Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Blaupunkt Alicante CD30, brak dzwięku, pomocy!!!

25 Feb 2007 20:20 2197 8
 • Level 12  
  Witam, mam taki problem, opiszę go jak to się stało.
  Podłanczałem koledze radio jw. grało i nagle zaczeło cos śmierdzieć spalenizną, szybko odłaczyłem kostki i po ponownym podłaczeniu martwe. Wymieniłem bezpiecznik i zauważyłem że pin od masy jest wytopiony i wychodzi razem z kostką, co mogłem podłączyć źle że tak sie stało. Po wymianie bezpiecznika, po podłaczeniu żółtego i czerwonego kabla do "+" i czarnego do "-" tego wypalonego radio nie działa, ale jak "-" podłącze bezpośrednio do radia pod śróbke z tyłu radio radio normalnie odpala ale nie działa żaden głosnik, czy to możliwe że to końcówka mocy?
  Radio też nie czyta płyty wykakuje cd error?
  Proszę o pomoc, bardzo mi zalezy na naprawie radia, nie wiem co mogłem źle podłączyć że wytopiło minus, jak zmienić tą końcówkę? Ile kosztuje taka końcówka, a może ktoś wie ile kosztowała by taka naprawa?
  Za wszelkie wskazówki i odpowiedźi będe wdzięczny !!!
  Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
 • Level 24  
  Sprawdż na płycie czy jest ciągłość ścieżek od ( - ), podejrzewam że są przepalone.
 • Level 43  
  Oj, tak prosto to nie wygląda. Nie dość że podłączyłeś odwrotnie zasilanie, upaliłeś tym główną masę to poleciało jeszcze trochę układów jak układy zasilania wewnętrznych napięć, pewnie końcówka mocy i trochę elementów ale myślę ze z taką wiedzą o tym to nie masz szansy nawet na naprawienie tego więc pozostaje wizyta u specjalisty i trochę u niego zostawisz grosza a ile to w tym kraju ceny są umowne a ja nie jestem jasnowidzem.
  Możesz również przyjechać z nim do ekspertyzy na stole, nie masz daleko.

  SławeK
 • Level 12  
  Twierdzisz że czarny kabel to "+", bo mi sie wydaje że to jest "-", radio działało jakieś 2min i zaczeło sie nagle coś palić bez jakiejś przyczyny, napisz jak możesz dlaczego twierdzisz że podłączyłem odwrotnie?
 • Level 43  
  Twierdzę tak z 15 lat praktyki w naprawach i wysłuchiwaniu bajeczek klientów. I dlatego też nim wydam jakieś radio to staram się pokazać klientowi że gra żeby potem nie mówił że nic nie zrobiłem. Moja rada, nie posługuj się kolorami bo nie wszystkie firmy trzymaja się standardu i czasem czarny jest masą , czasem brązowy ale widziałem i czerwony jako masę, posługuj się opisem wtyczki. A markowe radia tak się nie psują same z siebie żeby się ścieżki paliły i dym leciał, zawsze jest powód i to prawie zawsze jest to wina złego podłączenia. A teraz to niech Ci to podłączy ktoś kto się na tym zna i najlepiej ten kto to naprawi. Myślę że teraz temat można zamknąć bo dalej to z Twoją wiedzą na ten temat to jałowa dyskusja.

  SławeK
 • Level 12  
  To powiedz mi dlaczeko jak podłączyłem odwrotnie to działało jakis czas, bo mi sie wydaje że odrazu by się spaliło?
 • Level 43  
  Nie dalej jak wczoraj miałem identycznego klienta. Tak samo popalone ścieżki i dioda na głównym zasilaniu która włączona jest katodą do plusa a anodą do masy. Tak samo twiedził że tylko kostki iso wkładał tylko a ja w duchy nie wierzę już, wyrosłem. Już samo upewnianie nas że czerwony i żółty do plusa.... świadczy o niepewności tego co piszesz, myślę że później owszem ale wcześnie kombinowaliście, a może tak też zadziała.... Cudów nie ma.

  SławeK
 • Level 12  
  Jak chcesz wiedzieć to radio jak podłącze mase do budy to działa, a propo to byłe z tym u elektronika i mówił że poszły końcówki mocy i wypaliło minusa, myślę że coś siadło i poszedł za duży prąd na minusa i go zjarało, wcale nie masz racji z tym kombinowaniem bo owego nie było ale jak chcesz to sobie możesz tak pisać z fantazji, pozdrawiam Mariusz
 • Level 12  
  Radio zostało sprzedane. Pozdrawiam