jak masz to nie wpisane to bedzie pokazywał numer główny.
    krzemo
    Level 14  
    Witam
    Numery MSN\DDI mam wpisane.
    Tylko teraz pytanie czy wpisujemy je z prefiksem czy nie i czy NT-ki muszą być zasilane w moim przypadku odłączone są od sieci.
    W ustawieniach uprawnień lini miejskich mam zapamiętane ustawienia jak miałem zwykła ISDN-y i centrala jest ustawiona na wybór pierwszego wolnego mumeru według kolejności i z wiązki musiałem wyłączyć numer analogowy bo był pierwszy na wiązce.
    irekr
    Moderator
    Nie znam tej centrali ale to będzie zalezało od tego jak podawany jest numer abonenta od strony centrali, najczesciej bez numeru kierunkowego, ale trzeba sie liczyć z tym że nagle w setupie zgłoszenia pojawi sie pełny numer.
    Nie wiem czy Platan analizuje numer normalnie czy stosuje odwrotną notacje polską, pozostaje wpisac najpierw numer skrócony a potem pełny. Ważne by ustawić mu mozliwośc analizy co 10ciu cyfr, chyba że znowu pozmieniają plan numeracyjny w PL.
    Jeżlei jest wszystko prawidłowo to NT-ki nie musza być zasilane, bo karty BRI nie wymagaja zasilania (to jest normalny dwutor).
    Oddzielnym probleme jest stosowny zapis zrobiony przez HOST-a centrali by te 6 ISDN-ów potraktowac jaka jedna wiazke o zajeciu sekwencyjnym a nie 6 linii po 10 DDI w każdym. Wówczas mozliwości całego systemu sa zupełnie inne, masz 12 torów w wiązce... I tu juz kłania sie połówka 30B+D, kosztowo moze sie to okazac lepsze...
    Odnosnie pola do wpisywania numeru MSN w abonencie lokalnym: tu moze być kruczek, że brak wpisu będzie powodował brak dostepu do łącza, dyskryminowany przez centrale nadrzędną. Ja bym wpisał albo numer z puli jaka masz albo numer głowny. centrale miejskie nie przyjmuja wywołań anonimowych. Czy ma CLIR-a czy nie to zupełnie oddzielna sprawa.[/url]
    pol_s
    Level 25  
    A ja bym zaczął od zasilenia NT. Już tak miałem, że przy braku zasilania abonenci prezentowali się numerem głównym.
    Jeżeli chodzi o ilość cyfr to wpisuję 9 (nr.kier+7cyfr),ale to zależy co w zasobach wpisali. Ponadto ISDN pracują punkt-punkt

Pozdrawiam
    adonik
    Level 12  
    Witam.
    Masz 6 zakończeń sieciowych NT, do każdego operator przesyła 10 DDI.
    Utwórz 6 wiązek linii miejskich przypisując do każdej z nich 1 NT. Następnie
    każdemu z abonentów daj w uprawnieniach możliwość dostępu do tej wiązki,
    do której należy jego numer DDI. /tylko i wyłącznie do tej/.
    Zakładam, że numery DDI są wpisane w pola opisu abonenta, a CLIR
    wyłączony. Powinno działać. Pozdrawiam
    pol_s
    Level 25  
    adonik napisał
    Quote:

Witam.
    Masz 6 zakończeń sieciowych NT, do każdego operator przesyła 10 DDI.
    Utwórz 6 wiązek linii miejskich przypisując do każdej z nich 1 NT. Następnie
    każdemu z abonentów daj w uprawnieniach możliwość dostępu do tej wiązki,
    do której należy jego numer DDI. /tylko i wyłącznie do tej/.
    Zakładam, że numery DDI są wpisane w pola opisu abonenta, a CLIR
    wyłączony. Powinno działać. Pozdrawiam

I co? Każda 10 abonentów może korzystać z 2 kanałów. Bez sensu. Jeżeli operator tak skonfigurował wiązkę to powinien przerobić. Wówczas wszyscy mają do dyspozycji 12 kanałów w ruchu wychodzącym jak i przychodzącym. Zresztą Irekr wyżej o tym pisał

Pozdrawiam
    adonik
    Level 12  
    A jednak w ruchu wychodzącym tak jest. Ruch przychodzący w tym przypadku nie ma żadnego znaczenia. Pozdrawiam .
    pol_s
    Level 25  
    Jak to nie ma . Jeżeli 10 abonentów (DDI) przypisane jest do jednego łącza i na dwóch z tej 10 tki przyjdzie wywołanie to jak myślisz którymi kanałami zostanie zrealizowane - właśnie tego łącza. I co wtedy zrobi pozostała 8-ka chcąc zadzwonić na zewnątrz - nic (nie zrealizuje żadnego połączenia wychodzącego). I na odwrót przy zajętych dwóch kanałach w ruchu wychodzącym na pozostałą ósemkę nikt z zewnątrz się nie dodzwoni.

Dlatego tak jak pisałem wcześniej operator powinien tak skonfigurować wszystkie 6 łącz BRA aby 60 DDI było przypisanych do każdego BRA, i wtedy dopóki choć 1 kanał z 12 jest wolny możliwy jest ruch wychodzący jak i przychodzący.
    Wówczas potrzebna jest jedna wiązka , chyba, że klient chce inaczej.

pozdrawiam
  • Helpful post
    ati
    Level 16  
    Mumery MSN wpisujemy z prefiksem ale bez zera na początku.
    Numery DDI przeważnie wystarcza trzy ostatnie cyfry.
    Urzadzenia NT podłącz do sieci.
    Pzd
    krzemo
    Level 14  
    ati wrote:
    Mumery MSN wpisujemy z prefiksem ale bez zera na początku.
    Numery DDI przeważnie wystarcza trzy ostatnie cyfry.
    Urzadzenia NT podłącz do sieci.
    Pzd

dodatkowo wykasowałem w uprawnieniach lini miejskich pola MSN/DDI wszystko śmiga dzięki :D