Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja płyt głównych opartych o chipset NForce4

26 Lut 2007 11:34 1412 9
  • Poziom 9  
    Modernizacja polega na zmostkowaniu (tzw. malowanie z zastosowaniem ołówka) układów chipsetu NForce 4 jak na zdjęciu.

Modernizacja płyt głównych opartych o chipset NForce4

Po wykonaniu tej czynności mamy płytę zmodernizowaną do ULTRA co pozwala na stosowanie interfejsu SATA II a nawet SLI.
    Powyższe informacje zostały zaczerpnięte z innych for.

Czy ktoś z kolegów przerobił ten temat na płycie kolegi ;) ?
    Proszę o podzielenie się uwagami odnośnie demontażu radiatora, czy bios automatycznie rozpoznaje zmiany związane z tym zabiegiem, inne przydatne informacje.
  • Poziom 9  
    Na pewno wielu z was ma płyty główne z chipsetem NForce4 i nie wierzę, że nie ma tym tematem zainteresowania i osób, które to przećwiczyły. Co nie którzy mają dyski SATA2 a nie wykorzystują tego potencjału tak samo jak możliwość dodania drugiej (SLI) karty do PCI-e. Sam nie chcę eksperymentować.
  • Poziom 31  
    Cytat:
    Sam nie chcę eksperymentować.

Więc po co rozpoczynałeś ten wątek?
    Cytat:
    tak samo jak możliwość dodania drugiej (SLI) karty do PCI-e

A tą drugą kartę to gdzie sobie włożysz?
  • Poziom 9  
    Dlaczego rozpoczynałem ten wątek??? bo sądzę, że ktoś z członków tego forum już to przerabiał i każda wypowiedź będzie mi pomocna a nie komentarz twojego typu.

tu wątki z innych for
    http://forums.techpowerup.com/showthread.php?t=3876
    http://forum.idg.pl/index.php?setskin=1&skinid=3&showtopic=57012
    http://www.frazpc.pl/b/172794

A tą drugą kartę nigdzie sobie nie włożę bo mam PCI 4x a głównie chodzi mi o uzyskanie SATA 2 o SLI nie potrzebnie wspomniałem bo płyty posiadające slot 8x mają chipsety zmostkowane. Posiadam płytę główną Gigabyte K8NF-9 i dysk z interfejsem SATA2, który obecnie pracuję w ATA więc możliwości transferu nie są w pełni wykorzystane.

Przy okazji ciekawa rzecz, chłodzenie aktywne chipsetu NForce4 dla pasjonatów overlockingu
    http://www.realitynet.pl/e107_plugins/content/content.php?content.199
    mam zamiar zamontować to cacko jeśli udami się zabieg mostkowania

stąd ten wątek bo narazie podchodzę do tego jak pies do jeża :D
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Zdjęcie radiatora nie jest takie problemowe, chociaż kiedy to robiłem ręce lekko drżały-był to mój pierwszy raz hehe. Zamocowany na kołeczkach, które ściskasz z tyłu i przepychasz, później odrywasz radiator podważając-jednak trzeba uważać bo można ukruszyć rdzeń. Z tego co czytałem po mostkowaniu BIOS od razu wykrywa jako SLI.
    Na youtube jest filmik jak zmienić radiator na NB na MOBO DFI wszystko jest fajnie pokazane.
  • Poziom 9  
    Ad. AC
    Z jakiej płyty zdejmowałeś radiator chipsetu? Nie którzy producenci płyt dodatkowo przyklejają radiator. Sądząc po twoim opisie był on przymocowany taśmą termoprzewodzącą. Gdzieś czytałem, że najlepiej zdejmować radiator jak jest gorący kręcąc nim na boki, podważanie jest b.ryzykowne. Mostki robiłeś ołówkiem? jeśli tak to o jakiej twardości?
  • Poziom 14  
    Robiłem to na DFI NF4 ultra d, radiator był na paście termoprzewodzącej, jakby trochę zapieczonej jak się później okazało, próbowałem kręcić trochę na boki, nie pomagało ale jak złapało trochę powietrza to poszło ładnie... Sam nie mostkowałem chipsetu, wiem, że chłopaki do tego-pencil mod (przy V modach kart graficznych)stosują ołówek 4B, ale jak ktoś nie ma to i HB, na pewno nie H bo można uszkodzić, jak również nie zostawia grafitu tyle co potrzeba. Można także zastosować lakier przewodzący nie wiem jak się to nazywa elektronicy na pewno wiedzą...
  • Poziom 9  
    Dzięki

Jeszcze zostaje jeden problem, .... jak mocowane są radiatory na płytach Gigabyte bo taką mam, model mojej płyty to K8NF-9 natomiast płyty K8NF-9ULTRA (z SATA2) posiadają „Dual Bios”. Jeśli po zabiegu mostkowania płyta zostanie rozpoznanaprzez bios jako Ultra to czy nie będzie konfliktu w przypadku update nowszej wersji biosu?, Gigabyte dodaje do swoich płyt program @Bios do pobierania nowych wersji jeśli takie są dostępne. Bieżąca wersja biosu (z czerwca ubr.) którą uaktualniłem za pomocą tego softu to FE.
  • Poziom 34  
    Jeśli chodzi o chłodzenie chipu to polecam coś takiego:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=676881&highlight=

U mnie ten radiatorek co był z płytą, przymocowany był za pomocą kołków umieszczonych w płycie głównej (z resztą widać to na zdjęciu). Czytałem troche przed tym zabiegiem o zmienianiu chłodzenia na Nf4 i powiem szczeże że ręce mi drżały.. szkoda, że wcześniej nie było tego wątku, mógłbym zobaczyć jak wyglądają mostki i przy okazji jakieś dokładne zdjęcie zrobić u siebie bo jest to Nf4 Ultra na płycie msi k8n Neo4.
  • Poziom 9  
    NFore4 i Nforce4ULTRA różnią się właśnie tylko tymi mostkami i niczym więcej.
    Chłodzenie, które proponujesz działa na takiej samej zasadzie co Thermaltake eXtreme Spirit II z tym że ten ma dodatkowo cooler a więc lepiej odprowadza ciepło. Zarówno jeden jak i drugi nadaje się na chipsety, które są blisko karty graficznej.