Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz DIORA WS354A -> burza -> spalony

22 Lut 2007 16:38 2561 14
  • Poziom 11  
    Witam,
    w tytule zawarłem 'historię' działania,
    nie znam szczegółów, bo nie było mnie wtedy w domu, a relację jaką usłyszałem, to właśnie taka, że w czasie burzy było przepięcie w gniazdku, a wzmacniacz nagle ucichł,

poszły 2 bezpieczniki B701 i B702 (3,15A), po wymianie, błysnęło i padły te same bezpieczniki,
    są podchajcowane rezystory R531 i R532 (po 4,7Ohma), ale są sprawne, pozostałe elementy nie wydają się być uszkodzone (jeśli chodzi o ocenę 'wizualną'),

co radzicie, od czego zacząć, co sprawdzić?

załączam schemat, pozdr.
    link2
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 39  
    W pierwszej kolejności sprawdż mostek PR 401. Jest duże P, że jest "trafiony"...

Dodano po 53 [sekundy]:

Później sprawdź tranzystory w stopniu końcowym mocy.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 10  
    Witam.Wyjmij obie plytki pionowe ,wsadz bezpieczniki i zalacz-oczywiscie po sprawdzeniu mostka.Jesli nie wywalaja bezpieczniki to jest ok.Jak wywala to sprawdz wszystkie 4 tranzystory mocy.Ale najlepiej najpierw zajmij sie jednym kanalem a potem drugim bo sie pogubisz.Zanim zamontujesz nowe tranzystory koncowe to sprawdz te co sa na wyjetych plytkach.Nastepnie sprawdz tranzystory sterujace i ich rezystory w emiterach.Po wlaczeniu napiecia {bez koncowek mocy }na tych tranzystorach winno byc ok 0,2--0,4V regulowane potencjometrem regulowanym .Gdy te napiecia sa w tych granicach ,reguluja sie i sa takie same a na wyjsciu masz 0---0,05V to mozesz wsadzic koncowki mocy.Zycze powodzenia.Nieraz trzeba dobierac tranzystory aby to wszystko osiagnac a nie jest to latwe.

Dodano po 3 [minuty]:

Pomylilem sie troche.Winno byc--Na tych rezystorach winno byc.A nie na tych tranzysrorach winno byc...
  • Spec od sprzętu Unitra
    amatorsky napisał:
    Witam.Wyjmij obie plytki pionowe ,wsadz bezpieczniki i zalacz
    Tam jest jedna pionowa plytka dla obu kanalow.
  • Poziom 10  
    Witaj Kolego.Sorry ze wprowadzilem Cie w blad,ale tak dawno naprawialem taki wzmacniacz ze pomylilem sie co do jego budowy.Teraz mam przed soba serwisowa instrukcje Diory i ...Masz na niej 2-bezpieczniki 3,15A i dwa zestawy czesci oddzielonych od siebie--pionowo jak ida gniazda -druk jest analogiczny dla obu kan.Sprawdz na niej wszystkie tranzystory.Wyjmij z plytki "matki "tranzystory T507=510,sprawdz na plycie rezystory ceglaki 0,47Ohma-jak jest ok.--wlacz nap.Jak Ci pisalem na wyjsciu musibyc nap bliskie zera-bez plytki pionowej oczywiscie gdy sa obie polowki zasilania.Jak tak jest i nie wywala bezpiecznikow to bez tranzystorow mocy wsadz plytke pion.Czy teraz jest zero na wyj? Jak tak to OK.Jak nie to sprawdz tranzystory 503=506 i ich rezystory w emiterach 100Ohm kazdy.Gdy to jest OK.--sprawdz nap na tych rezystorach Winno byc na kazdym nap.02--045V regulowane R515 i R516 dla drugiego kan.Jesli sie nie reguluje to sprawdz T501 i 502 dla drugiego kan.Dopiero teraz mozesz wsadzic jedna pare tranzyst.mocy.Na probe zamiast bezp 3,15A wsadz mniejsze .Kontroluj nap wyj.Jak jest Ok --bliskie zera to sprawdz nap na rezystorach emiterowych tranz.ster.Musza byc w w/w granicach i nie za wiele sie od siebie roznic.Jak tak nie jest trzeba dobierac tranzysrory.Oczywiscie napiecie na tych rezyst musza sie regulowac.Ustaw 0,35V.Wlacz glosnik przy minimalnej sile glosu.Analogicznie postepuj z drugim kan.Zycze powodzenia Blazej Rawa.
  • Poziom 11  
    no to po kolei:
    1. mostek PR401 sprawny

