Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki zasilacz warsztatowy kupic - info o tych z allegro?

26 Lut 2007 19:18 5234 12
  • Poziom 20  
    witam

zasilacz bedzie do elektroniki traktowanej jako hobby.
    Raczej cyfrowka, analogowka niezbyt czesto, moze by sie przdydal symetryczny zasilacz jak juz ale mozna to olac na korzysc innych funkcji.

Cena do ok 150zl (max 200...)!

http://allegro.pl/...

Co myslicie o

PXN-1503D 3A
    I tym modelu 1502D 2A?

Jesli nie maja ograniczenia pradowego od 0 to w sumie lipa prawda? Jeden ma niby od 0.6A ale to duzzzzooo jesli ma sie cos zjarac przeciez :-(

W linku wywala tez inne, sa tez pod haslami "warsztatowy, laboratoryjny, serwisowy" dla chcacych poszukac innych aukcji.

Podoba mi sie ten 1503D ale boje sie o to ogranicznie pradowe, a moze wywalic elektronike z tych (na forum znalazlem ze pada ;) poimo zabezpieczen ale moze to przypadek) i zrobic jakis DIY w srodku, niedawno byl post z mierniczkiem na µP, tylko czy miejsca starczy.

Nie chce robic samemu bo obudowy nie bede mial ladnej. Widze ze te mierniki to do serwisow GSM jakby, koncowki do popularnych komorek? Ale co ztym ograniczeniem pradowym, przydaloby sie tym bardziej w GSM!

Linki do innych ciekawych ofert beda cenne.

Dziekuje.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 17  
    zasilacz oprócz parametrów U i I, MUSI mieć ograniczenie prądowe regulowane (np skokowo) już od np 1mA.
  • Poziom 20  
    ten zbyt nie ma chyba :/

niby sa pokretla od pradu ale za cholernie nikt mi nie wyjasnij co daja, jeden czlowiek odpisal mi ze po przekroczeniu nastawy sie wylacza zasilacz ten 1503D.

Jak krecisz to na wyswietlaczu LED nie pojawia sie nastawa :/ jakby na oko? Sama obudowa by sie przydala, trafo led, a bebechy bym zmienil na inne moze... co myslisz?

A moze ktos ma to lajno i powie cos wiecej? WWW producenta - nie ma, sprzedawcy nic nie wiedza...
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 11  
    Ten zasilacz niestety nie ma ograniczenia prądowego. Dokładnie tak jak piszesz - pokrętła opisane jako CURRENT służą tylko i wyłącznie do ustawienia górnej wartości prądu przy której zasilacz się wyłączy. I tak jak piszesz ustawienie tej wartości jest jak wróżenie z fusów - nigdzie nie widzisz jaką aktualnie masz ustawioną wartość. W środku LM723CN z tranzystorem mocy, dwa przekaźniki (jeden załącza się przy 3,8V drugi przy około 9,2V), trafo z kilkoma odczepami i płytka układu mierników (dwa mierniki napięcia - jeden do wskazywania prądu przez spadek napięcia na rezystorze). Jakość obudowy - do przyjęcia. W środku już trochę gorzej - chińszczyzna na całego. To tyle z pierwszych oględzin niedawno zakupionego zasilacza.

Fajnie by było jakby jakiś szanowny kolega pochylił się troszkę nad tym zasilaczem i zaproponował jakieś fajne rozwiązanie "prawdziwej" regulacji prądu.
  • Poziom 20  
    prezestz napisał:
    Ten zasilacz niestety nie ma ograniczenia prądowego. Dokładnie tak jak piszesz - pokrętła opisane jako CURRENT służą tylko i
    ...
    Fajnie by było jakby jakiś szanowny kolega pochylił się troszkę nad tym zasilaczem i zaproponował jakieś fajne rozwiązanie "prawdziwej" regulacji prądu.

dziekuje Ci za opinie, troche lipa :-( Cena 133 na allegro, myslalem by kupic to sobie i przerobic ew by to byl prawdziwy zasilacz z ograniczeniem pradowym ale lipa :-( Na co mi pokretla jak nie widze ile ustawiam :(

Mozesz wkleic (imageshack.us i wklej kod tu) kilka zdjec dobrej jakosci z wenwtrza zasilacz, tylna scianka? Ktos z allegro pisal ze nie ma radiatora z tylu ale banalnie da sie dorobic profilem ALU.

