Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2x kolumny na TVM

soldi 22 Lut 2007 04:14 4111 13
  • Witam!
    Jest to moja pierwsza konstrukcja - nabieralem na niej wprawy i doswiadczenia. Nadzorowana byla przez kolege, ktory troszke w tym siedzi i udzielil mi niezbednych porad.
    Celow budowy bylo kilka:
    - budowa kolumn cieszacych ucho (poczatkowo mialem podlaczony zestaw 2.1 creativa)
    - wolny czas
    - wolne srodki $
    - chec sprawdzenia siebie

Projekt, gromadzenie informacji i czesci trwalo jakies 2 miesiace. Sama budowa zajela mi 3 dni od rana do nocy (nie wliczajac okleiny, ktora zagoscila na kolumnach jakies 2 miesiace po budowie i pochlonela troszke czasu).
    Zwrotnica zmontowana stylem pajak na kawalku plyty pilsniowej. Nie wyglada to estetycznie, ale nie przywiazywalem do tego wagi ze wzgledu na to, ze ukryta jest ona wewnatrz i nikt poza mna jej nie widzial :)

Koszt zestawu oszacowalem na jakies 500 zl:
    - 2x elementy zwrotnicy ok. 80 zl + przesylka
    - 2x rura BR jakies 15-20 zl
    - 4x glosnik srednio-niskotonowy 4x34 zl = 134 zl
    - 2x glosnik wysokotonowy 2x32 zl = 64 zl + przesylka (wszystkie glosniki i BR kupilem razem ze sklepu internetowego)
    - 15m kabla 2.5mm i 3m kabla 1.5mm w sumie ok. 50 zl
    - plyta MDF (edit: OSB) ok. 90 zl (tak, moglem kupic wiorowke, ale nie byla dostepna od reki a zalezalo mi na czasie - deadline to 31.12.2005, prace zaczalem 27.12.2005)
    - 2x terminal ok. 15 zl + przesylka
    - fornir ok. 60 zl (nie pamietam juz dokladnie ile:| )

- mialem wkrety, bejce, silikon, klej vicol, gabke

Glosniki:
    - srednio-niskotonowe ARN-150-03-8
    - wysokotonowe ARV-104-04-8

Kolumny graja pieknie i spelnily stawiane przezemnie oczekiwania (impreza przednia i baaardzo glosna:D ). Do zestawu brakuje mi jedynie basu z jakiegos wooferka - nadrabiam to zestawem 2.1 creativa ;) Mam nadzieje zmienic to na kolejne DIY :D Zestaw napedzany wzmacniaczem KENWOOD KA-3020, ktory wysmienicie daje rade :)

Kolejne fazy budowy:

Fajne!
  • #2 22 Lut 2007 06:50
    oleczek1988
    Poziom 21  

na ile Hz byl strojony bass reflex !

ile wynosi calkowity litraz dla arnow!

ja moge ci powiedziec ze zastosowales zle plyty do zrobienia tych kolumn.

Z zewnatrz wogole mi sie nie podoba.

2/6

• #3 22 Lut 2007 08:21
    piotrek_z_puław
    Poziom 10  

Witaj

Kolumienki super. To mój ulubiony format. Niemniej jednak według mnie skoro kolumny są czarne to warto byłoby zrobić maskownice na głośniki.

• #4 22 Lut 2007 09:08
    stanleymarc
    Poziom 15  

projekt ok , wykonanie...... mozna lepiej ale jak sobie tak zalozyles ze ma tak wygladac to pewnie ma tak byc ma sie to tobie podobac
    wkoncu ktos kto robi rysunki w auto cad :)
    czy to nie jest pokoj w akademiku Politechniki Gdanskiej? jesli tak to kiedys tez tam mieszkalem i studiowalem pozdrawiam

• #5 22 Lut 2007 10:23
    postiga
    Poziom 25  

oleczek1988 napisał:

ja moge ci powiedziec ze zastosowales zle plyty do zrobienia tych kolumn.

