Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czyżby znowu zasilacz? PC się zacina. Gaśnie monitor, nie ma reakcji.

24 Lut 2007 15:48 1301 3
  • Poziom 10  
    Witam szanowną brać forumową,
    zwracam się do was o kolejne porady dot. mojego mocno zużytego sprzętu.
    Mianowicie, symptomami problemu są:
    - zacinanie się komputera
    - gaśniecię komputera(procesora?) < gaśnie monitor, komputer przestaje reagować, jednakże lampki na obudowie cały czas się palą
    - raz zdażyło się, że wyskoczył niebieski ekran z napisem: błąd STOPu itd...

KONFIGURACJA:
    Płyta Asus A7V600-X
    Zasilacz typu 'gówno' 350W Deer
    Procesor Athlon XP 1600+ na rdzeniu Palomino

Sytuacja występuje już od dawna i tymczasowo znalazłem sposób na rozwiązanie jej. Po prostu obniżyłem taktowanie procesora na prędkość realną 1050 Mhz. Przy domyślnej, komputer bardz często w ogóle się nie włączał. Startowało wszystko w środku, ale nie było obrazu, monitor w stanie czuwania, brak reakcji na polecenia z klawiatury.
    Od bardzo dawna starałem się metodą prób i błędów dojść czemu tak się może dziać.
    <>Początkowo myślałem, że to problem procesora - ma z 5/6 lat, jest po przejściach, przeżył 2 awarie zasilacza i 1 awarię płyty głównej. Ma dobre chłodzenie, o temperaturę się nie martwię i cały czas kontroluję.
    <>Płyte główną wykluczałem, bo ma lekko ponad rok czasu i działała bezawaryjnie
    <>Wykluczyłem też kartę graf (Gf3 Ti 200), bo podczepiałem starą TNT2 i było podobnie
    <>Wykluczyłem RAM (512mb 400) bo podczepiałem starą kośc 128 i też wystepowały problemy.
    <>ZASILACZ - wszystko wskazuje na to, że to jego sprawka, jednakże chcę być pewien, bo mam kasę ew. na nowy procesor, albo nowy, dobry zasilacz.

Często było tak, że był okres kiedy komputer zacinał się, ale kiedy wszystko powyczepiałem i przeczyściłem z kurzu, dalej na kilka miesięcy/tygodni ładnie hulało. Jednakże, ostatnio problemy zaczęły się znowu pojawiać, a w środku prawie w ogóle nie było kurzu. Więc pomyślałem, że przyczyna nie jest taka banalna.
    Zaobserwowałem jedną bardzo ważną rzecz: kiedy komputer staje, bardzo szybko nagrzewa się wtyczka od zasilania do płyty głównej, temperatura jest spokojnie wyższa od 60st.C (moje paluszki nieomylne;P ). Sprawdziłem wtyczkę i okazało się, że wszystkie piny odpowiedzialne za napięcie +5.0VDC (nie znam się na elektrotechnice i sprawdziłem to z instrukcji płyty) są poprzypalane, 2 z nich bardzo, niemalże brązowe, a 2 kolejne lżej.
    Sytuacja ta prawdopodobnie powoduje też zwarcia, bo dziś jak się to stało CD rom zaczął mrugać i komputer wydawał z siebie takie szybkie, powtarzające się 'pryknięcia'.

Powiedzcie mi, za co odpowiedzialne jest napięcie 5V w komputerze? Przypuszczam, że zasilacz idzie do wymiany, ale chciałbym mieć pewność, że po tym, będę mógł uruchomić procesor na powrót w domyślnej prędkości. Dodam, że w programach kontrolnych napięcie 5V jest zazwyczaj poniżej tej wartości, ale w miarę stabilne i w granicy dopuszczalności.

To przypalanie i nagły wzrost temp. wtyczki zauważyłem stosunkowo niedawno, więc boję się żeby nie skończyło się to jakąś poważniejszą awarią.

Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc!

EDIT:
    Mogę jeszcze dodać, że te zacięcia występują praktycznie tylko podczas obciążenia procesora - rozpakowywanie dużych archiwów, wczytywanie danych w grach itp.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Zasilacz swoją drogą mi to wygląda na płytę. W zasilaczu są dwa napięcia +5V jedno SB standby odpowiedzialne za uruchomienie zasilacza a drugie +5v które wchodzi razem z innymi 20 pinami do płyty za co konkretnie jest odpowiedzialne : +5v występuje tak jak i 12V w zwykłym cd-romie tak jak i dysku twardym kabel czerwony to jest +5v także popatrz sobie gdzie te kabelki idą.To nie ma takiego prostego podzialu jak ci sie wydaje. dysk twardy i wszelkie napedy korzystaja zarowno z napiecia +12 V jak i +5V. Płyta głowna dostaje napiecia wszystkie, czyli 3,3V, 5V, 12V. I sa one odpowiednio dystrybulowane na podzespoly. W niekotrych wypadkach napiecie jest jeszcze obnizane przez płyte i dodatkowo stabilizowane.
  • Spec od komputerów
    We wtyku ATX podoginaj te styki żeby miały pewny kontakt z kołkami w złączu na płycie.Może to tylko kwestia dobrego styku.
  • Poziom 10  
    Problemem okazał się jednak zasilacz...pożyczyłem tymczasowo inny, tak samo kiczowaty, ale działa bez zarzutów.
    Dzięki za odpowiedzi i temat zamykam.

Pozdrawiam.