Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz impulsowy AV-825A problem załączania

hudy 22 Feb 2007 08:39 3406 19
    hudy
    Level 12  
    Witam.
    Mam problem z zasilaczem impulsowym filrmy TELECOM AV-825A http://www.avantiradio.pl/cennik.incl.php?numer=742&kategoria=20 Problem występuje losowo podczas załączania radia Yaesu 897D http://www.avantiradio.pl/cennik.incl.php?numer=255&kategoria=12 gdzie prąd na odsłuchu jest niewielki. Włączamy zasilacz, zasilacz poprawnie sie załącza, włączamy radio przyciskiem POWER i w zasilaniu wytwarza się szpilka zakłucająca około 2,7V.

Problemu nie ma dopuki podczas włączania radia ta szpilka nie osiągnie krytycznej wartości. (wystepuje to w sposób całkowicie losowy) Wtedy wymusza ona zadziałanie zabezpieczenie przeciwzwarciowego w zasilaczu. Zasilacz się wtedy dokładnie tak zachowuje jak byśmy zrobili zwarcie na jego wyjściu.

Jak zmodyfikować układ automatyki tego zasilacza aby spowolnić go na tyle aby podczas włączania radia nie powodowało to zadziałanie zabezpieczenia przeciwzwarciowego?

Generalnie zasilacz pracuje poprawnie i bez problemu znosi prąd rzędu 20A. Natomiast nie cierpi takiej chwilowej sytuacji jaka występuje podczas włączania radia.

Niestety nie posiadam schematu tego zasilacza i to jest największy problem. Jedynie dysponuje zdjęciami wnętrza. Przykładowo automatyka realizowana jest za pomocą układu scalonego S494P

Może ktoś z was mógłby mi udzielić wskazówek rozwiązujących mój problem?

Pozdrawiam
    Darek
    c2h5oh
    Moderator
    Cześć.

Włącz na wyjście zasilacza kondensator, tak ze 100 µF, oczywiście na odpowiednie napięcie. Pewnie pomoże, a na pewno nie zaszkodzi.
    hudy
    Level 12  
    Na zaciskach zasilacza jest 470uF fabrycznie.
    hudy
    Level 12  
    Pomysł z dodaniem wiekszego kondensatora na zasilaniu automatyki wydaje się być dobry. Sprawdzę dzisiaj wieczorem jakie dokładnie kondensatory są na płytce w automatyce.

Jeszcze jakieś pomysły?
    dmneuro
    Level 21  
    Można także taki impuls załagodzić dławikiem o dobranej indukcyjności, a jeśli pik jest b. krótki to elektrolit tego "nie zauważy" lepiej dać ceramika lub mkt 100nF i powinno pomóc
    hudy
    Level 12  
    Tak, ten pik jest bardzo krótki co widać na ekranie oscyloskopu może 1ms albo 0,5ms.

Dodano po 3 [minuty]:

dmneuro wrote:
    Można także taki impuls załagodzić dławikiem o dobranej indukcyjności, a jeśli pik jest b. krótki to elektrolit tego "nie zauważy" lepiej dać ceramika lub mkt 100nF i powinno pomóc

Ale mówisz tu o podłączeniu dławika czy kondensatora na zasiskach zasilacza czy w zasilaniu automatyki?

Jaki dławik polecasz?
    dmneuro
    Level 21  
    Dlawik polacz szeregowo na wyjściu zasilacza (najlepiej zrób filtr tupu pi). Dławik na odpowiednie prądy, indukcyjność powiedzmy 22-100uH (byle dobroć bedzie duża). Myśle że powinno pomóc. Można także dać diodę i za diodą kondensator elektrolit + ceramik.

