Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana średniotonowego ARP 150 na ...

22 Lut 2007 15:17 1524 18
  • Poziom 21  
    Witam .

Pewnego czasu zbudowałem kolumny na głośnikach 2 x Arn 226/7 , Arp150, i GDWK 10/80 (zmodyfikowany)

Zamierzam wymienić głośnik średniotonowy ARP ...ale na jaki ??

-Visaton W 130 S
    -Visaton W 170 S
    -Tonsil GDN 16/50

albo coś innego zaproponujcie...
    około 180zł mogę przeznaczyć na głośniki, oczywiście zwrotnica też do przeróbki
  • Poziom 40  
    16-17cm na sredniaka to troche za duzo mysle ze z tych to ten najmniejszy choc nie wiem jak sie zgra z reszta wiec bedziesz musial powalczyc.
  • Poziom 21  
    Mam pytanko:czemu chcesz zmieniać tego ARP-a? sam robie podobną konstrukcje i właśnie chce dać ARP-a. Widziałem Twoją konstrukcje w DIY,niezła robota.
  • Poziom 21  
    W zasadzie to sam nie wiem dlaczego chcę go zmienić :)
    Głośnik jest rewelacyjny w swojej klasie cenowej ,ma charakter.

Szukam nowego brzmienia :)
  • Poziom 20  
    Z głośników tesli bardzo dobrze sie prezentuje ARN-150-60, a ze to głośnik nisko-średniotonowy to można go niżej ciąć niż ARP, do tego mi bardzie się podoba charakterystyka ARN'a, cena też niższa. Natomiast minus jego zastosowania to konieczność robienia dodatkowej skrzyneczki w kolumnie bo nie jest on zabudowany, oraz nizsza efektywność. Ja zastosowałem ten głosnik w mojej konstrukcji, jednak minie jeszcze troche czasu zanim je umieszcze w DIY (brak czasu na dokonczenie) :(

Oto charakterystyki:

• Poziom 21  
    Tak
    charakterystyka ciekawa ale w moim wypadku zmiana na ARN , bez sensu.
  • Poziom 20  
    No wiem wiem ze nie ma sensu, to sie odnosiło do postu Kamila_153 ktory chce dac ARP, ze mogł by dac tańszego i lepszego ARN.
  • Poziom 40  
    Glowna roznica to efektywnosc. ARN w roli sredniotonowca bedzie po prostu bardzo cichy.
    Zazwyczaj stosuje sie taki uklad z bardzo niskim dolnym podzialem.
  • Poziom 17  
    Ja bym wstawił GDM 16/80 zamkniety kosz no i 94db. Moim zdaniem to bardzo dobry głośnik powinno sie obejść bez przerabiania zwrotki jedynie trzeba będzie stłumić
  • Poziom 20  
    no ale przeciez wiadomo ze zawsze srednie pasmo na eualizerze sciszamy, bo ludzkie ucho jest najbardziej wyczulone w tym zakresie, wiec te 3dB różnicy to nie duzo, i tak nawet jeszcze by "gryzlo w uszy" średnimi. Ja w moich kolumnach jeszcze dodalem tlumik na sredni (2ohm rezystor) i na equalizerze tez jeszcze obnizam środek pasma. Tyle tylko że niskotonowy ma 87dB, a te 2 ARN-226-07 daja 91dB, wiec tutaj wiadomo że nalezało by 2 takie zastosowac. A z tych trzech co wymienileś ja bym polecił Tonsila ;)
  • Poziom 35  
    Pozwolę sobie na małe zejście z tematu.

Kolego Polu$ - jako tłumik na średniotonowca zastosowałeś tylko 1 rezystor 2ohm? Powinieneś zmienić go na dobrze policzony L-Pad z 2 rezystorów, coby nie wpływać na przebieg impedancji głośnika. Wygląda mi na to, że 1 rezystorem porozsuwałeś oba cięcia średniotonowca (zakładam, że jest to prosta zwrotnica 6dB/okt., w przypadku wyższego rzędu będą poważniejsze problemy). Jeśli się nie mylę, to u dołu pasma (kondensator jako filtr GP) cięcie ulegnie obniżeniu zaś od góry (cewka jako filtr DP) podwyższeniu. Teoretycznie średniak 8ohm w założeniu cięty od dołu na 500Hz będzie z takim rezystorem 2ohm miał cięcie 400Hz zaś w przypadku średniaka 4ohm cięcie obniży się jeszcze bardziej - do ok. 333Hz. Góra również przesunie się, lecz w mniejszym stopniu z powodu rosnącej wraz z częstotliwością impedancji.

