Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja pieca gazowego Stiebel Eltron GZB 18

24 Lut 2007 16:24 3300 7
  • Poziom 2  
    Czy ktoś ma doświadczenie z ekspoatacją pieca gazowego Stiebel Eltron GZB 18? Piec ten można ustawić w zakresie od 15-20 kW. Piec którego używam jest ustawiony w dolnym zakresie, a zalezy mi na ustawienie go na maximum mozliwości, czyli na 20 kW. W instrukcji napisanej po niemiecku napisane jest, że wykonuje się to wykręcając jedną ze śrub regulacyjnych o 2 do 3 obroty i skontolowanie U-manometrem. Problem polega na tym, że nie jestem hydraulikiem i nie posiadam tzw. U-manometru. Jeśli jest to wykonalne i bezpieczne w warunkach amatorskich, to bardo prosiłbym o podanie krok po kroku jak dokładnie to zrobić. Gdyby było potrzebne to mogę przesłać kopię rysunków pieca i regulatora gazu z dokładnym opisem.
    Za wszelką pomoc z góry dziękuje,
    Mariusz.
  • Poziom 28  
    Niestety przy tego typu regulacjach trzeba mieć nieco pojęcia na temat urządzeń gazowych ze względu na bezpieczeństwo. Regulacja jest stosunkowo prosta i wszystko w instrukcji na pewno jest opisane. Jednak sądząc po Twoim pytaniu domyślam się że nie nie znasz się na urządzeniach gazowych i nie radzę Ci samodzielnie wykonywać tych regulacji.
  • Poziom 2  
    Bardzo dziękuje za zainteresowanie i odpowiedź. Co prawda rzeczywiście nie jestem hydraulikiem, ale mechanikiem z zawodu i majsterkowanie wszelkiego rodzaju nie jest mi obce. Chciałbym jednak spróbować, może w przyszłości będe miał szczęście. W mieście, w którym mieszkam specjalistyczne firmy nie bardzo chcą się podjąć tej regulacji, wolą wcisnąć mi nowy piec.
    Pozdrowienia,

Mariusz.
  • Poziom 28  
    Mar_Bo napisał:
    W mieście, w którym mieszkam specjalistyczne firmy nie bardzo chcą się podjąć tej regulacji, wolą wcisnąć mi nowy piec.
    Mariusz.

Nowy piec to jakies nieporozumienie.
    Nie znam tego pieca. Prześlij na maila skan instrukcji, to może pomogę.
  • Poziom 28  
    Jakim rodzajem gazu jest zasilany ten piec?
  • Poziom 2  
    Piec nasz zasilany jest gazem ziemnym wysokometanowym GZ-50 wg.PN-C-04750. Przeczytałem na rachunku :D
  • Poziom 28  
    Informacje które podaję są tylko do wyjasnienia problemu natomiast wszelkie prace na urządzeniach i instalacjach gazowych mogą wykonywac osoby posiadajace odpowiednie uprawnienia

Wg tabeli jaka mi podałeś należy ustawić ciśnienie 15mbar (1,5kPa).Jeśli będziesz korzystał z manometru cieczowego (U-rurki http://fizyka.kopernik.mielec.pl/fizyka/Ciecze http://galaxy.uci.agh.edu.pl/~katmod/lab/OB.htm wystarczy poszperać w google) to wartość ta powinna wynosić 150mm słupa wody.
    Wartość ta wynika z lczby Wobbego dla gazu grupy E, PN-C-04752:2002 i PN-C-04753:2002 (GZ50 stare oznaczenie) :D .
    Rysunek dołączony do materiałów, które mi przysłałeś nie jest zbyt czytelny. Zwykle do sprawdzenia ciśnienia na zespole gazowym wystepuje kruciec do którego podłącza się manometr.
    Przed regulacja ciśnienia na palnikach powinno się pomierzyc ciśnienie zasilania które powinno wynosić 2kPa (dopuszcza się 1,6kPa-2,5kPa) jeśli są inne wartości to również trzeba wziąć pod uwagę przyczyny.
    Jak widzisz nie do końca regulacja jest taka prosta.
  • Poziom 2  
    Wielkie dzięki, poczułem się jak w szkole. Chyba rzeczywiście masz rację, brak fachowego przygotowania do tematu jest tylko namiatką. Postaram się jednak przekonać jakiegoś specjalistę, aby wykonał regulację tak jak należy. Uważam, że piec który mam nie jest jeszcze aż taki stary, żeby o nim zapomnieć. Dotychczas pracuje on bez usterek. Wystarczy palnik regularnie odkurzyć, ale przestawienie go w górny zakres byłoby bardzo wskazane. Na zakończenie jeszcze raz bardzo dziękuje za wszelkie informacje i wskazówki,
    Mariusz.