2. tranzystory mocy:
    a) 1 x 2N6491 (pnp T509) spalony,
    b) 1 x 2N6488 (npn, nie zwróciłem uwagi czy T507 czy T508, ale jeśli padł cały kanał, to T507) spalony,
    c) pozostałe dwa (1x2N6491 i 1x2N6488) całe

czy może być tak, że wymiana samych spalonych wystarczy, czy sprawdzić jeszcze coś?

3. tranzystory na pionowej płytce sprawdzone, wszystkie są dobre
    4. rezystory 0,47Ohma nawijane (5W) sprawdzone - dobre

ps. czy jeśli rezystory 4,7Ohma (R531 i R532) są lekko 'podchajczone', ale dobre, to na wszelki wypadek zmienić, czy przy tej mocy to normalne, że tak się kopcą?
    ps2. jak nie dostanę 2N6488 i 2N6491, to jakie wymienniki są odpowiednie i czy wówczas na drugim kanale też zmienić (mimo iż sprawne) na nowe takie jak w spalonym kanale, czy mogą być w różnych kanałach różne?
  • Poziom 10  
    Witam.Kol.pisalem ze zajmij sie najpierw jednym kanalem-agdy uruchomisz jeden wez sie za drugi. Rezystory ceglaki nie musisz zmieniac jak sa dobre. gdy masz wyjete tranz mocy to sprawdz to co ci poprzednio pisalem -czyli nap na rezystorach rmiterowych tranz sterujacych i czy jest zero na wyj oraz czy to nap.sie reguluje.Dopiero gdy to wszystko jest ok jak ci pisalem to wsadz jedna pare tranz mocy.Dla tranzystora pnp masz zamiennik BD912 a za npn wstaw BD911.Powodzenia Blazej.

Dodano po 5 [minuty]:

Na tym kanale co sa sprawne tranz mocy sprawdz napiecia i jak sa tak jak pisalem to ten kanal moze byc sprawny.Lepiej nie wymieniac tych tranzystorow bo sa dobrane fabrycznie --sparowane.Tranzystory mocy w kanalach moga byc rozne-nie pracuja na obie strony.
  • Poziom 11  
    bez płytki pionowej i tr.mocy (T507-510) bezpieczniki nie palą się,

między nawijanymi rezystorami (0,47Ohma) mam 0,18V (a ze schematu wynika, że powinno 0,03V),

Na rezystorach tr.sterujących T503/504 jest U=0V, na T505/506 U=4,27V/4,22V

na wyjściu jest napięcie stałe (-28V) rezystory przed głośnikami (R533 i R534) szybko się nagrzewają i zapach wędzenia prawdopodobnie idzie od nich..,
    (ale skoro T505 jest otwarty i przepuszcza całe napięcie na wyjście, to czemu miałoby tak nie być? Pewnie jakieś głupoty gadam ;P)

T505 działa poprawnie,
    natomiast T501 mimo VBE = 0 (powinien byc zatkany) ma VCE tez 0 (czyli jest przejscie)?? - ale jak go wylutowałem i sprawdziłem, to jest dobry
    T503 ma VBE=5V i jest rozwarty (VCE=64V)
  • Poziom 11  
    Witam,
    czy nie jest tak, że dopiero po włożeniu pionowej płytki, napięcia się zrównoważą i dopiero zniknie składowa stała na wyjściu głośnikowym??
  • Spec od sprzętu Unitra
    NIE bez plytki jak i z nia niema prawa byc stalego na wyjsciu!
  • Poziom 11  
    Więc co, w takim razie może być przyczyną tego napięcia stałego? Tr. sterujące z rezystorami sprawdzone, ścieżki sprawdzone, czytałem wiele postów i próbowałem różnych testów i dalej to samo..

i skonkretyzuje jeszcze jedno - na wyjściach są napięcia ujemne (prawy: -29V, lewy: -28,7V)
  • Pomocny post
    Spec od sprzętu Unitra
    Bez plytki to napiecie?