Na elektrodzie jest zasilacz dobry z ograniczniekiem pradowym, duzo o nim watkow bylo i mozna ogladac na LCD jego dzialanie - ktos napisal modul na uP wlasnie do tego ukaldu). Wlasnie myslalem by cos zakombinowac w tej obudowie. Nie chce kitu wlozyc do obudowy KM-XX bo nie bedize to ladnie wygladac. Jakei braki ma obudowa? Za ile kupiles i gdzie?

Problemem sa wyswietlacze LED - sa wg mnie lepsze od LCD bo ladniej widac bedzie ale kit miernika do ukladu zasialcza o ktorym pisalem wyzej dziala z LCD 2x16 np, nie wsadze do obudowy.

dzieki

p.s
    ile to moze byc warte, trafo z uzwojeniami sie moze przydac bo mniejsza moc tracona ale czy jest pewny ten transforamtor, dobrze izolowany itd? Reszta tez pewnie cos warta...

eh, musze pomyslec czy nie wydac ponad 2x tyle na jakis lepszy model, dzis bym o malo nie spalil cennego ukladu bo gowniany zasilacz z przelaczniekiem suwakowym dal mi 18V:( Po pewnym czasie sie wyrobil ten suwak i nie styka zawsze odpowiednich pozycji - lm317T daje wtedy pelna para :((
  • Poziom 11  
    Proszę kolego oto kilka zdjęć. Generalnie za radiator służy tylna ścianka obudowy. Bez problemu można tam zamontować w razie potrzeby dodatkowy radiator. We wnętrzu obudowy jest sporo miejsca więc też można sporo włożyć. Obudowa generalnie w porządku. Zasilacz kupiłem na allegro za 140 zł.
  • Poziom 20  
    dzieki, no mam mieszane uczucia co do tego zasialcza :-| 140zl z wysylka hmmm trafo nie wyglada na duze, na styk, problemy z ladnym umiejscowieniem LCD w miesjce oryginalnych by byly kurcze... (jesli by sie zachcialo przerabiac). Najwieksza wada to nastawianie natezenia na "czuja", jakby pokazywal nastawe a sie sam wylaczal to by wystarczylo...

kable do czegos sie nadaja czy takie samo g... jak te od tanich mierniczkow (sztywne, cienkie itp). Widzialem ze daja niby jakies wtyki do komorek tez - pewnie nokia, siemens i samsung? :) Da sie to ustrojstwo do komorek odlaczyc? Kable to maly pikus bo sie zrobi samemu dobre ale reszta...

generalnei z tych tanich to chyba najlepsza opcja na allegro...

LINK:
    http://www.allegro.pl/....

i te za 400zl maja ta sama obudowe chyba :-)
  • Poziom 11  
    Kable trochę dla picu są, ale generalnie trochę wytrzymają. Te wtyczki to w zależności jak ci się trafi bo kupiłem dwa te zasilacze i kable były różne. Jedne z nich mi się spodobały bo miały atrapę baterii nokii (BLC-5 o ile dobrze pamiętam) - czasem może się przydać. Nad resztą wtyczek się nie zastanawiałem bo komórkami się nie zajmuję specjalnie.
    Co do miejsca w obudowie na inne trafo to jest go sporo jeszcze.
  • Poziom 10  
    Witam,
    Wlasnie nabylem zasilacz 1503D. Oczywiscie nei wytrzymalem i zajrzalem do srodka. jest plyteczka miernikow na ICL7107 zasilana z osobnego uzwojenia transformatora (bardzo wygodne do dalszych przerobek). Przymierzam sie do przerobki glownej plytki zasilacza, w zasadzie zastapienia jej nowa. MOze bysmy wspolnymi silami opracowali plytke pasujaca do tych zasilaczy ? W wolnej chwili postaram sie zwymiarowac i rozmiescic potencjometry i diody na nowej plytce. Pozostaje kwestia zaprojektowania samego ukladu, ale sporo jest fajnych opisow w sieci.
    Projekt plytki - juz niedlugo :-)
  • Poziom 20  
    hehe szefie spadles mi jak z nieba. Wymiary itd to ja moge zrobic ale jak go kupie :-)

