Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jakie cb kupić?

turbus_amator 23 Feb 2007 16:31 3265 23
    turbus_amator
    Level 13  
    witam
    chce kupic sobie zestaw cb + antene tylko jakie?
    zestaw ma byc lepszej klasy, nie z tych najtańszych. Prosze o porady jakie radio i jaka antena, cena nie gra roli (w granicach rozsądku i bez przepłacania)
    z góry dzieki pozdrawiam
    Tomasz.W
    Level 35  
    Pytanie podstawowe , co chcesz z tym radiem robić . Czy ma być do auta czy też stacjonarne .
    turbus_amator
    Level 13  
    do samochodu, bardzo duzo jeżdze po polsce i chciałbym miec sprzet naprawde dobrej klasy
    darkonel
    Level 19  
    Proponuję CB radio Onwa, najlepiej MK2. Radio jest nie do zdarcia i cieszy się ogromną popularnością. Może być np. Onwa turbo, która jest mniejsza od poprzednio wymienionej lecz nie ma skali.
    Cena za samo radyjko z mikrofonem oscyluje wokół 200 zł.
    Oczywiście rzeczą jasną jest, że radio musi pracować w AM.
    turbus_amator
    Level 13  
    a cos z wyrzszej pułki? bo słyszalem niemiłe komentarze o onwie
    turbus_amator
    Level 13  
    prosił bym o konkrety:] linki nazwy firmy
    darkonel
    Level 19  
    zatem polecam również Alana 78. Z wyższej półki to radia z "bajerami" których nigdy nie wykorzysta się w samochodzie.
    Nie rozumiem ludzi, którzy źle mówią o Onwach.
    Prawda jest taka, że radio CB Onwa sama w sobie może nie jest doskonała, natomiast jej główną zaletą jest to, że można za małe pieniądze tak ją udoskonalić że nie dorówna żadnemu CB z wyższej półki. Na przykład montując wzmocnienie http://www.allegro.pl/show_item.php?item=169381335 lub zwiększając moc wyjściową.
    Bez przeróbek bardzo ładnie słychać też wstęgowego Alana 87 lub Presidenta Lincolna, ale to radia z bardzo wysokiej półki.
    Proszę napisać czym ma się charakteryzować to radio (wymiary, modulacja, moc, ładne wykończenie itp) to pomogę coś wybrać
    turbus_amator
    Level 13  
    ma poprostu byc dobre, niebyc uciazliwe ciaglymi szumami itp, miec duzy zasieg (o antene tez pytam) i dobrze by bylo zeby wymiary tez były niewielkie
    darkonel
    Level 19  
    http://www.allegro.pl/item166053520_cb_cobra_75_wx_st_jak_reczniak_nowy_f_ra_vat.html - nowość, jeśli chodzi o wymiary, sposób działania i estetykę to idealnie nadaje się własnie do samochodu ze względu na to, że to radio praktycznie mieści się w gruszce ale cena jest jaka jest
    http://www.allegro.pl/item169355741_alan_78_plus_multistandard_s_k_l_e_p_f_vat.html - to radio natomiast jest tradycyjnej budowy ale ma małe wymiary. Polecam bo to dobra firma
    http://www.allegro.pl/item169249494_cb_radio_uniden_pro_520xl_wtyk_gwarancja_12mies_.html - to jest radio Cb cieszące się dużą popularnoscią, ponieważ cena i wymiary są małe. Posiada tylko podstawowe funkcje. President to najlepsza firma produkująca radiotelefony CB.

Podsumowując: każdy radiotelefon CB posiada tzw. blokadę szumów SQUELCH, która obcina sygnał szumowy przepuszczając jedynie użyteczny sygnał rozmówców,
    Jeżeli chodzi o zasięg, to główną rolę odgrywa antena, ponieważ większość radii ma moc fabryczną 4W.
    http://www.allegro.pl/item165688466_antena_cb_alan_magnetyczna_ml_145_zysk_4db_hit_.html - a to jest antena, z którą mozna uzyskać bardzo duży zasięg (zysk 4 dB)
    http://www.allegro.pl/item165755849_nowa_antena_cb_president_florida_od_ss.html - ta antena jest natomiast najchętniej kupowaną anteną, ale osobiście jej nie polecam bo ja z praktyki wiem, że im dłuższa antena tym lepszy zasięg