Dodano po 7 [minuty]:

Kliknji do mnie teraz na gg to na biezaco Ci bede pisal co sprawdzic.
    6692924
  • Poziom 11  
    Ok, dzięki koledze marianowi posprawdzałem wszystko, a mianowicie -

* bez płytki pionowej (przedwzm.) napięcie na wyjściu ma napięcie stałe, ale już po włożeniu jej, składowa stała ZNIKA (więc to jednak ja dobrze mówiłem :P)

* na razie sprawdziłem sygnał na wyjściu słuchawkowym i wszystko gra (oba kanały)

* teraz zostaje kupić tr.mocy końcowej,
    zgodnie z radami z innych tematu zmienie przy okazji (mimo, że nie jest spuchnięty) kond. elektrolityczny za mostkiem graetza (2*4700)

* rozumiem, że po wsadzeniu tr. mocy czeka mnie jeszcze ustawienie prądu spoczynkowego, jeśli dobrze pamiętam sprawdza się spadek napięcia na rezystorach emiterowych tr. mocy (0,47Ohm) i powinno być po 20mV na każdy

dam znać, jak będzie po wszystkim, w między czasie będę podpatrywał temat, jakby ktoś miał jeszcze jakieś sugestie
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Witam.Kolego to napiecie sprawdza sie i ustawia na rezystorach rmiterowych tranzystorow sterujacych.Jak Ci pisalem musza one byc prawie takie same na obu rezystorach -dla kazdego kanalu i zawierac sie w zakresie 0.2--0.45V.Powodzenia-amatorsky.
  • Poziom 11  
    Oo właśnie, w sumie Tobie amatorsky tez winienem podziekowac, w koncu pomogles mi 'rozkrecic' ta sprawe i pierwszy podjales temat :),

a to jak zakonczylem sprawe:

* kupno tr. mocy BD911/BD912
    /niestety w żadnym z 3 sklepów elektron. nie było sparowanych, więc.. poprosiłem sprzedawcę, żebyśmy znaleźli na mierniku najbardziej zbliżone i takież kupiłem :), a propos - nie wiedziałem, że jest aż taki rozrzut wzmocnienia tranz-ów, jeden miał 50-60, inny 250.., dobrze że nie wziąłem na chybił-trafił/

* kupno elektrolitów na wymianę
    /wszystkie oprócz kond. przy mostku (2*4700uF), pewnie nie wymieniłem najważniejszego, ale skoro mój jest jeszcze na chodzie, a jeden 6800u/10000u kosztuje >10zł to dziękuję bardzo../

*kupno rezystorów (tych większej mocy, okopconych na płytce) PR-ów (dzisiejsze są małe, ale tak powyginałem, że weszły w dziury po starych :)) i bezpieczników.. (a to tak profilaktycznie)

* wymiana wszystkich elementów
    /tr-y oczywiście z podkładką i posmarowane termoprzewodzącym silikonem (nie ukrywam, że wszystko to było dosyć pracochłonne...)/

* ustawienie prądów spoczynkowych
    /metodą pomiaru napięcia na parze rezyst. emit. -> po 0,03V na każdej parze w obu kanałach, zgodnie ze schem. serw./

* czyszczenie wzmacniacza
    /naczytałem się o tych wszystkich kroplach cyny zwierających itd., więc pędzelek w rękę i wymiecenie wszystkich syfów, wcześniej poprawiłem wszystkie luty, zwłaszcza wyglądające podejrzanie../

i to wszystko.. zaowocowało:
    - pięknie działającym sprzętem o b.ładnym brzmieniu (głośniki tonsila 40W),
    - trochę nierówne sygnały kanałów (mimo dobranych tr.mocy o tych samych parametrach dla obu kanałów), jednakże można to wyrównać suwakiem balansu, więc nie ma żadnego problemu
    - poprawa lutów w korektorze sprawiły, że znikły trzaski z niego pochodzące (o czym nie pisałem wcześniej, bo był to mniej istotny problem)

czekałem z oceną jakiś czas po włączeniu sprzętu, bo nieraz pisał ktoś, że po kilku minutach coś się paliło itd. ale u mnie wszystko chodzi wyśmienicie,

przepraszam za przydługawy wywód, ale to dla potomnych (szczerze mówiąc przeczytałem wieele postów,a każdy to krótkie zdawkowe wypowiedzi, wiele więcej dają bardziej szczegółowe opisy i mam nadzieję, że ten właśnie taki będzie), pozdr.