Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

trójfazowy transformator - dlaczego odkształca napięcie?

25 Lut 2007 17:39 4388 3
 • Poziom 17  
  witam,
  trzy trafa toroidalne (jednofazowe) zostały połączone odpowiednio, aby uzyskać jeden transformator trójfazowy, którego schemat jest poniżej.

  trójfazowy transformator - dlaczego odkształca napięcie?

  napięcie fazowe po stronie wtórnej mierzone woltomierzem między punktem 1,0 ; 2,0; 3,0 wynosi około 24V-międzyfazowe (1,2 ; 2,3 ; 3,1) są też zbliżone wartościami do siebie i wynoszą ok. 40V-czyli prawidłowo.
  niestety układ podłączony do tego trafa nie zadziałał. okazało się, że wszystkie trzy napięcia fazowe (w stanie jałowym) są odkształcone od przebiegu sinusoidalnego. dołączenie przewodu neutralnego N do wspólnego punktu gwiazdy (łącznik na schemacie) sprawia, że wszystkie napięcia stają są czystą sinusoidą - układ pracuje prawidłowo.
  dlaczego tak się dzieje? czy ma to związek z indukowanym się polem magnetycznym takiego trafa ?
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Witam,
  zjawisko dobrze znane elektroenergetykom... :D
  Bez przewodu zerowego nie masz zamkniętego obwodu dla trzeciej harmonicznej prądu obwodu pierwotnego.
  Dlatego też nie należy kojarzyć w układ trójfazowy transformatorów jednofazowych w układzie gwiazdowym trójprzewodowym, również transformatory trójfazowe jednordzeniowe podlegają temu samemu zjawisku.
  Wolno to zrobić, kiedy jedna ze stron skojarzona jest w trójkąt.
  Prąd trzeciej harmonicznej, który ma taką samą fazę początkową w każdym przewodzie, dodając się do przesuniętych w fazie prądów harmonicznej podstawowej powoduje takie właśnie odkształcenia.

  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  Witam.
  Kolega Quarz dokładnie i wyczerpująco opisał problem.
  Dorzucę swoje trzy grosze - w trójkącie trzecia harmoniczna nigdy nie wyjdzie na linię (nie opuści trafa tylko będzie krążyła w nim - 3x120°).
  Pozdrawiam
 • Poziom 17  
  dziękuję za konkretną odpowiedź. nie przypuszczałbym, że chodziło o harmoniczne.
  kiedyś na wykładach (jak dobrze pamiętam) było tylko wspomniane, że w energetyce pojawia się ta trzecia i piąta harmoniczna, lecz myśl nie została rozwinięta-szkoda.
  znalazłem ciekawy artykuł: http://zme.iee.put.poznan.pl/lab/lab_air%5Cpr_mag.htm ale ze względu na brak rysunków jest dla mnie ciężki do analizy.
  będę szukał dalej-zagadnienie mnie zaciekawiło.