Podsumowując: Nigdy nie trzeba wierzyć gdy ktoś pisze, że "anteny nie trzeba stroić" to kompletna bzdura!. Każda antena po zamontowaniu we właściwym miejscu powinna być zestrojona reflektometrem (zmiana długości pręta) na minimum SWR. Wówczas zasięg jest największy. Jeśli antena jest niezestrojona to tracimy na zasięgu a radio cierpi (końcówka mocy).
    Mam nadzieję, że kolega znajdzie coś dobrego dla siebie. Dalekich łączności życzę
    juper
    Level 11  
    zadnych alanow, midlandow i onw
    Kup starego presidenta herberta, tego z 1 czterdziestka
    na filtry NB i ANL, po wlaczeniu tych filtero i minimalnie zmniejszonej czolosci RFGAIN masz cisze jak makiem zasial bez zaciagania SQULCHA

Co do anten, szukaj jak najdluzszych, od 1.5m w gore i 5/8 7/8 fali
    jesli zalezy ci na duzych osiagach
    notoron
    Level 12  
    A ja trochę poprę sprzęt alana miałem Alana 100+ i faktycznie szumofon na antenie magnum AT-71 (koszt około 200 zł) nie polecam, ale teraz mam Alana 48+ (koszt 350zł allegro) i z niego jestem całkowicie zadowolony jak i w mobilu i na bazie, filtr ANL w zupełności wystarcza do benzyniaka.... co do anteny to ja jestem bardzo zadowolony z mojego magnuma a także popieram wypowiedz kolegi "juper" im dłuższa tym lepsza. pozdrawiam :)
    Tomasz.W
    Level 35  
    Miałem Herberta , bardzo ładnie "wchłaniał" i przenosił zakłócenia generowane przez alternator co było mało przyjemne dla uszu . W żaden sposób nie szło tego wyeliminować . Więc w serwisie wymienili mi na nowy egzemplarz . Niestety , bez zmian . Teraz mam w aucie Alana 78+ , ten nie sprawia problemów . Jedynie tylko musiałem dorobić sobie przełącznik 0/5 . A w temacie anteny . Nie kupuj żadnej anteny na podstawie magnesu . Będziesz musiał , niestety , zrobić dziurę w dachu . Właściwe zamocowanie anteny to 3/4 sukcesu . Fizyki oszukać się nie da . Im dłuższa tym lepiej . Ale tu jest pewien problem . Bo jak na np. duże Iveco wstawisz na dach dumetrową antenkę typu Texas to czasami możesz o coś zahaczyć .
    juper wrote:
    Jak sobie wyobrażasz na samochodzi antenę o długości 5/8 (ponad 5 metrów) lub co ciekawsze 7/8 (prawie 12 metrów) ?
    szpara
    Level 28  
    Do darkonel - lincoln w AM jest tępy jak obuch i ma kubłowatu odsłuch, alan 87 będzie lepszy choć jego odbiornik bez poprawek też nie jest rewelacyjny.
    Przydatną funkcją w radiu jest rf gain, szczególnie w dużych aglomeracjach więc szukaj radia z tą funkcją( ale nie cobra 19 IV).Jeżeli Herbert to tylko stary model.Z alanów dość miło pracuje alan 48 classic.
    juper
    Level 11  
    juper wrote:
    Quote:
    Jak sobie wyobrażasz na samochodzi antenę o długości 5/8 (ponad 5 metrów) lub co ciekawsze 7/8 (prawie 12 metrów) ?

