Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Robot + Spawarka. Przerobienie robota na spawarkę.

machtronik 23 Feb 2007 22:02 3179 9
    machtronik
    Level 12  
    Mam robota fanuc, który pracował jako zgrzewarka. Chciałbym go przerobić do spawania, ale musi mieć kontrole łuku.
    jotu22
    Level 20  
    No i w czym problem?
    Demontujesz głowicę zgrzewarki, montujesz palnik, podłączasz go do źródła i jazda...
    W której z tych części widzisz problem?
    machtronik
    Level 12  
    Ok ale zgrzewarka ma czujnik indukcyjny a spawarka chyba musi być konrolowana przez robota by kontrolował luk
    maki771
    Level 2  
    długośc łuku tu nie ma znaczenia! w zależności jakiej grubości elementy chcesz spawać cieńkie elem. to jest do 4mm łuk zwarciowy możesz z góry na dół amper do woli możesz nawet 310A wolty zabijesz posuwem drutu, grubsze do 10mm zwarciowo-natryskowo 210A max posuwem szukaj zwarcia niepolecam tego łuku najlepsze wtopienie uzyskujesz na natrysku lub pulsie 230-310A posuwem wydłuż łuk okolo 25-29 V i naprzód wszystko dotyczy spoiny pachwinowej w pozycji podolnej
    machtronik
    Level 12  
    Nie jestem fachowcem od spawarek i robotów.Jeśli robot będzie miał do pospawania jakiś detal o grubości 4mm ,czarna blacha , pracownicy nie zawsze spasują dokładnie elemeny. Jeśli detal będzie dobrze dopasowany spoina będzie idealna a w miejscu gdzie jest większa szczelina chyba będzie gorsza jakość Jaki sposób byłby najlepszy, zmniejszyć prętkość jazdy robota,czy płynna regulować prąd spawarki.
  • Helpful post
    maki771
    Level 2  
    Źle dopasowane elementy są zmartwieniem wszystkich którzy prowadzą produkcje jednostkową gdzie roboty spawalnicze mają znikome zastosowanie przy seryjnej produkcji musi być korekta źle spasowanego złącza, prędkość czy płynna regulacja nic tu nie pomogą nie bedzie jakości ciągłości spoiny element spawany może ulec zniekształceniu poprzez nierównomierne wprowadzenie ciepła, spawacz który pod odpowiednim kątem o tym samych parametrach i możliwie ze stałą prędkościa prowadzi łuk uzyskuje najspoiny gdy złacze jest źle dopasowane stosuje tzw. podpawki które trzeba wyszlifować,dla bl.4 złącze pachwinowe szczelina 1.5 max 2 mm nacałości złącza to nie problem
    machtronik
    Level 12  
    Pracuje w firmie której jest nowa czeska plazma i ona ma zastosowany jakiś czujnik kontrolujący napięcie i prąd .W trakcie cięcia, jeśli jest mocno pofalowana blacha ,palnik utrzymuje stałą wysokość ,napięcie i prąd może w ten sposób można kontrolować spaw .według informacji od Was narazie zrezygnuj z kontroli okaże sie w praktyce .napewno będę musiał podpiąć start stop spawanie ,czy jeszcze coś Dziś uruchomiliśmy robota czekam na dokumentacje jak dostane podam jaki tam jest interface ,bo o spawarce już wspominałem
    maki771
    Level 2  
    dobre rozwiązanie start stop nastepnie koniec drutu koniec gazu awaria chłodzenia i jeszcze pare istotnych rzeczy powodzenia
    machtronik
    Level 12  
    koniec drutu jeszcze się nie zastanawiałem ale czujnik indukcyjny chyba załatwi sprawe gaz czujnik ciśnienia ,chłodzenie przy 4mm elementy chyba będzie się grzał
    Mogę przesłać dokumentację osobom które chcą ,mogą coś pomuc, od robot do besterki nic dalej nie mam