Wracając do dylematu kolegi Alton88. Nisko-średniotonowe Visatony z serii WS nie oferują jakości dźwięku wyższej od analogicznych Tonsili a na dodatek mają niższą efektywność. Jak nisko zamierzasz ciąć średniotonowca od dołu? Jeśli sporo poniżej 1kHz, to odpadają typowe średniaki w stylu wspomnianego Tonsila GDM 16/80 (FS 400Hz) a najsensowniejszym wyjściem będzie nisko-średniotonowiec z odpowiednio wysoką efektywnością. Nie do przebicia w relacji jakość/cena wydaje mi się w tym przypadku Tonsil GDN 16/50/6 8ohm (50zł na Allegro) - równe pasmo do 5kHz, brak kłopotliwych rezonansów na skraju pasma, wysoka efektywność (ok. 90-92dB). Możesz zapytać o wrażenia naszych forumowych kolegów posiadających ów przetwornik - zerknij tu.
  • Poziom 20  
    wiezlak, nie boj sie, wszystko mam przemyślane i dokładnie przeliczone :D L-PAD odpada bo w zakrasie 1....3kHz impedancja wypadkowa zwrotnicy by byla za mala, a przebiegi moge sobie zobaczyc na wykresie i tak jak zrobiłem jest najbardziej optymalnie. Wypadkowa charakterystyka całości w moim wypadku wygląda tak:

• Poziom 35  
    Skoro podniesienie impedancji średniotonowca jest zaplanowane i uwzględniłeś wszelkie aspekty z tym związane, to moja uwaga nie ma już racji bytu :D.

Zastanawia mnie tylko kwestia wspomnianego przez Ciebie spadku impedancji zestawu. Bez rezystora w okolicach 2kHz by było ciut poniżej 3ohm - czy nie jest to dopuszczalne przy wzmacniaczach dedykowanych do zestawów 4ohm, skoro na to pasmo przypada w muzyce może ze 20% mocy? Czy może to kwestia zniekształceń?
  • Poziom 20  
    Efektywnosc wyraznie wyzsza bez rezystora, ale na tym mi nie zalezy, bo i tak nawet z tym rezystorem ciut jeszcze obnizam na equalizerze. A impedancje wole miec "rowną" w wiekszości pasma, bo skoro i tak nie potrzebna taka efektywność, to lepiej ją troszke stłumic, a niech i przy okazji wzmacniacz "lepiej sie czuje" w całym pasmie. Masz racje, jest ciut ponizej 3Ohm, ale to juz o 1Ohm mniej, czyli o 30% wieksza jest gdy sie doda taki rezystor, a i głosnik jakies zabezpieczenie ma (nie zbyt wyrafinowane, ale zawsze cos) przed przeciązeniem ;) Tez mnie zastanawiało na jakim akceptowalnym pozomie moze byc taki dolek w impedancji zestawu, ale stwierdzilem ze nie bede pytal na forum, tylko dodam taki rezystor, bo nie widze szkody tylko same +'y takiego rozwiazania :D
    Oto charakterystyki bez wspomnianego rezystora:

• Poziom 21  
    Ok

Najprawdopodobniej wybiorę GDN 16/50 Tonsila , GDM'y odpadają po cięcie ma być około 500Hz.

Wydaje mi sie że najlepiej jak zrobię podział 500Hz/ 3500Hz.
    Tłumików na średniego chyba tez nie będzie trzeba.

http://www.allegro.pl/item167351518_tonsil_gdn_13_40_10_15ohm_maestro_fabrycznie_nowy.html

Zastanawiam się jeszcze nad Tonsil 13/40 ponieważ 16/50 ma kosz o średnicy 19 cm :/ przy Teslach 226/7 to trochę dziwnie będzie wyglądać.
  • Poziom 21  
    Ale Ty chcesz dać ten 15-to omowy? Troche kłopotliwe w budowie zwroty(cewki 2 x wieksze niż dla 8 ohm)
  • Poziom 21  
    Faktycznie nie zauważyłem że ma 15 ohm
    Kupie 8 ohm
  • Poziom 40  
    Mam od dluzszego czasu kolumny na GDN20/80/2 a jako sredni wlasnie GDN16/50/5 lub 6 wersja 8om. Ciecie 400 i 4khz a glosnik wybralem dlatego taki bo pasowal membrana do niskiego no i ma ladna charke. Szukalem tez cos dobrego z serii GDN13 ale nic ciekawego nie ma. Maja mala efektywnosc i poszarpane charki.
    Jakos nie jestes zachwycony srednimi z tego GDN16/50. Po prostu nie czuc ze jest glosnik sredniotonowy bo to taki uklad jakby monitorek na 16cm+2,5cm z dodanym subem.
    Jak chcesz miec ladne srednie to poszukaj sredniotonowca ze sztywna membrana.
  • Poziom 21  
    O co powiecie o głośnikach GTC 15/40 lub GTC 16/50 Tonsila
    U mnie w mieście Głośniki kosztują 49 i 59 zł i wyglądają ciekawie .
    Typowa tonsilowsa membrana polakierowana na lekko fioletowy odcień , spory magnes i kosz z tworzywa sztucznego ABS. gumowe zawieszenie

W internecie praktycznie nic na temat tych głośników nie znalazłem ,
    W satelitkach ma GTC 11/35 i powiem szczerze ,grają na prawdę nieźle ,w średnim paśmie lepiej sobie radzą od ARN150 tesli. Głośniki siedzą w kolumnach Maestro II 130 mugłby ktoś opisać brzmienie. Głównie zależy mi na paśmie 300Hz do 4000Hz.

macie jakieś pojęcie na temat tych GTC 15/40 lub GTC 16/50 ??