Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zmierzyć częstotliwość w radiu.

24 Lut 2007 09:54 2565 6
 • Poziom 18  
  Witam. Jak mam zmierzyć (w którym miejscu mam podłączyć miernik)częstotliwość odbieranych stacji na FM i AM oraz sprawdzić częstotliwości pośrednie.Ponizej zamieszczam schemat tego radia.Pozdrawiam
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 21  
  Heterodyna głowicy UKF jest zrobiona na T102. Należałoby się podłączyć częstościomierzem do kolektora tego tranzystora przez kondensator o bardzo małej pojemności rządu 1 pF.
  Jeśli chodzi o heterodynę zakresów AM to, z tego co widzę, jest na T202 i pracuje w układzie mieszacza samodrgającego. Sądzę, że należałoby się podpiąć do emitera tegoż tranzystora. Oczywiście także przez kondensator o możliwie małej pojemności, rzędu kilkudziesięciu pF.
  W przypadku częstotliwości pośrednich to nie bardzo wiem co chcesz sprawdzać. Na schemacie są wyszczególnione: 465 kHz i 10,7 MHz. Jeśli filtry p.cz. zostały rozregulowane to częstościomierz w niczym Ci nie pomoże. Do zestrojenia przydałby się wobuloskop.
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  napisał:
  a pośrednią częstotliwość chciałbym zmierzyć czy tyle ma.

  Mierzenie pośredniej częstościomierzem nie ma większego sensu, ponieważ filtry p.cz. mają pasmo przepustowe rzędu kilku kHz dla AM. Wobec tego jeśli ustawisz heterodynę na powiedzmy 2 MHz i podasz na wejście odbiornika sygnał o częstotliwości powiedzmy 1,532 MHz to na wyjściu toru p.cz. (przed detektorem) otrzymasz sygnał o częstotliwości 468 kHz, bo filtr p.cz. jeszcze ją przepuści. I jaką wiedzę taki pomiar Ci daje ? Żadną. Istotna jest natomiast charakterystyka przenoszenia toru p.cz., ale tego się nie da sprawdzić częstościomierzem. Od biedy można by ją zdjąć punkt po punkcie z pomocą woltomierza w.cz., ale strojenie czegokolwiek w ten sposób jest niebywale żmudne.
 • Poziom 14  
  Witam .
  Chyba nie o to chodziło pytającemu jak odpowiedzieli mu powyżej . Częstotliwość odbieranej stacji można zmierzyć metodą pośrednią mierząc częstotliwość heterodyny ( przy pojedyńczej przemianie ) i odejmując od zmierzonego wyniku ( z reguły heterodyna ma wyższą częstotliwość od odbieranego sygnału ) wartość częstotliwości pośredniej . Istnieją tzw. mierniki rewersyjne które uwzględniają już tą poprawkę pokazując szukaną częstotliwość ( wartość częstotliwości pośredniej odbiornika wprowadza się tu zworkami np matrycy diodowej ) .
  Powodzenia w pomiarach życzy Jacek
 • Poziom 21  
  theo23 napisał:
  Chyba nie o to chodziło pytającemu jak odpowiedzieli mu powyżej . Częstotliwość odbieranej stacji można zmierzyć metodą pośrednią mierząc częstotliwość heterodyny ( przy pojedyńczej przemianie ) i odejmując od zmierzonego wyniku ( z reguły heterodyna ma wyższą częstotliwość od odbieranego sygnału ) wartość częstotliwości pośredniej

  A o czymże innym była tu mowa jak nie o pomiarze częstotliwości heterodyny ???????? Ja rozumiem, że sobota ale...