Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz regulowany 12-25V

EBI056 25 Lut 2007 15:54 16998 45
  • Zasilacz regulowany 12-25V
    Witam
    Chciałbym przedstawić prosty mały gabarytowo i wydajny zasilacz regulowany 12-25v 5A.

Główną zaletą zasilacza są jego wymiary. Jako obudowę wykorzystałem stary napę CD-ROM.

Cały układ działa wyśmienicie przy obciążęniu 4A napięcie spada tylko 0,25V

zastosowany stabilizator to KD SN10 (regulowany 1,2v - 30V 10A)

Pozdrawiam wszystkich i czekam na jakieś sugestie odnośnie konstrukcji.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    EBI056
    Poziom 15  
    Mechanika Maszyn Zambrów
    Kompleksowa regeneracja głowic.
    Kompleksowa naprawa silników.
    Naprawa ciągników rolniczych.
    Szlify wałów, bloków, cylindrów
    Usługi: tokarskie, szlifierskie, frezerskie
    I wiele innych...
    Specjalizuje się w: regeneracja głowic silnikowych
    EBI056 napisał 106 postów o ocenie 19, pomógł 10 razy. Mieszka w mieście Zambrów. Jest z nami od 2004 roku.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    danielkk
    Poziom 31  
    zasilacz regulowany powinien miec regulacje napiecia od 0V w wzwyz Twoj tego nie posiada. ciekaw jestem czy te stare kondnsatory ELWY mają jeszcze swoją pojemnosc czy juz czasem nie wyschły...
    NightHawk121
    Poziom 16  
    Estetyka nie jest na najwyższym poziomie, ale ogólnie konstrukcja całkiem całkiem.. 3+/6

Tak z ciekawości się pytam - jaką pojemność ma ten ogromny kondensator elektrolityczny??
    ciapciok
    Poziom 20  
    Po co komu zasilacz od 12V do 25V... Straszny syf w środku i ogólny brak koncepcji na rozmieszcznie komponentów. Ten radiatorek jest w stanie skutecznie odprowadzać ciepło przy prądzie 4A? Po ilu minutach zaczyna parzyć ? Co jest na końcu przewodu, który wychodzi z przodu obudowy ?

Pozdrawiam
    c++
    Poziom 22  
    Witam,
    w srdoku jest balagan. Kable moga sie dotykac, robic zwarcie, a w ostatecznosci spalic calosc.
    Ciekaw jestem po co takie duze kondensatry, sprzed epoki kamienia lupanego.Wszystko jest zrobione, aby zrobic i dzialalo.
    Ogolnie to niezle,
    ocena:3+/6
    Popraw estetyke wewnatrz, bo na zewnatrz jest ok.
    PZDR
    ostry_18
    Poziom 24  
    radiator daje rade? mam trochę wiekszy, ale przy 3A z wymuszonym chłodzeniem jest dosyć ciepły. a ty masz prawie (chyba) całkiem zamknięta obudowę.
    EBI056
    Poziom 15  
    Akurat potrzebuję napięć w przedziale 12-25V
    zasilacz ten jest obciążony prądem do 5A ale tylko chwilowo potem na czas na odpoczynek.
    Jeśli chodzi o kondensatory to jest to stary 10000uF polski produkt który jest w super kondycji.
    Moim zdaniem lepszy od wielu dzisiejszych.
    Najważniejsze jest to, że działa bez zarzutów.
    Pozdrawiam
    redart
    Poziom 23  
    Trochę to dziwaczne. Wygląda jakbyś wrzucił do środka to co miałeś pod ręką. Radiator od procka to trochę za mało dla tego stabilizatora, chyba że obudowa odprowadza większość ciepła... Na szczęście regulacja jest od 12V, czy wiesz jaką temperaturę osiągnął by radiator gdybyś ustawił 3V na wyjściu i dał obciążenie z 5A? Dołóż tam cooler'a i zrób z 5 minut porządku z kablami. Nie próbój wmawiać, że te kondy są lepsze od współczesnych, bo się pogrążasz. I gdzie w tym urządzeniu jest bezpiecznik? Póki co 3+/5.
    Pzdr.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    Madman07
    Poziom 19  
    Właśnie, gdzie jest bezpiecznik?? Mogłeś się trochę postarać z obudową, albo kupić pudełko uniwersalne, są bardzo tanie, ja do swojego zasilacz kupiłem za 8zł. Wystarczyło by się wtedy trochę postarać nad panelem przednim. Ta szufladka i napis disc tu nie pasuje. Zrób porządek z kablami i posklejaj je klejem, żeby był lepszy przepływ powietrza. A tak ogólnie to nawet nieźle :D
    kiler129
    Poziom 27  
    Pokażcie swoje konstrukcje mądrale ! Mi zasilacz się podoba choć uważam że do tak małego radiatora powinien być wentylator. Kable trochę zabezpiecz, chociaż izolacją. Ja daje 5/6 za mały nieład :)

