Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[c++] GUI pod Windowsa

kloszi 21 Lut 2007 17:29 5684 5
  • #1 21 Lut 2007 17:29
    kloszi
    Poziom 19  

Od dłuższego czasu pisze pod Builder-em. Czy znacie jakieś środowisko w którym można napisać GUI pod windows-a na licencji GNU. Ostatnio przegadałem forum i zainstalowałem wx-Devcpp ale niestety nie spełnił moich oczekiwań ponieważ często się wiesza i jest niestabilny.

0 5
  • #2 21 Lut 2007 19:50
    one_eddie
    Poziom 25  

To moze malo zwiazane z tym o co prosisz ale ja polecam Windows Forms. No i oczywiscie VStudio C# Express.

0
  • #3 21 Lut 2007 20:28
    krzychoocpp
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam, możesz wykorzystać WinAPI i ręcznie wszystko pisać - ale nie polecam, to dość ciężkie. Polecam bibliotekę Qt - słuzy do tworzenia nie tylko GUI, ale właściwie wszystkiego (obsługa baz danych, sieci, silnik HTML...). Możesz jej używać z Dev-C++, Code::Blocks i właściwie każdym środowiskiem opartym na mingw, może czasami trzeba trochę konfiguracji, ale wszystko łatwo znaleźć w sieci. Qt od wersji 4 jest udostępniane na GPL pod Windows (wcześniej na GPL były wersje tylko na inne systemy).

Qt jest nowowczesne i obiektowe, pisanie z użycie tej biblioteki nie jest skomplikowane - przykład: pobranie czcionki z internetu, użycie jej w programie, bez instalowania czcionki w systemie. W Qt - 45 linijek. Jeśli oprzesz się tylko na Qt, program bez modyfikacji skompiluje się i będzie działał na Macu, Linuksie i Windows.

Pozdrawiam, Krzysztof.

0
  • #4 21 Lut 2007 22:08
    x3r
    Poziom 17  

one_eddie napisał:
    To moze malo zwiazane z tym o co prosisz ale ja polecam Windows Forms. No i oczywiscie VStudio C# Express.

VS2005 to juz MFC i napewno nie jest na GPL...co nie swiadczy ze nie jest dobre...wrecz przeciwnie (vs expressa mozesz miec w dodatku za darmo)

Co do GPL-owskich to chyba jeszcze powinno Cie zainteresowac FLTK i FLTK2.0. Podobnie jak Qt jest latwe w uzyciu, obiektowe i calkowicie przenosne pomiedzy win/lin/bsd.

pozdrawiam

0
  • #6 01 Mar 2007 14:34
    al777
    Poziom 26  

A mogę zapytać dlaczego akurat GNU ?
    Czyżby chodziło o możliwość pisania "komercyjnych" programów zupełnie legalnie ?
    W takim razie mogę zaproponować Borland Turbo C++ - ma wiele wspólnego z C++ Builderem (więc będzie łatwo się przesiąść), a jego licencja (w darmowej wersji do pobrania z ich strony) umożliwia wykorzystanie komercyjne kodu wynikowego (ograniczeniem jest stała, nierozszerzalna paleta stukilkunastu komponentów).

0