pzdr
    hudy
    Level 12  
    Diode szeregowo?(wtedy musi mieć 25A troche dużo) czy równolegle do zasilania?
    dmneuro
    Level 21  
    Oj jak takie prądy to lepiej nie stosuj diody - szkoda mocy. Tak samo dławik będzie musiałbyc potężny jeśli masz 25A poboru prądu. Ogólnie myśle ,że ten pik spowodowany jest podlaczeniem dużego elektrolita z trx'a. Jeśli chodzi o ingerencje w automatykę to wystarczy aby ona "widziała" te szpilkę przez filtr dolno przepustowy RC (wtedy w sumie nie automatyka nie zobaczy szpilki i nie wylaczy zasilacza)
    EdiM
    Level 13  
    Daj na wyjściu dodatkowy kondensator, np. 2200u lub więcej i zapomnij o problemie. To, że jest tam 470u niewiele znaczy. Prawdopodobnie przy załączaniu zasilania trzeba gdzieś naładować jakieś kondensatory.
    Pozdrawiam
    EdiM
    hudy
    Level 12  
    Podłącznie na zaciskach zasilacza pojemności rzedu 4700uF nie zmienia w żaden sposób niczego. Wieksze pojemności powodują zbyt duże obciążenie podczas załączania zasilacza i od razu włącza sie zabezpieczenie.
    EdiM
    Level 13  
    Z problemem po podłączeniu kondensator, to troche dziwne.
    Z układu wynika, że jest to TL494.
    Osobiście przerabiałem zasilacz ATX tak, by dawał 12V dla żarówek halogenowych. Odpowiednio dobierając elemeny z końcówki 4 (dead time control) udało mi się uzyskać ładny soft-start dla żarówek. Co prawda nie jestem teraz w stanie określić, jakie elementy zastosowałem w tym obwodzie, ale może pokombinuj w obwodzie nózki 4. Na początek propnuję zwiększenie elektrolita, który tam siedzi, a na wyjściu na stałe duży elektrolit.

Można też spróbować podłączyć elektrolit przez diodę np. schottky 3A w kierunku zaporowym i równolegle do diody rezystor np 2R2. W ten sposób ładowanie kondensatora dodatkowego będzie przez rezystor - nic się nie powinno wyłączyć, a zwiększony prąd podczas załączania odbiornika powinien płynąć w dużej mierze z kondensatora, przez szeregową diodę... Myślę, że to ma szanse zadziałać.

Pozdrawiam
    EdiM
    dipol
    Level 34  
    wywal wszystkie elektrolity w układzie sterowania,na wyjściu zasilacza nie zwiększamy kondensatora ,pogarsza się stabilizacja,energia zgromadzona w kondensatorze w warunkach krytycznych uwali stopień mocy
    hudy
    Level 12  
    dipol wrote:
    wywal wszystkie elektrolity w układzie sterowania,na wyjściu zasilacza nie zwiększamy kondensatora ,pogarsza się stabilizacja,energia zgromadzona w kondensatorze w warunkach krytycznych uwali stopień mocy

Co rozumiesz przez wywalenie wszystkich elektrolitów w układzie sterowania?

Czy sugerujesz że dawanie dużych elektrolitów na zasilaniu np z miekkim startem może uszkodzić zasilacz?

Co konkretnie proponujesz żeby rozwiązać mój problem?
    hudy
    Level 12  
    Sugerujesz że elektrolity wokoło scalaka mogą być wadliwe? Zasilacz jest nówka ma może 2 tyg.
    zwirek1
    Level 30  
    witam
    zwróć uwagę na post EdiM-a i sprawdź co się dzieje na 4-ej nodze tl494 w czasie odpalania radia to według mnie najlepszy trop .
    poczytaj o przeróbkach zasilaczy at do pc tam siedzi ten sam scalak i jest
    opisane adoptowanie takich zasilaczy do zastosowań krótkofalarskich
    pzdr
    hudy
    Level 12  
    rozrysowałem wstępnie płytke automatyki mniej wiecej tak to wyglada

czy zwiekszenie C(E) idącego z 4 nogi scalaka do 15 mogło by zwolnić automatyke?
    hudy
    Level 12  
    Wydaje mi się, że rozwiązałem mój problem. Mianowicie zwiększyłem dwukrotnie pojemność kondensatora 1uF znajdujący się koło niebieskiego kabelka. W sumie teraz jest 2x1uF i nie wystepuje już ten problem przy włączaniu radia. Nie wiem natomiast dlaczego akurat ten kondensator i od czego tak dokładnie on jest. Może ktoś może mi to teoretycznie wytłumaczyć?