Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alarm do mieszkania w bloku

21 Lut 2007 21:52 3455 23
  • Poziom 11  
    Witam.
    Mieszkam na parterze w mieszkaniu na szycie budynku, oczywiscie w wiezowcu.
    Od frontu mam kuchnie, pokoj, a z drugiej strony dlugi balkon i dwa pokoje z okanami. Od strony balkonu jest krata!
    W sumie 4 pomieszczenia, z czego dwa sa za kratami i oczywiscie drzwi wejsciowe.
    Chcialbym aby alarm mogl obslugiwac powiadomienie GSM ktore juz mam kupione.

Przegladajac centrale wybralem CA-5 LCD z jakas obudowa i akumualtorem.
    Czujniki Encore EC-301 bo wszyscy je chwala za brak awaryjnosci.
    Syrene zewnetrzna SPL-2010.
    Jakis czujnik drzwiowy.

Czy taki system bedzie prawidlowo funkcjonowal w takim mieszkaniu ?
  • OptexOptex
  • Poziom 26  
    jak najbardziej dobry zestaw wybrałeś tylko ważne jest żeby centrala miła tyle lini lub więcej niż czujek w mieszkaniu.
  • Poziom 11  
    Planuje 4 czujki, bo mam 4 pomieszczenia z oknem, wiec wydaje mi sie ze powinna byc w sam raz.
  • Poziom 41  
    Oj, chyba trochę za mała centrala. 4 czujki w pokojach z oknem, czujka w korytarzu patrząca na szyfrator, kontaktron w drzwiach, czujka obserwująca centralę, obwód sabotażowy systemu...
    Może CA-6, CA-10 lub PC1565-2P?
    Reszta jak najbardziej OK.

pozdrawiam - Maciej
  • OptexOptex
  • Poziom 11  
    4 czujki w pokojach z okami - OK
    1 czujka w korytarzu na szyfrator - niech bedzie, ale po co ?
    1 czujka na centralke - niech bedzie, ale po co ?
    1 kontraktron w drzwiach (rozumiem ze on rowniez zajmuje jedna linie?) - OK
    obwodem sabotazowym zabezpiecze centralke, szyfrator i sygnalizator,

Czy do 4 czujek i kontraktronu nie wsyatrczy CA-5 ?
  • Poziom 31  
    jak jest czujka patrząca na manipulatot, to kontaktron wydaje się być zbędny.
    ochrona gratów, jest jak najbardziej wskazana, ale jeśli droga do nich będzie chroniona to też można zrezygnować z dodatkowej czujki.

Wszystko zależy od obiektu.
  • Poziom 41  
    Sytuacja hipotetyczna:
    ktoś chce w "nieautoryzowany" sposób wejść do domu (w drzwiach nie ma kontaktu) szyfrator stoi przed nim otworem, w zależności od umiejscowienia centrali, droga do niej też nie jest strzeżona i "gość" przy odrobinie samozaparcia otworzy centralę.
    Umieszczenie w drzwiach samego kontaktronu nie rozwiązuje problemu - można dołożyć neodym i kontakt jest cały czas zwarty. Dopiero umieszczenie w przedpokoju czujki i oprogramowanie jej jako "opóźniona wewnętrzna" przy kontakcie oprogramowanym jako linia we/wy pozwoli na zabezpieczenie szyfratora (czujka wewnętrzna przy braku wcześniejszego naruszenia linii we/wy zachowuje się jak natychmiastowa).
    W tym przypadku czujka patrząca na centralę MOŻE NIE BYĆ potrzebna, jednak prawidłowo zaprojektowany system powinien takową posiadać.
    CA-5 -5 linii: 4 czujki + kontakt + linia sabotażowa = 6 linii, chyba, że dwie czujki powiesisz na 1 linii (dozwolone, choć wysoce niezalecane)

pozdrawiam - Maciej
  • Poziom 11  
    Ale moge wykorzystac 4 linie do czujnikow + kontraktron a sabotaze wykonac na jednym z czujnikow, bo podobno tak tez mozna. Prawda to czy falsz ?
  • Poziom 38  
    Można tak zrobić ale jak coś zacznie wariować będzie kłopot znaleźć
    Powodzenia
  • Poziom 41  
    No, można, ale to już jest wielkie dziadostwo w instalacji - nie będzie rozróżnienia, które urządzenie wywołało alarm.
  • Poziom 11  
    A co za roznica ktore urzadzenie wywolalo alarm?
    Jesli wywolalo to wiadomo ze albo drzwi, albo front albo od balkonu, innej drogi nie ma.
    Wiem ze roznica w cenie miedzy CA5 i CA-6 jest okolo 100 zlotych, ale mimo to nie mam zamiaru zaplacic wiecej niz musze.
    Interesuja mnie mozliwosci wykorzystania ca-5 w moim mieszkaniu.
  • Poziom 41  
    Cytat:
    A co za roznica ktore urzadzenie wywolalo alarm?