2/6

A dlaczego zle ??:D

Konstrukcja starnnie wykonania i to doceniam

• #6 22 Lut 2007 10:33
    saimon500
    Poziom 14  

Ja powiem tak może są lepsze materiały na skrzynki niż płyta osb i po pierwszym zdjęciu jak wszedłem w temat myślę sobie co to jest? Ale na dalszych fotkach po pomalowaniu kolumn na czarno byłem w szoku może nie jest to to co podoba mi się najbardziej ale oryginalności tej czarnej pofałowanej płytce nie można odmowić a jak się komuś nie podoba to już jego sprawa jedni lubią drewno i wszystko inne jest be.. Ale przy szerszym spojżeniu na kwestię wykończenia skrzyń naprawdę jest nieżle podoba mi się. Ciekawe co napiszą kolejni forumowicze pozdrawiam
    saimon

• #8 22 Lut 2007 11:43
    Mitnick
    Poziom 12  

Chyba żartujesz ze to jest mdf ;) to jest jakaś Chyba sklejka albo wiórowa mdf jest dużo lepszy bo nie jest z wiór tylko z tak jakby zmielonego pyłku i przeważnie obklejany orginalnie na jakiś tam kolor 8) często osoby mylą wiórową z mdf wiec podkreślam MDF to nie wiórowa !

A co do kolumn to ciekawie wykonane jednak malowanie nigdy nie będzie to samo co formirowanie ale trzeba Ci przyznać ze się starałeś i jeszcze te znaki czerwone nie źle sie prezentują masz gust !! ale następnym razem zaformiruj i pomaluj ciemną bejca a na koniec lakier gwarantuje dużo lepszy efekt i można by jakieś skosy dodać nie koniecznie do końca ale ogulnie jest nieźle bo pierwszy pan co sie wypowiedział to niesłusznie 2/6 śmieszne człowiek tu zrobił piękne satelity przyłożył się co widać wszystko ładnie wzmocnione i zapewne liczone widać ze zwrotki zrobione a nie kupione po prostu przyszły profesjonalista tylko ten brylant trzeba oszlifować ;) to ze użył tej płyty to Chyba jedyny minus choć przy tych głośnikach inna dużo by nie zmieniła bo przecież jakie znowu ciśnienie robią te głośniki , ja z powodzeniem daje 8/10 GRATULUJE 8) :D !!!!!!

• #9 22 Lut 2007 11:59
    dayv
    Poziom 24  

moim zdaniem to to jest pilśnia... ale autor wyrażnie pisze:

Cytat:
    plyta MDF ok. 90 zl (tak, moglem kupic wiorowke, ale nie byla dostepna od reki a zalezalo mi na czasie [/qoute]

koszt wiorowki za metr kwadratowy to 17pln dociecie metra biezącego 40gr. Ja bym poczekal :D i czekam bo sam potrzebuje plyt :D

• #10 22 Lut 2007 12:12
    miniofisio
    Poziom 12  

to jest płyta OSB

a tak poza to fajnie

• #11 22 Lut 2007 13:50
    soldi
    Poziom 10  

oleczek1988:
    ARNy sa w 18L (odliczajac wszystkie wzmocnienia).
    Strojenie - nie pamietam :| Niestety gdzies mi wcielo plik z opisem...
    Zewnetrznie to najwazniejsze, ze mi sie podobaja ;) A i moim znajomym tez sie podoba + pasuje do czarnego KENWOODA :)

piotrek_z_puław:
    Maskownic nie zalozylem, bo poprostu chce miec glosniczki na wierzchu - taki moj gust ;)

stanleymarc:
    DS2 PG :)
    ACad rzadzi przy robieniu projektow :D

Mitnick:
    No tak to OSB - moj blad, pomylilem pojecia.
    Sama OSB pomalowana zostala czarna bejca i powiem... ze ciekawie wygladalo. Ale teraz oklejone jest fornirem i pomalowane znow na czarno (ostatnie 2 fotki).
    Poczatkowo byly zaokraglone kanty, ale podczas fornirowania zostaly troszke zaostrzone okleina.