Aha, zmniejsz fotki bo strona się rozwala :|
    d.d
    Poziom 20  
    mi się bardzo podoba ten zasilacz , ciekawy pomysł wykorzystania obudowy od cd .
    co z tego że jakieś kabelki są krzywe :/
    najważniejsze że zasilacz działa i spełnia swoje zadanie .
    masz ode mnie 6+ :D
    piorun0
    Poziom 20  
    Zasilacz ogólnie wporządku,a napięcie wyj.to Twoja sprawa takie potrzebujesz.
    Zrób trochę porządku w środku,radiator dałbym na tylnej ściance-lepsze chłodzenie no i bezpieczniki.
    Masz rację ja też używam nieraz starych dobrych elementów miedzy innymi kondy mierzyłem ich pojemności trzymają super.
    Duch__
    Poziom 31  
    Jak dla mnie kretynizmem jest umieszczanie urządzenia na 230V (chodzi mi tu głównie o trafo i doprowadzenie do niego sinusoidy z sieci) w metalowej obudowie!!!! Kabelek jakiś się przerwie i co?? I mamy cudowne 50Hz na obudowie!!!! Czy nikt nie zwraca uwagi na BHP w tym projekcie?? Jakby całełe urządzenie było zamontowane w plastiku to nie było by się do czego przyczepić ale t jest obudowa od CD-ka i ona jest metalowa!!!

2/10 za brak myślenia przy konstruowaniu. Przez takie konstrukcje niektórzy już dawno leżą w skrzynkach z 6 desek!!!
    telemah
    Poziom 27  
    Kol. "Kiler 129" Ależ proszę cię bardzo, za kilka góra kilkanaście dni zobaczysz mój piec gitarowy o mocy 50watt.Ja rozumiem jeśli ktoś krytykuje jakiś dość estetyczny i dopracowany projekt..ale to jest naprawdę brzydkie.Taki zlepek poklejony tu i ówdzie.Jakby na to nie patrzeć wygląda jak zlepienie starego cd-romu taniego chińskiego zegarka z LCD.Wg. ciebie powinniśmy chwalić wszystko co działa ?? a gdzie estetyka wykonania ?? ja wstydziłbym się postawić coś takiego nawet w warsztacie, a nóż ktoś przyjdzie i zobaczy takie "coś".Ew. jak stworzysz coś średniego w wyglądzie to nie wystawiasz tego na forum.Ja zrobiłem ostatnio zasilacz do miniwiertarki, miał być b.prosty, więc zamknąłem go w obudowie uniwersalnej , a oznaczenia gdzie jest +/- który potencjometr od precyzyjnego i zgrubnego regulowania napięcia opisałem markerem, wszak i tak leży pod biurkiem i go nie widać.Może jednak kiedyś zrobię/wydrukuję ładny foliowany panel.Ale do czego dążę ?? Do tego że z ów powodów nie wystawiałem go w dziale DIY, bo gdybym go wystawił to nie miał bym pretensji jeśli ktoś by napisał że mój zasilacz wygląda mało profesjonalnie, tak jak ja napisałem kilka postów wyżej.Myślę że jest wiele racji w tym co teraz napisałem .

