Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana głowicy w AIWIE

17 Sie 2002 10:52 2266 9
  • Poziom 10  
    Po wymianie głowicy na nową (zamiennik) w odtwarzaczu AIWA HV-E101DK, przy odtwarzaniu pojawia się charakterystyczny, poziomy pasek zniekształconego obrazu, przesuwający się w dół ekranu. Regulacja Tracking-iem nic nie pomaga. Z czym to jest związane i jak temu zaradzić?
  • Serwisant
    Sprawdź czy dobrze jest ustawiona głowica Audio/CTL, powodem może być brak impulsów CTL z taśmy i traking wtedy nie działa. Czy ten pasek wygląda tak jak przy żle ustawionym trakingu?
  • Poziom 10  
    Traking działa, ale regulacja nim powoduje jedynie szybsze lub wolniejsze przesuwanie paska. Co do jego wyglądu to bardziej przypomina on taki jak przy zgiętej taśmie (nie zaśnieżony tylko zniekształcony (zawinięty?)).
    Póki co nie miałem czasu dłubać przy nim, więc sprawdzę najpierw tą głowicę. Jak się coś ruszy to dam znać. Na razie dzięki.
    Ludek
  • Serwisant
    Spróbuj podregulować prowadnice taśmy, może taśma źle przylega do głowicy.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Wbrew pozorom wymiana dysku wizyjnego nie zawsze jest prostą czynnością i dlatego firma VIDEO HEAD(dystrybutor dysków wizyjnych) standardowo załącza do każdego egzemplarza instrukcję montażu. Pomijając usterki które są obecne w VCR przed wymianą dysku( np.rozregulowanie toru prowadzenia taśmy) instrukcja zwraca szczególną uwagę na konieczność regulacji punktu przełączania głowic (PG lub SHIFT) oraz korekcję TRACKING`u. Najczęściej taka potrzeba nie zachodzi ale spotkałem się kilka razy z taką koniecznością. Być może Twój przypadek tego wymaga.
  • Poziom 17  
    Oscyloskop na wyjście przełącznika głowic i wyrównać prowadzenie.Przebieg powinien być rownomierny,żadnych dołków.No chyba ,że listki nie czytają rowno.Ja po każdej wymianie głowicy przeprowadzam taką regulację/kontrolę
    Pozdr.
  • Poziom 11  
    ludek napisał:
    Po wymianie głowicy na nową (zamiennik) w odtwarzaczu AIWA HV-E101DK, przy odtwarzaniu pojawia się charakterystyczny, poziomy pasek zniekształconego obrazu, przesuwający się w dół ekranu. Regulacja Tracking-iem nic nie pomaga. Z czym to jest związane i jak temu zaradzić?

Witaj chcę pomuc sprawdz naciąg taśmy( zmniejsz naciąg), możesz też sprubować doregulować uchwyty które nakładają taśme na głowice, ajak to nie pomoże to dopiero ustawiać głowice od synchronizacji... :spoko:
  • Serwisant
    W dalsym ciągu nie bardzo mogę zrozumieć twojej usterki.
    Cytat:
    poziomy pasek zniekształconego obrazu, przesuwający się w dół ekranu

Skąd dokąd się przesuwa ten pasek.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Witam i pozdrawiam
    Wreszcie miałem trochę czasu, żeby pogrzebać w tym sprzęcie. Dzięki za wszystkie porady, ale nie bardzo umiem z nich skorzystać. W temacie wideo jestem zupełnie zielony, poza tym bez oscyloskopu i schematu trudno cokolwiek zrobić (mam tylko multimetr).
    1. Odpowiadam na pytanie co do dokładnego opisu objawów. Otóż wygląda to tak, że na ekranie znajduje się jeden, a właściwie dwa poziome, wąskie paski zniekształconego obrazu (drugi pasek znacznie mniejszy od pierwszego). Paski te wolno przesuwają się w dół ekranu, kiedy już znikną poza dolną krawędzią ekranu, następuje chwilowy przeskok obrazu (zerwanie synchronizacji), po czym paski znów pojawiają się u góry ekranu. Cały cykl trwa kilka sekund.
    2. Jeśli chodzi o uwagi na temat głowicy AUDIO/CTL, to taśma raczej dobrze przylega do głowicy, natomiast zauważyłem co innego. Po odpięciu w/w głowicy, na ekranie nie widać żadnych zmian (poza brakiem fonii oczywiście). Czyżby więc ta głowica też była uszkodzona?
    3. Niestety nie wiem czy przed wymianą głowicy wideo, wszystko było w porządku. Sprzęt dostałem do naprawy z informacją, że prawdopodobnie podczas czyszczenia głowicy wideo została ona uszkodzona. I rzeczywiście, po podłączeniu - zupełny brak obrazu (szary ekran), fonia ok. Wymieniłem więc głowicę, a dalej to już wiecie. Może głowica sterująca też została uszkodzona? Sprawdziłem omomierzem, są jakieś ułamki oma, więc chyba ok?
    Ludek
  • Serwisant
    Ułamki ohma to stanowczo za mało (dolna głowica). Głowica ta powinna mieć o koło 200 ohm. Czyli wskazuje na jakieś zwarcie. Przyjżyj się temu.

Pozdrawiam.