Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gestetner 3222 - gniecie papier.

pjprezes 23 Feb 2007 08:49 1557 12
 • #1
  pjprezes
  Level 19  
  Przy większej ilości kopii czy wydruków gniecie papier, ale nie zacina. Maszyna ma przejechane 151k. Rozebrałem piec i zauważyłem, że wałek dociskowy jest mocno pofałdowany. Wydaje mi się, że to jest właśnie problem, ale nigdy nie robiłem tych maszyn i potrzebuję jakichś wskazówek. Czy wymieniać tylko wałek dociskowy czy może przy takim przebiegu cały piec?
  PS I jeszcze jedno może głupie pytanie ale czy gestetner 3222 to odpowiednik Aficio 220/270 bo mam problem ze zidentyfikowaniem tych maszyn (na co dzień robię sharpy i canony)?
 • #2
  copyman
  Photocopiers specialist
  Tak to jest Afico 220. A pofalowany wałek na całej powierzchni (takie drobne fale) to normalka i nie będzie gniotło przez to. Sprawdź jak wygląda teflon i jaki jest docisk wałka dolnego i czy nie zrobiły się spieki z tonera przed wejściem do pieca. Czasem kartka wchodząc zaczepia o taki spiek i krzywo wchodzi na wałki no i zostaje zgnieciona.

  C.
 • #3
  pjprezes
  Level 19  
  Dzięki za błyskawiczną odpowiedź. Jak pisałem nie znam się na tych maszynach i odnoszę moją ocenę do canona czy sharpa. Poza małymi zacięciami pochodzącymi od odrywaczy powierzchnia teflonu jest raczej w porządku. Odrywacze, docisk i teflon oczywiście czyściłem i na razie odpukać jest dobrze, ale jeśli sytuacja zacznie się powtarzać to czy do wymiany będzie teflon czy coś jeszcze?

  PS Mam manuala do tej maszyny i szukam kasowania licznika przeglądu technicznego ale nie wiem jak to sie nazywa w przypadku tych maszyn?

  PSS Ok znalazłem to się nazywa PM counter :)

  PSSS Znalazłem w serwisówce coś takiego że po 120k powinno sie wymienić wałek grzewczy. Więc w tej sytuacji chyba sam sobie odpowiedziałem na pytanie :D
 • #4
  pcunit
  Level 24  
  sprawdź koniecznie wałek dociskowy, szczegółnie jego końce ale te wewnątrz czyli tam gdzie jest gąbka, ubytki związane z przebiegiem sprawiają iż maszyna zagniata i czasem zacina bez powodu - części w piecu należy wymienić po 120 000 k najlepiej cały zestaw
 • #5
  cefram
  Level 30  
  Witam

  Tak jak napisał Copyman na wejściu do pieca listewka oblepia się tonerem i kartak wchodząc zaczepiają o ten syf i kartka się marszczy. Sprawdziłbym też odrywacze i przeczyść termistory.

  Pozdrawiam
 • #6
  nyks
  Level 18  
  w skład zestawu pieca wchodzą teflon, docisk odrywacze, rolka czyszczaca i termistor przy 120000 wymienia się to wszystko, poza tym sprawdż pod kątem spieków tonera wymienioną już tutaj prowadnicę papieru do pieca
 • #7
  ssamburski
  Level 16  
  Witam!!! Prowadnica papieru no i jakosc papieru tez ma swoje znaczenia, przedewszystkim jak ma zbyd duza wilgoc w sobie!!!! Pozdrawiam
 • #8
  clip7
  Level 23  
  Osobiście co 120 tys. wymieniam wszystkie elementy utrwalania.
  pozdrawiam
 • #9
  martinkrys
  Photocopiers specialist
  utrwalanie jest tam dość słabe i wbrew pozorom rolki dociskowe padają
 • #10
  nyks
  Level 18  
  martinkrys wrote:
  utrwalanie jest tam dość słabe i wbrew pozorom rolki dociskowe padają


  pozwolę sobie nie zgodzić sie z Twoja opinia:) utrwalanie wytrzymuje swoje 120000 wydruków po czym sie je wymienia, co się dzieje po przekroczeniu to już nie wina maszyny.
 • #11
  martinkrys
  Photocopiers specialist
  jak to nie wina maszyny? tak ja zaprojektowano i jest po prostu mało wytrzymała, sa mocniejsze kopiarki z tego okresu
 • #12
  nyks
  Level 18  
  Zauważ że przyczyną wielu problemów tutaj opisywanych jest chęć oszczędzenia na wymianach części eksploatacyjnych. W procesie projektowania została określona ich zywotność która w jednych maszynach jest mniejsza w innych większa, ale nie jest to wyznacznikiem wytrzymałości maszyny, po prostu częsci się zużywają i trzeba je wymieniac. A pod względem konstrukcyjnym serwisowym i użytkowym urządzenia z rodziny "russian" sa najlepsze w swojej klasie.
 • #13
  copyman
  Photocopiers specialist
  Tak czytam niektóre posty "oszczędnych" i aż się boje zapytać po ilu kilometrach (lub czy wogóle) wymieniają olej ,filtry ,paski lub opony w swoich autach ... :-)

  C.