Pozdrawiam
    kiler129
    Poziom 27  
    Może estetyka nie jest na najwyższym poziomie ale ja uważam że elktroda idzie trochę w złym kierunku. Tutaj ktoś kto widzi zasilacz oceia jego wygląd a nie to jak spełnia swoją funckę. Ludzie niedługo zaczniecie oceniać czy podświetlanie LCD jest ładne ! Co do publikowania na elce niezbyt ładnych konstrukcji to się zgdzoę, ja też mam w domu od groma różnych żeczy które zrobiłem ale nie publikuje bo nie sa zbyt ładne :P

Któryś z kolegów wspomniał o BHP, więc dlaczego zasilacze fabryczne też się montuje w metalu ? Po to żeby nie siały ale metal musi byc bezwzględnie uziemiony. Więc nie mówmy że 220V i metal jest bee ale trzeba dac bezpiecznik i uziemienie.

p.s. Skończmy offtopa bo nas mod pogoni :P :D
    EBI056
    Poziom 15  
    Do duch__
    Zasilacz podłączony jest przez trafo separujące 220V / 220V 1KW
    Tak że BHP jest zachowane.
    I dzięki za słowa otuchy :d
    ziomal155
    Poziom 15  
    Nie oceniamy tu jak dziala, bo na fotkach trudno to stwierdzić, dlatego ocenia się tu wyglad wew jak i zew. Ja daje 3/6 mam 17 lat i gdybym cos takiego zrobil to by mi tata przez okno wyrzucił, bo powiedział by że mnei to jeszcze zabije:p
    mnich13
    Poziom 15  
    Wszystko tylko nie metalowa obudowa (mam z tym przykre wspomnienia) trochę tu jest nieładu, ale to akurat (w moim mniemaniu) nieważne.
    ocena 3,5\5
    ps. Nikt o tym nie wspomniał ale psa masz fajnego,
    kiedyś było pisane że koty wpychają sie do głośników i tu rzec trzeba że psy pchają sie do zasilaczy:)
    maziu
    Poziom 18  
    mi sie podoba ;] widziałem już aplikacje w AT -ekach ale w CD-Romie jeszcze nie :P najbardziej podoba mi się ten miernik . Taki mały toroid i traka moc ;> regulacja napięcia od 12 V może być przydatna ponieważ do 12 V to chyba każdy ma jakieś zasilanie , chociażby sklecone z bateryjek , ale już większe napięcia trudniej uzyskać . Zębatka jest odlotowa:D a pies pewnie trzyma w zębach wtyczke i wrazie kłopotów odcina zasilanie :P prawda ze mam racje ;>
    ogólnie 5/6
    NightHawk121
    Poziom 16  
    A ja bym to w środku czymś wyłożył. Może jakimiś płytkami plastikowymi, albo kartonem, a na upartego można i kilkoma kartkami papieru. Przecież, jak to zamkniesz to i tak nie widać co jest w środku, a bezpieczeństwo jakby nie było, w zasilaczu to podstawa, a ten nie oszukujmy się, wykonany jest bez większego pomyślunku. Pomyśl co by było, gdyby bez bezpiecznika coś się zwarło. Ja bym się bał to użytkować na dłuższą metę. Tak samo kwestia radiatora, nie dość, że ciepło i tak kisi się w środku to na dodatek podgrzewa woltomierz z LCD. Tak więc pomyśl przynajmniej nad izolacją obudowy w środku, bezpiecznikiem i lepszym ustawieniem radiatora, to może przestaniemy się czepiać w kwestii BHP...
    Stan Borys
    Poziom 11  