A taka mój drogi, że jeżeli będziesz miał połączone szeregowo obwody sabotażowe manipulatora, obudowy centrali, sygnalizatora i jeszcze czujki, to będziesz biegał od urządzenia do urządzenia, otwierał wszystko i kombinował "co tu nie gra".
  • Poziom 11  
    Ale co tam moze nie grac?
    Nie jest to jakis magazyn tylko mieszkanie, wiec przelaczniki nie powinny ulec uszkodzeniu.
    Nie mam zadnego dosiwdczenia z alarmami obiektowymi, dlatego tak draze tamat.
  • Poziom 19  
    Tylko hełm się nie psuje .
    a czy musi być CA-5 ?
  • Poziom 11  
    Akurat CA-5 bo...
    Moj kolega montuje satela i namawia mnie do tej centralki.
  • Poziom 22  
    Donald7000 napisał:
    Akurat CA-5 bo...
    Moj kolega montuje satela i namawia mnie do tej centralki.

CA 6 i CA 10 to też Satel i bardzo dobre centrale a maja wiecej lini co w twoim przypadku sie przyda.
  • Poziom 11  
    Wlasnie zostalem przekonany do wariantu CA-6.

Pozostaje kwestia czujnikow, bo polecane sa :
    Encore EC-301
    JS-20 Largo
    AQUA PLUS
    w podobnej cenie, ale jaka jest miedzy nimi roznica to nie wiem.

Kolega montuje 301, ale czy te pozostaje sa lepsze czy gorsze ?
  • Poziom 31  
    EC 301 albo JS 20
    Wybór nalezy do ciebie
  • Poziom 41  
    EC301(D).
    Ale dlatego, że kiedyś "sparzyłem się" właśnie na AQUA - była to seria z początku produkcji, chyba nie do końca wtedy dopracowana (mniejsza czułość, wolne działanie - ogólnie czujka lekko "muliła"); teraz się poprawiło, ale uraz ;-) pozostał.
    JS-a nie znam za bardzo - nie wypowiadam się.

pozdrawiam - Maciej

• Poziom 11  
    Praktyka mówi że najcześciej włamy są przez balkon. Więc ja na balkonie zamontował bym cz. zewnętrzną np. LX-802. Zadziała alarm nim ktoś zniszczy ci okno. A zewnętrzna kurtyna na balkonie dobrze ustawiona fałszywych nie wywoła.
  • Poziom 11  
    Kiedys zalozona zostala krata na caly balkon bo sciagali ubrania ze sznorkow, wiec strone balkonu mam dosc dobrze zabezpieczona, ale mimo to sa dwa okna-pokoje za tymi karatami wiec czujniki jaknajbardziej chcialbym powiesic.

Kurtyna? Nie bardzo sie orientuje co to jest, mozesz podac jakies przyklady tych urzadzen ?

• Poziom 11  
    Miałem na myśli powieszenie czujnika zewnętrznego na balkonie zamiast w pokojach z oknami na balkon (ok masz kraty na balkonie to poco by były czujki w tych pokojach) a opcja z balkonem ma taki plus że balkon może czówać nawet gdy jesteś w domu. Czuka kurtynowa ma wąskie pole detekcji (nie będzie widziała obiektów poza balkonem co wyeleminuje fałszywe alarmy. Poszuka sobie opisu takich czujek na necie
  • Poziom 11  
    Z czujek w pokojach nie zrezygnuje bo jak odbije spoldzielni i kaza mi zdjac krate to sie przydadza, a co do tej kurtyny to musiala by byc podlaczona jako druga strefa w CA-6, dobrze kombinuje ?

Ale taka LX-802 kosztuje 400 zlotych, a tyle na czujnik nie wydam.
    Generalnie myslalem o zwyklym, prostym alarmie, zeby odstraszal, bo mieszkam na parterze, juz przeszlo 30 lat, jak do tej pory... odpukac.
    Mam wrazenie ze chyba zaczynam popadac w jakas manie przesladowczo-zlodziejska. Jak tak dalej pojdzie to zrobie fortece w ktorej nic nie ma :)

A czujniki optex'a sa zainstalowane w firmie w ktorej pracuje, na zewnatrz budynku, wiec chyba kojarze zasade ich dzialania.

• Poziom 11  
    Nie koniecznie 2 strefa, w pozostałych oknach można załorzyć CLIPa i wtedy masz 1 strefe - uzbrajasz i siedzisz w domu a system pilnuje cie. Nie jest to najtańsza opcja ale praktyczna( coraz częściej sie słydzy o kradzierzy na "śpioch" ) Ja uwarzam że jeśli coś robiś to coś praktycznego a nie koniecznie najtańszego.
    Cena zewnętrznej to ok 260 zł brutto, CLIP ok 100 zł brutto