Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Reguacja na pierwotnym za pomocą U2008

23 Lut 2007 13:26 2165 1
 • Poziom 11  
  Witam !
  Zbudowałem układ regulacji napięcia zasilania transformatora toroidalnego 800W w oparciu o schematy przewijające się na forum na układzie U2008. Układ zawiera "wygaszacz" złożony z kondensatora 220nF i rezystora 1,4k.
  Całość wykorzystywana ma być jako duży prostownik i zasilacz wentylatorów pieca grzewczego, chciałbym również wspomagać rozruch w samochodach.
  Na wyjściu trafa podłączyłem mostek Graetza złożony z 4 diod 160Amp.
  Regulator napięcia zasilającego po zmontowaniu testowałem podłączając na obciążenie triaka żarówkę 100W. Wszystko wygląda OK - żarówka w miarę regulacji potencjometrem świeci jaśniej i słabiej aż do wygaśnięcia. Jednak podłączając w/w regulator do wspomnianego trafa toroidalnego coś jest nie tak - trafo buczy, i bez obciążenia na wtórnym (odpięte nawet diody) radiator triaka i trafo się grzeją - tak jakby coś pobierało prąd. Dodatkowo natychmiast pali bezpiecznik 20A (taki od inst. elektrycznej w samoch. osob.) wpięty szeregowo w zasilanie trafa. Działa dopiero na bezpieczniku 30A. Trafo podpięte bezpośrednio pod 220V nie buczy nie pali bezpiecznika 20A i się nie grzeje. Dodatkowo cały układ wprowadza duże zakłócenia w sieci zasilania - migoczą świetlówki.
  Nie wiem co to może być - czy nie nadaje się ten układ do tego typu zastosowania czy coś jest nie tak z samą jego budową mam wątpliwości co do prawidłowości podłączenia i wartości kondensatorów zastosowanych w układzie regulacji. Kondensator C5 -100mikroF podłączony mam między nogi 4 i 5 U2008 biegunem "+" do nogi 4 układu, kondensator C2 4,7mikroF podłączony mam do nogi 1 układu biegunem "-". Czy to jest OK???. Ewentualnie co jeszcze można zrobić aby całość działała prawidłowo???


  Dzięki
  Pozdrawiam
  Daniel
 • Poziom 39  
  W ten sposób nie możesz regulować transformatora. Przecież ten regulator nie zmniejsza amplitudy napięcia sieci a odcina kawałki sinusoidy. W tym przypadku trafo zaczyna pracować jak impulsowy...
  Przeanalizuj możliwość wykonania prostownika sterowanego na wyjściu trafa.