Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy jest żel na powierzchni między płytką pilota a klawisze?

ZizuBoski 23 Feb 2007 19:02 6888 13
Termopasty
 • #1
  ZizuBoski
  Level 2  
  Sorki jestem raczej zielony stad moje pytanie mam kilka pilotów ale po latahc eksploatacji coraz gorzej przyciska sie klawisze. Po pewnym czasie dzialaja juz tylko niektore.
  Przy rozbieraniu pilotó zauwazylem ze plytka od strony styku z klawiszami jest posmarowana jakims żelem?
  A tam gdzie go juz nie ma klawisze nie dzialają. Czy faktycznie tak jest i czy mozna kuopic ten plyn-żel jak to sie nazywa i czy ozywi "zdechle" piloty? :D
 • Termopasty
 • #2
  Hammer111
  Level 28  
  Witam.Powierznie maja być suche i czyste.Przemyj płytkę i gumki np.denaturatem,o ile występują zimne luty popraw a piloty będą działały.pozdr,
 • #3
  JANEK 224
  Level 16  
  Witam,to nie jest żel tylko najprawdopodobniej tłuszcz,brud.Wyczyść delkatnie i kup tzw.reperaturki tj.krążki"gumowe" i klej chyba silkonowy.stare delikatnie wytnij żyletką nie działające,przyklej nowe w te miejsca.Zestaw dostaniesz w sklepach elektronicznych.Powodzenia.
 • #4
  Bodzio
  Level 15  
  Jak styki będą powycierane, można też przesmarować je grafitem np. ołówkiem

  Moderated By _PREDATOR_:

  Mało praktyczna porada, by nie powiedzieć zła

 • Termopasty
 • #5
  ZizuBoski
  Level 2  
  Dziekuej bardzo za pomic. Sprobowalem, wyczyscilem wszytsko ale jeszcze gorzej teraz zadne klawisze nie dzialają co jest? Kurcze no
 • #6
  kudłatyrtv
  Level 24  
  posłuchaj kolegi -janek224
  pozdr,
 • #7
  artur.lubin
  Level 25  
  z tym żelem kolega ma rację. sam się spotkałem z pilotem który pomiędzy płytką i gumowymi klawiszami był równo nasmarowany jakąś lepką substancją. Na pewno nie był to brud ani tłuszcz.
 • #8
  miszkoo
  Level 28  
  Ile ja w życiu pilotów myłem to nie pamiętam ale w życiu żądnego żelu tam nie było był to tłuszcz i Bóg wie co lepiło się to tak że można było bawić się że przyciągam płytki od pilotów.

  i zrób tak jak kolega JANEK 224 radzi widać że kolega po fachu


  z tym ołówkiem to nie bardzo ten grafit w końcu chyba się zmaże z tej gumki

  polecam taki zestawik naprawczy bądź można z jakiego starego pilota te gumki od przycisków nie używanych elegancko wyciąć i wkleić klejem silikonowym
 • #9
  elek77
  Level 24  
  Bardzo rzadko ale jednak można spotkać piloty wysmarowane jakąś mazią. Nie jest to brud ani tłuszcz (może niektórzy wydzielają to cholerstwo "macając" pilota:)). Schodzi to też opornie. Ale ja zawsze to usuwam, myjąc dokładnie wodą z "ludwikiem", spirytusem albo tym i tym. Pod klawisze podklejam nowe gumki przewodzące i jest OK. Zero późniejszych problemów. Czyli rób jak koledzy powyżej doradzają, samo mycie nie zawsze wystarcza. Owa maź mogła też spowodować "erozję" ścieżek węglowych lub ich połączeń ze ścieżkami miedzianymi! - a wtedy lakier grafitowy i do boju.
 • #10
  motyl22
  Level 27  
  Witam! Jeżeli chodzi o piloty to nie ma siły żeby go nie naprawić :") wystarczy chcieć. I prosze nie piszcie o jakichś żelach itp rzeczach. Przemuj dokładnie płytke jak radza koledzy i zurzyte przyciski powymieniaj. W sklepie je dostaniesz 100szt razem z klejem za 10zł. jak po złożeniu nie działa to upewnij się że nie pomyliłeś czegoś z bateriami, czy te "spreżynki" dobrze wskoczyły w obudowe, może przy otwieraniu pilota uszkodziłes plastikowe kołeczki które są odpowiedzialne za odpowiednie położenie gumek i teraz masz wszystkie przesunięte. Sprawdź pod kątem peknięć. pozdrawiam
 • #11
  artur.lubin
  Level 25  
  Targany ciekawością zadzwoniłem do kolegi pracującego w serwisie z zapytaniem jak to jest z tym żelem. Okazuje się, że ta maź to pasta silikonowa, która jest aplikowana pomiędzy płytkę, a pasek gumy z przyciskami. ma to za zadanie szczelnie połączyć obie te rzeczy oraz hermetycznie odizolować styki pilota od otoczenia (niezapastowany zostaje tylko sam styk i przewodząca gumka)