dayv:
    nie moglem czekac na plyte, bo zalozeniem bylo ukonczenie projektu na sylwestra ;)

Szczerze powiem, ze nie widze problemu w uzytej plycie, bo sie swietnie trzyma, nic nie skrzeczy i nie rozlazi sie.
    Co do emblemaciku, to jest on wyciety ze sklejki 5mm i pomalowany lakierem do drewna.

Nie jest to ostatnie slowo w tym projekcie - mysle o ladnej podstawce na spodzie. Ale to nie teraz, ze wzgledu na to, ze pokoj akademicki nie oferuje mi zbyt wiele miejsca i doslownie licza sie centymetry ;)

Dorzucam fotki z fornirowania.

• #12 23 Lut 2007 12:17
    Pogromca
    Poziom 15  

Witam z tej sklejki niebardzo s preferowane kolumny lepszy jest od tego wiurówka lepiej tlumi lub wiurówka z pylu no ja bym zaczekaB troszke na dostawe ale jak ci si spieszylo okej podoba mi sie konstrukcja Badne wyloty bas reflex jak graja chyba ladnie nie wala tolko daja sfobodny niski ton / jak ja nienawidze altusów :D

• #13 23 Lut 2007 13:42
    piotrek_z_puław
    Poziom 10  

soldi napisał:
    oleczek1988:
    ARNy sa w 18L (odliczajac wszystkie wzmocnienia).
    Strojenie - nie pamietam :| Niestety gdzies mi wcielo plik z opisem...
    Zewnetrznie to najwazniejsze, ze mi sie podobaja ;) A i moim znajomym tez sie podoba + pasuje do czarnego KENWOODA :)

piotrek_z_puław:
    Maskownic nie zalozylem, bo po prostu chce miec glosniczki na wierzchu - taki moj gust ;)

stanleymarc:
    DS2 PG :)
    ACad rzadzi przy robieniu projektow :D

Mitnick:
    No tak to OSB - moj blad, pomylilem pojecia.
    Sama OSB pomalowana zostala czarna bejca i powiem... ze ciekawie wygladalo. Ale teraz oklejone jest fornirem i pomalowane znow na czarno (ostatnie 2 fotki).
    Poczatkowo byly zaokraglone kanty, ale podczas fornirowania zostaly troszke zaostrzone okleina.

dayv:
    nie moglem czekac na plyte, bo zalozeniem bylo ukonczenie projektu na sylwestra ;)

Szczerze powiem, ze nie widze problemu w uzytej plycie, bo sie swietnie trzyma, nic nie skrzeczy i nie rozlazi sie.
    Co do emblemaciku, to jest on wyciety ze sklejki 5mm i pomalowany lakierem do drewna.

Nie jest to ostatnie slowo w tym projekcie - mysle o ladnej podstawce na spodzie. Ale to nie teraz, ze wzgledu na to, ze pokoj akademicki nie oferuje mi zbyt wiele miejsca i doslownie licza sie centymetry ;)

Dorzucam fotki z fornirowania.

No i teraz dopiero będzie wypas. Odkryte głośniki na jasnej kolumnie wyglądają o wiele ładniej niż na czarnej.

• #14 24 Lut 2007 11:43
    soldi
    Poziom 10  

Basik lagodny - nie porusza szyb, ale zapewnia satysfakcjonujace wrazenia :)

Glosniki na fotce znacznie sie odrozniaja kolorem od okleiny, ale to wynik flasha - w rzeczywistosci kolor wyglada jednolicie :)

Pomysle nad maskownicami ;) Tu wykorzystam potege photoshopa :]

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME