Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

rodzaje silników krokowych

21 Sep 2003 21:05 7311 11
 • Level 17  
  witam

  szukam wiadomości na temat rodzajów silników krokowych. nie chodzi mi tu o silniki malej mocy stosowane np w drukarkach czyli dwu lub cztero-cewkowe z magnesem stalym.
  dokładniej:
  naprawialem dzisiaj maszyne do pikowania kołder i tam byl silnik krokowy
  który zasilanie miał jakby z 3 faz oraz dodatkowe podłącze z tylu silnika. początkowo myślałem że jest to tachoprądnica ale po rozebraniu okazalo sie że są tam cewki na stojanie oraz coś w rodzaju wirnika silnika szeregowego na rotorze. qrde nawet nie wiem jak to opisać :) . w każdym bądz razie po zdjęciu częsci statorowej automatyka stwierdzala błąd pomimo że silnik nawet nie wykonał żadnego ruchu.
  podłączając zasilanie tych "3 faz" silnik zachowywal się tak:

  uvw-silnik stoi i sie mocno grzeje
  uwv-silnik obraca sie szybko ale nie w tą stronę
  vuw-silnik wykonuje kroki zgodnie z kierunkiem pracy maszyny (czyli pracuje dobrze)

  silnik jest o mocy 0,9kW

  nie wiem jak go więcej opisać. wydaje mi sie ze po opisie, ktoś kto go zna zajarzy o jaki typ silnika chodzi i przybliży mi zasade działania jego pracy.
 • Level 17  
  witam ponownie.

  może ktoś zna namiary na jakieś stronki gdzie są opisane silniki krokowe inne niż te standartowe ?
 • Level 17  
  witam serdecznie

  :arrow: tufus. znalazlem to juz wcześniej, ale bardzo dziękuje za odzew. tam opisane są silniki z magnesem stałym. a w tym co opisuje nie było magnesu stałego. mimo wszystko dzięki za odzew. w tej chwili nie mam do niego dostępu ani nie pamiętam firmy ani modelu ale postaram sięgo podać. może to coś pomoże.

  :arrow: avatar. ten silnik cały czas sterowany jest przez jakiś sterownik, i to co podawałem (te uvw to wyłaziło z tego sterowania i tak były opisane) to było przez sterownik. sposoby przęłączeń które podawałem były poprzez ten sterownik.


  tak sobie myślę że ten sterownik to kawałek falownika połączony z tym sprzęgiem co opisywałem wyżej. wyobrażmy sobie że jest to silnik krokowy z zasilaniem zmiennym napięciem 3 fazowym. to szybkość kroku była by 1/50 względnie 1/100 sekundy. a żeby przyspieszyć lub opóźnić jego pracę trza założyć przemiennik częstotliwości. chdzi mi tu o to że te uvw wyznacza jego szybkość przesunięcia, a tym smym szybkość pracy. a ten sprzęg magnetyczny wirnika, zamyka lub rozwiera pole magnetyczne poprzez cewki na stojanie co powoduje przesunięcie się silnika o jakiś kąt. cały silnik sterowany jast z jednego modułu.

  miałem do czynienia z selsynami 3-fazowymi. to takie urządzonka które podłącza się dwoma przewodami między sobą a do każdego z nich 3 fazy (u,v,w lub L1, L2 L3 jak kto woli :) ). generalnie po spięciu takich selsynów obydwa stały. wystarczyło obrócić jednym z nich a drugi obracał się do takiej pozycji w której jest ten pierwszy. czyli następowało odwzorowanie przesunięcia o kąt. być może jest to coś podobnego tylko sterowane elektronicznie.

  czy ktoś miał do czynienia z silnikami krokowymi większej mocy?

  pozdrowienia piotrek
 • Level 23  
  Niedokładnie to opisałeś ale może to z tyłu to "rezolwer".Napisz ile przewodów tam dochodzi.
 • Level 17  
  witam.

  nie miałem do czynienia fizycznie z rezolwerem, ale z opisów które znalazlem w necie byłby to rezolwer. przychodzą do niego 4 przewody.

  opisując to od tyłu to dokładniej. jest tam cewka na stojanie nawinięta wokół wirnika. tak samo nawinięta jest cewka na wirniku. przesuwając się jakies 2 cm w kierunku silnika na rotorze stworzone jest coś w rodzaju rotora silnika szeregowego (długie na około 1,5cm). rotor ma nacięte przerwy pod kątem ok.75 stopni przyjmując że normalnie w silnikach szeregowych przerwy te są pod kątem 90stopni. końce uzwojeń włażą do środka silnika, a co dalej to niewiem bo nie mogłem go dalej rozebrać. na części statorowej nawinięta jest cewka wzdłużnie czyli opasa ten rotor szeregowy. końce obu cewek czyli tej pirewszej którą opisywałem i ostatniej łączą się z modułem.
  są tam jeszcze dwa dodatkowe przewody które wchodzą do częsci głównej (siłowej) silnika, ale myślę że to jakiś pomiar temperatury silnika.


  jekab czy mając tam rezolwer i jeżeli go przesuniesz o kąt to może to wpłynąć na prace silnika tzn. czy silnik może przestać pracować.?

  pozdrowienia
 • Level 23  
  Wszystko zależy od sterownika ty przestawiałeś fazy i prawdopodobieństwo że zgłupieje jest bardzo duże.
 • Level 17  
  czołem.

  fazy to pozamieniał gościu (elektryk który pracuje tam w fimie). ja przywróciłem ich zgodność. problemu z tym nie było bo były opisane i na sterowniku i na silniku. oprócz tego przesunąłem kąt o jakieś 20-30 stopni tego "koromysła" z tyłu.

  problem w tym że nie wiem z czym miałem do czynienia i to mnie drażni :) poprostu z natury jestem dociekliwy.

  wracając do silnika. czy z opisu wynikało by że jest to ten rezolwer? wyczytałem że w połączeniu z jakimś sterowaniem tworzy on swojego rodzaju serwomechanizm z silnika.

  jak spotkaliście w praktyce takie rozwiązanie to proszę o opis jak to wyglądało. być może się myle i to wcale nie jest silnik krokowy, tylko jakiś zwykły silnik z "inteligentnym" sterowaniem?

  chciałem przypomnieć że "to" miało napisane 0,9 kW mocy i szczerze powiem że nie widziałem silników krokowych o takiej mocy. ale on obracał się o krok i stawał, tak że nie wiem jak to rozumieć.
  pozdrowienia
 • Level 23  
  Raczej się nie mylisz był to serwomechanizm. Czyli czujnik położenia wału , silnik synchroniczny + jakiś przemiennik. Z nazewnictwem jest trochę zamieszania bo krokowy to też synchroniczny.Te serwomechanizmy są masowo używane w obrabiarkach sterowanych numerycznie. Najnowsze rozwiązania to silniki synchroniczne gdzie wirnik to magnes stały a stojan jest identyczny jak np. w silniku asynchronicznym trójfazowym. Na dodatek jest lansowana nowa nazwa-silnik prądu stałego z komutacją elektroniczną.Takie maszyny przychodzą do firmy gdzie pracuje. My wolamy na to "servo".
  pozdrawiam
 • Level 11  
  Cześć wszystkim, słuchajcie a zna może ktoś jakieś namiary na badanie silników stosowanych w automatyce no np: te krokowe? Pytam bo mam prace dyplomową wlasnie z takim tematem :] Jakiś schemat mile widziany Dziekuje z góry.