Widze ze niemasz zielonego pojecia o antenach, poczytaj troche, popatrz jakie anteny sa dostepne, poczytaj co to jest cewka przedluzajaca itp.. itd.., a potem dyskutuj ;]
    turbus_amator
    Level 13  
    co do anten to wiem ze czym dłuzsza tym lepsza ale jakiej firmy? jest róznica miedzy nimi jakas znaczaca czy placi sie za naklejke :/
    szpara
    Level 28  
    Dobrą firmą i w miare tanią jest lemm.Ja osobiście używam santiago 1200 i jestem bardzo zadowolony.
    Tomasz.W
    Level 35  
    juper wrote:
    ..... popatrz jakie anteny sa dostepne, poczytaj co to jest cewka przedluzajaca itp.. itd.., a potem dyskutuj ;]
    Mam popatrzeć ? Mam lepszy pomysł , pokaż mi antenę samochodową o długości 5/8 fali . A jeszcze lepiej jak będzie to antena samochodowa 7/8 fali . Najpierw znajdź taka antenę a potem dyskutuj . A przedłużyć to sobie możesz kij od miotły .
    maxbyniek
    Level 12  
    pewnie już kupiłeś ale UNIDEN 510XL i president florida 10km zasięgu rewelacja
    magiii1
    Level 10  
    Czepiacie Cobry ja jestem bardziej zadowolony z Cobrt 19DXIV z Willsonem little Will niż z alana 18 i lemm 1200 na Cobrze mam czystą modulacje zasięg do 10 km bez problemu rozmawiałem juz na 15 i szło i cicho sie zachowuje a alan to szumofon w porównaniu do niej już dw razy w serwisie był i nic jak sQ skrecisz mimin mocniej to obcina jak delikatnie odkręcisz to morze antena zestrojona na 1:1 i :-(
    mkos1
    Level 29  
    Chyba kol. magiii1 od niedawna jest uzytkownikiem radyjek CB ?
    K75
    Level 12  
    Witam Marku(161BD154 wita) jak czytam to i na tym forum mnóstwo problemów z wyborem radyjka.
    Koledzy ja osobiście popieram kolegę juper bardzo dobra rada
    --> co do zakłóceń od alternatora , trzeba było alternator naprawić a nie wyzbywać się bd.radyjka
    Radyjka nowe godne uwagi z górnej półki :
    Herbert ASC ,Johnson II ASC .
    Antenki: polecam SIRIO
    A kolego antena mobilowa o dł 5/8 fali to np Santiago 1200 . 6/8 New Alaska ,7/8 Texas--> doucz się kochany i nie obrażaj .
    aqrat
    Level 14  
    Witam!
    Ja radia w zasadzie od jutra zacznę używać. Znaczy - swojego, bo do tej pory pożyczałem różne i dużo o nich czytałem i słuchałem. Jesli chodzi o te TTI, to nawet brałem je pod uwage dla siebie, ale słyszałem opinie, że jeśli chcę sobie ładnie oświetlić biurko, czy kokpit w samochodzie, to mogę sobie takie kupić, bo podobno tylko do tego się nadają. A tak na prawde chyba nie cieszą się zbyt dobrą opinią. Wewnątrz jeden procesor sterujący wyświetlaczem, akustyką, syntezą i całą resztą i podobno dość mocno awaryjny. Z tych, co używałem dotąd, to jednak absolutnie bezwzględnie Uniden PRO 520XL i antena ta chyba President Alaska. Tylko że ta antena jest cholernie droga. Ja wczoraj kupiłem Sunkera Elite C106 i jutro odbieram Unidena 520. To radio teoretycznie nie powinno być sprzedawane - chyba nikt nie znajdzie teraz sprzedawcy, który wystawi na to paragon, bo jest taki młyn z deklaracją zgodności. Ale ogólnie sprzętu można używać, bo jeśli ktoś kupił np rok temu, to ma deklarację i jest luzik. Ja mam dostać deklarację z 2005 roku z pieczątką sprzedawcy, datą zakupu i nr-em fabrycznym radia, więc reszta mnie nie obchodzi. A radio jest fajne, małe i proste. I tanie - niecałe 3 stówy za nowe. A to samo, czyli President Jonny chyba - za samą nazwę cena 2 razy większa. A Uniden przy okazji ma podobno najlepszy filtr zakłuceń (ten ANL, czy tak jakoś) i bebechy prościutkie o gólnie dostępne. Np końcówka mocy, to zwykły LA4446 dostępny w każdym sklepie za 5zł. A to chyba najbardziej awaryjny element - przynajmniej w Unidenie podłączonym pod 24V padło tylko to. Wymiana trwała jakieś 5 minut i radio dalej śmiga, jak nowe.

Dodano po 6 [minuty]:

Dodam jeszcze, że Presidenty w tej samej obudowie, co ten Uniden - bodajże Harry kosztują ponad 5 paczek, a za cholerę bym Unidena na to nie zamienił. Chociażby ze względu na autosquerch, który moim zdaniem działa gorzej od każdego ręcznego. A ten LA, to oczywiście końcówka mocy akustycznej - gdyby ktoś mnie tu chciał poprawiać. Z bebechów tego Unidena podobno tylko synteza jest raczej niedostępna. Tak słyszałem - ktoś podobno miał uszkodzoną i nie mógł trafić. Ale sam osobiście nie spotkałem się z taką usterką, więc nie wiem nawet, co to za układ. Wiem tylko, że ma 3 nóżki i jest pod jednym radiatorem z tym LA4446 :-)