    Uwielbiam prowizorkę. Wychowałem się na klockach Lego i z początku wszysto robiłem z klocków. I tak zacząłem wykorzystywać rzeczy dostępne pod ręką, lub w szafie taty z różnymi gratami ;) . Choć to półprowizorka, widać ciekawy sposób wykorzystania zwykłych rzeczy (choćby nawet ten czaderski trybik podtrzymujący trafo). Ja też tak czasem robię, zrobiłem ze starego CD-roma stroboskop tarczowy uzyskujący częstotliwość 40-120 Hz (niestety ze względu na małą wydajność zródła światła już go rozebrałem). Na wstępie 4/6, choć jak dla mnie brak schematu nie pozwala mi konkretnie wyrazić mojego zdania, bo w tej plątaninie kabli nic nie widzę. Zrobiłem zasilacz stabilizowany dość niedawno, użyłem LM317T i parę tranzystorów, jednak dało się to regulować od 1,2-20V (zasilanie 24V), co Ty zrobiłeś, że masz regulację od 12V? Schemat!!!
    stefcio
    Poziom 21  
    5A z transformatora toroidalnego, który zajmuję jedną trzecią niewielkiej obudowy po CDromie?? NIE wieże. Ile ten transformatorek ma 30W?
    coolleś
    Poziom 13  
    tego stabilizatora niezbyt kojarze ale czy to nie jest taka czarna prostokątna kostka z "uszami" na bokach bo jeśli tak to mniej więcej wiem o co chodzi bo miałem takie coś spalone tylko napisy były starte a po rozwaleniu tej czarnej masy ukazało się moim oczom 4 albo 5 (już nie pamiętam) sztuk LM317T :D
    rzerzuch
    Poziom 13  
    Dziwne troszke bo nigdzie nie moge znalesc tego stalilizatora;/ Ogólnie konstrukcja fajna tylko malo staranie wykonana. -4/5
    Tak przy okazji znacie moze jakies schematy zasilaczy tak by mozna bylo regulować od ~0V do 35V i ~20A/25A (najlepiej również z regulacja)
    Pozdro
    teorom
    Poziom 13  
    Od czegos trzeba zaczac, ale jestem pewien ze dlugo pobieracjac 5A 12V napiecia zasilacz nie pociagnie...No i te elektrolity niemal stykaja sie z radiatorem ? Kontrukcja i rozmieszczenie elementow malo przemyslane no ale mysle ze to poczatki i bedzie lepiej przy budowie nastepnego urzedzenia.
    trol.six
    Poziom 31  
    Taka sobie zasiłka, moim zdaniem za mały radiator, nie masz nawet otworów wentylacyjnych w obudowie, wiec sie będzie grzać. I nie da rady pobierać 3A 12V przy ciągłym obciążeniu. Wiec ta obudowa jak na ten zasilacz jest zdecydowanie za mała.
    wittek99
    Poziom 11  
    najbardziej podobaja mi sie wyprowadzenia mostka... czesc jest nawet zaizolowana<lol2>. zrób coś z tym. 4-/6 pzdr
    EBI056
    Poziom 15  
    Stabilizator jest odizolowany od radiatora.
    jeśli chodzi o ciepło to się troszkę grzeje ale w moim przypadku jest wystarczający ponieważ obciążany jest on tylko chwilowo.
    Stabilizator ten ma wbudowany układ przeciążeniowy i wyłącznik termiczny.
    Próbowałem nawet zostawić go na 10min na zwarciu i nic się nie spaliło ani nie stopiło.
    Układ nadal działa.
    Schemat
    Dane:
    Maksymalny, ciągły prąd obciążenia - 10A (przy Uwe-Uwy<10V)
    Maksymalne napięcie wejściowe - 35V
    Maksymalne napięcie wyjsciowe - 30V
    Minimalna różnica napięć Uwe - Uwy - 3V
    Prąd wyjścia potencjometra - 6mA
    Maksymalna moc strat - 100W
    Maksymalna moc obciążenia - 300W (10A, 30V)
    Tłumienie tętnień - 65dB
    Zakres temperatur pracy - od -20 do +75 st.C
    rzerzuch
    Poziom 13  
    Napisz jeszcze gdzie mozna go dostac (wiem ze kiedys na allegro byly teraz nie widzac) i za ile bo wyglada na bardzo ciekawy ukladzik. Jak bys mial to wzuć tez dokladniejsza note katalogowa bo ja nigdzie nie moge znales zadnych informacji na jego temat.
    Pozdro