Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

budowa zasilaczy warsztatowych... pytania... mierniki...

24 Feb 2007 00:43 3650 24
    User removed account
    User removed account  
    Quarz
    Level 43  
    rafi_03 wrote:
    witam!!
    jestem w trakcie budowy zasilacza:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic402613.html

i chce w nim zamatowac oddzielnie woltomierz i amperomierz wyczytałem ze ten modół bedzie sie do tego nadawał:
    http://www.sklep.avt.com.pl/go/_info/?id=46264&sess_id=c8c181c84022f73484e508dbd62f8386

i mam teraz takie pytanie... czy ma ktos moze dokładny opis tego modulu?? jaki posobnik bede musiał umiescic aby mierzył mi ten prad 2mA - 3A??

dla takiego zakresu mierzonego (3A), to nie bardzo ten miernik pasuje, ponieważ ma on maksymalne wskazanie (cyfry) 1999, a więc musiłaby być dobrany do pracy z bocznikiem 20A/200mV (19,99A maksymalna wartość wskazywana).

rafi_03 wrote:
    nie wiem jak to wyglada z tyłu i gdzie wogole umiescic tam posobnik...

Posobnik niezintegrowany z ustrojem ma tą niezaprzeczalną własność, iż umieszcza się go w miejscu przewodów prądowych, a przewody napięciowe doprowadza do woltomierza.

rafi_03 wrote:

mogłby mi ktos pokazac moze to z tyłu(chociaz jakos pogladowo)??
    z gory dzieki za odp:)
    ps. jezeli ktos ma cos lepszego na woltomierz i amperomierz to milie widziane propozycje w niedrogiej cenie

I owszem, klasyczny miernik wskazówkowy z ustrojem magnetoelektycznym.
    Ceny i widok możesz podpatrzeć u CONRADa, zobacz tam:
    http://www1.conrad.de/, a tam:
    DC SPANNUNGSMODUL M, Artikel-Nr.: 130230 - 62

Pozdrawiam
    User removed account
    User removed account  
    nexia
    Level 18  
    Rafi_03 ja bym to zrobił na tych modułach.Też mam dwa takie do tego celu ale w prostowniku i zasilaczu jednocześnie.Z tyłu moduły mają cztery wyprowadzenia(piny),dwa do wejścia napięcia mierzonego i dwa do zasilania 9V oraz pola lutownicze do ustawienia kropki ma wyświetlaczu(jest z modułem ulotka).Jest tylko jeden minus tego rozwiązania zasilanie modułu musi być galwanicznie odizolowane od napięcia mierzonego(osobne),ja mam takie.Moduł nie może mierzyć swego napięcia zasilania.W roli amperomierza dasz bocznik i nie musi to być aż 20A-owy bo w twoim wypadku wystarczy 5A przecież masz tylko 3A z zasilacza.Robisz to z drutu oporowego sam.Ja użyłem rezystorów z układu ograniczenia prądowego mojego zasilacza aby nie robić strat mocy i mierzę spadek napięcia na nim.W woltomierzu ustawisz aby wskazywało np.25,7V(czyli trzy ostatnie cyfry) i dobierasz rezystor na wejściu a w amperomierzu np.2,35A także trzy ale zmieniony przecinek i dobierasz bocznik.Ja mam woltomierz trochę inaczej bo mierzę tylko do 15V i wykorzystuję wszystkie cyfry tzn (19,99V) i to samo w amperomierzu(19,99A).Te mierniki są bardzo dokładne.

Dodano po 5 [minuty]:

Znalazłem ulotkę:dokładność +/- 0,5% Rwejścia> 10Mom,zasilanie 9V/50-60mA DC
    User removed account
    User removed account  
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    elek555 wrote:
    Polecam lekturę tematu : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic695697.html]
    niestety, ale dla ICL7106 który jest zasilany z jednego napięcia (9V) nie jest możliwy pomiar jego napięcia zasilania.
    Ten woltomierz wymaga swojego i odizolowanego napięcia zasilającego.

Pozdrawiam
    User removed account
    User removed account  
    Nostradamus
    Level 17  
    nie będzie Ci on pokazywał ustawionego ograniczenia. Musiałbyś zwierać wyjście zasilacza przez amperomierz i dopiero wtedy możesz widzieć. Jeśli tego nie chcesz robić tz. zwierać wyjść to możesz wykonać miernik ze strony ELFLYEgo który pokazuje ustawione ograniczenie na wyświetlaczu LCD.
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    Tomasz.W
    Level 35  
    Dane katalogowe :arrow: 80 Volt 1 Amper .
    User removed account
    User removed account  
    karlos79
    Level 33  
    Witam
    Napięcie się zgadza, ale pamiętaj, że możesz pobierać prąd do 1A.
    Jak przesadzisz, to puścisz blok prostowniczy z dymem.
    Pozdrawiam
    User removed account
    User removed account  
    karlos79
    Level 33  
    Witam
    Nie łatwiej sprawdzić co będziesz podłączać do tego zasilacza i określić maksymalny prąd, niż później pisać na forum jak naprawić coś tam, bo sfajczył się mostek?
    I popraw te ortografy, bo aż mi się scyzoryk otwiera w kieszeni.
    Nie piszesz tutaj tylko dla siebie, ale dla wszystkich.
    Nie dbając o styl i ortografię łamiesz regulamin i wystawiasz sobie nędzne świadectwo.
    Pozdrawiam
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    karlos79
    Level 33  
    Witam
    Wcześniej napisałeś , że masz zasilacz do 12V.
    Teraz piszesz, że chcesz dodać posobnik do woltomierza o zakresie pomiarowym do 30V.
    No tutaj to się nie stosuje posobnika, bo posobnik rozszerza zakres pomiarowy, a nie go zmniejsza.
    Musisz obliczyć dzielnik napięcia...
    Z bocznikiem do takiego amperomierza to chyba też lekka przesada, bo bocznik podobnie jak posobnik służy do zwiększenia zakresu pomiarowego.
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Bocznik
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Posobnik
    Więc napisz dokładnie jaki chcesz zastosować przyrządy pomiarowe i jakie wielkości chcesz mierzyć.
    Bo jeśli masz miliwoltomierz i miliamperomierz to już trzeba zastosować bocznik i posobnik.
    Pozdrawiam
    User removed account
    User removed account  
    elek555
    Level 37  
    Skoro naprawdę wiesz co to bocznik i posobnik to w Twoim temacie widać spory "rozdźwięk" między wiedzą a praktyką. Jakby nie patrzył Twój mały zasilacz uzupełnić musisz stabilizatorem LM7809+100uF+100nF i otrzymasz zasilanie dla obu mierników. Amperomierz musisz wykonać na 19,99A (chcąc mierzyć 3A). Aby miernik o czułości 200mV wskazał te 200mV przy prądzie 20A -bocznik ma mieć rezystancję 0,01R.
    Analogicznie aby zmierzyć 24V zakres musi być 199,9V, czyli dzielnik napięcia musi być 1:1000. Rezystor szeregowy ma być 1M a bocznikujący wtedy wejście- około 1k1(najlepiej 1,111k). Nie walcz zbyt zaciekle o % bo szkoda czasu :). Przemyśl zanim włączysz!
    User removed account
    User removed account