  Jako przykład podał pilota SONY RM 816 gdzie ta pasta to fabryczna ochrona w ten sposób.
 • #13
  Jaś Kula
  Level 33  
  Witam.
  artur.lubin wrote:
  Targany ciekawością zadzwoniłem do kolegi pracującego w serwisie z zapytaniem jak to jest z tym żelem. Okazuje się, że ta maź to pasta silikonowa, która jest aplikowana pomiędzy płytkę, a pasek gumy z przyciskami. ma to za zadanie szczelnie połączyć obie te rzeczy oraz hermetycznie odizolować styki pilota od otoczenia (niezapastowany zostaje tylko sam styk i przewodząca gumka)
  Jako przykład podał pilota SONY RM 816 gdzie ta pasta to fabryczna ochrona w ten sposób.

  Producenci raczej nie pokrywają powierzchni pcb czy też klawiatur pilotów żadną pastą ani inną mazią. Te powierzchnie są suche i czyste, natomiast odpowiednie otwory w pcb i wypustki w gumowej klawiaturze pozycjonują wzajemnie względem siebie pcb i klawiaturę. Ta maź która tworzy się na powierzchni pcb jest może wynikiem wydzielania się pewnych substancji z baterii, może powstaje na skutek jakichś reakcji zachodzących w gumie, może też jest jednym z opisanych już wcześniej wyników. Rozbierałem i czyściłem już wiele pilotów w tym również kilkanaście (?) różnych pilotów Sony (był wsród nich RM 816 ) Były zabrudzone właśnie taką mazią, mniej lub bardziej, ale nie miało to charakteru równomiernego pokrycia powierzchni. Czy zwróciliście uwagę na brud typu rzekłbym "filcowego, zmechaconego " który osadza się w okienkach przycisków w obudowie? Po wyczyszczeniu pcb spirytusem i wymyciu klawiatury (wykąpania klawiatury i obudowy w wodzie z płynem do mycia naczyć :D ) oraz przemycia styków klawiatury po wykąpaniu spirytusem, większość pilotów bezproblemowo działała. W niektórych trzeba było jeszcze podlutować lub wymienić diodę nadawczą, w innych naprawić pęknięte albo przeżarte tą właśnie mazią ścieżki albo też gumki całkowicie wymienić na nowe.
  :arrow: artur.lubin może kolega trochę sobie z Ciebie zażartował. :D
  Pozdrawiam.
 • #14
  000andrzej
  Level 37  
  Zakup gumek to kilka złotych. Np. http://www.blackelectronics.com.pl/product_info.php?products_id=1047
  ale w każdym sklepie elktronicznym dostaniesz. Sprzedawane są przeważnie razem z klejem. Stare gumki można wyciąć żyletką, ale jeśli jest tam duży odstęp między płytką a gumką, można zwyczajnie je podkleić. Przeważnie nie trzeba wycinać.

  Sposób "na ołówek" też spełni swoje zadanie ale tylko na chwilę. Po prostu na płytce 2 ścieżki w przycisku muszą być połączone ze sobą w momencie wybierania. Może to zrobić grafit, który przewodzi prąd. Te gumki są właśnie pokryte warstwą grafitu, zaś grafit z ołówka jak się można domyślać szybko zejdzie.