Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik silnika krokowego bipolarnego do 8051

zenonmocarny 26 Lut 2007 13:10 1526 6
  • #1 26 Lut 2007 13:10
    zenonmocarny
    Poziom 9  

Witam, szukam sterownika do silnika krokowego bipolarnego który ma być sterowany mikrokontrolerem 8051. Czy ktoś mógłby coś zasugerować? Dobrze było by gdyby sterownik był prosty w budowie ponieważ jest to dla mnie nowość.

Dodam jeszcze, że w tym projekcie mam wybierać kierunek, prędkość i czas obrotu silnika krokowego przy użyciu 3 przycisków: plus, minus i enter.
    Prosiłbym o pomoc w doborze odpowiedniego sterownika.
    Pozdrawiam

0 6
  • #2 26 Lut 2007 13:39
    jahoo
    Poziom 15  

jak masz już procesor i na nim możesz zrobić sekwencje ruchów, to wystarczy układzik l293D (pobór prądu przez krokowca nie może być większy niż 1,2A). Prościej i taniej Cię to wyjdzie niż dedykowany sterownik z sygnałami step i dir , bo pewnie o taki Ci chodzi. Sposób podłączenia układu do krokowca znajdziesz tu: http://www.seattlerobotics.org/encoder/may98/steppers.html

0
  • #3 26 Lut 2007 14:08
    zenonmocarny
    Poziom 9  

Czy przy pomocy tego sterownika będzie można sterować silnikiem tak jak to opisałem wyżej? Wybierać kierunek, prędkość i czas obrotu przy pomocy prostej - trzyprzyciskowej klawiatury?

0
  • #4 26 Lut 2007 15:05
    jahoo
    Poziom 15  

To nie jest sterownik tylko zwykły podwójny mostek H. Kosztuje ok. 6zł i to jego główna zaleta w stosunku do konkretnego sterownika krokowców (takie rozwiązania masz np tu: (http://wobit.com.pl/ ) Minusem jest to, że wszystko co napisałeś wyżej musiałbyś zrobić w sterowniku. Jest to oczywiście wykonalne i nie arcytrudne.

edit: poprawiłem linka do sterowników silników krokowych

0
  • #5 26 Lut 2007 15:22
    zenonmocarny
    Poziom 9  

Czyli będę potrzebował do tego jeszcze sterownik? Mógłbys opisać co jeszcze będzie mi potrzebne do tego projektu?
    Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #6 26 Lut 2007 17:09
    bogdan_p
    Poziom 39  

zenonmocarny na początek zapoznaj się z tym wszystkim co jest w przyklejonym temacie o silnikach krokowych
    cały układ wygląda tak silnik krokowy > stopień mocy > sterownik > klawiatura , sam sterownik może być zrealizowany za pomocą specjalizowanych układów scalonych lub na mikrokontrolerze
    zasadnicza sprawa jaki prąd silnika do tego należy dostosować stopień mocy dokładnie dla silnika bipolarnego to dwa mostki H tak jak podano wcześniej dość popularny L298 , IMT901 itp
    kolejna sprawa że możesz skorzystać z typowych rozwiązań stosowanych w maszynach CNC tzn 3 sygnały sterujące i takimi sygnałami sterować układ lub samodzielnie stworzyć sekwencję pracy w uC
    właściwie cała sprawa to umiejętne napisanie programu sterującego

0
  • #7 26 Lut 2007 20:05
    zenonmocarny
    Poziom 9  

Właśnie o taką odpowiedz mi chodziło - dzięki bardzo.

0
  Szukaj w 5mln produktów