A na elektrodzie jest swietny zestaw z ograniczeniem pradowym DIY... ma ogrnaiczenie pradowe a nie bezpiecznik jak ten... ja nie umiem nic z uP (tzn tak marne podstawy z politechniki ze szkoda gadac) ale przydaloby sie takie cos , A/C by mierzyl napiecie z odczepu potencjometrow i pokazywal na LED ze zmienia sie ograniczenie pradowe (w tym modelu jest na "slepo"). I bylby super tani i porzadny zasilacz !!

pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Wydaje mi sie zeby zasilacz pracowal z ograniczniem ustawianym potencjometrami, ale amperomierz niech pokazuje prad a nie ustawienie -> chcesz ustawic prad, zwierasz wyjscie, ustawiasz co potrzeba i gotowe. Tak jest w wielu profesjonalnych zasilaczach. Mysle ze w tym przypadku procesor to bedzie przerost formy nad trescia ;) W wolnej chwili poszukam pasujacy do naszych celow schemat i wrzuce tutaj to wspolnie pomyslimy :)
    Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    rurek napisał:
    Wydaje mi sie zeby zasilacz pracowal z ograniczniem ustawianym potencjometrami, ale amperomierz niech pokazuje prad a nie ustawienie -> chcesz ustawic prad, zwierasz wyjscie, ustawiasz co potrzeba i gotowe. Tak jest w wielu profesjonalnych zasilaczach. Mysle ze w tym przypadku procesor to bedzie przerost formy nad trescia ;) W wolnej chwili poszukam pasujacy do naszych celow schemat i wrzuce tutaj to wspolnie pomyslimy :)
    Pozdrawiam

hmm czyli co, pokretlo od pradu na maksa, zwierasz i krecisz? eee i tak sie powinien wylaczyc, sprawdz to lepiej :-)
    Zreszta byly na elektrodzie watki o tym cudzie - ze sie spalil :)

Wg mnie trzeba do istniejacego albo dorobic noawa, ladna plytke tak by pasowala jak fabryczna (rozstaw mocowań, wyswietlaczy itp) moze jakies led jeszcze dodac by ladnie swiecily ja kbeda potrzebne - przez przyciemniana szybke by nic nie wiercic nowego, jak beda potrzebne.

No i mikroprocesor powinien z jakiegos punktu brac pomiar ograniczenia pradowego. Dobry projekt zasilacza na alektrodzie juz jest, moze sie da zaadaptować - tylko ze modul LCD z miroprocesorem jest nie do tego zasilacza, tutaj przeciez są LED, moze autor tego projektu by przerobił?

Kazdy dobry zasilacz ma ograniczenie pradowe a ten nie ma :( Ale ma fajna obudowe i cena przystepna 130zl...
  • Poziom 14  
    Witam
    Chciał bym nieco odświeżyć temat i dołożyć pytanko.
    Czy model TXN-1502D posiada faktycznie mniejszy transformator od PXN-1503D a może jest ograniczony jedynie elektronicznie ?
    TXN-1502D interesuje mnie ponieważ posiada gotowe nastawy napięć wyjsciowych lecz niestety ma tylko max 2A.