Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oszczedna wersja zegara Nixie na PIC16F84

bruno4 14 Lut 2008 16:34 330659 1142
    oj
    Poziom 42  
    Zmniejsz rezystor 33k (pin4) do wartości 22k i równolegle do rezystora dołącz diodę 1N4148; katoda diody do +5V
  • IGE-XAO
    marcin_oizo
    Poziom 28  
    oj napisał:
    Zmniejsz rezystor 33k (pin4) do wartości 22k i równolegle do rezystora dołącz diodę 1N4148; katoda diody do +5V

Dzięki, pomogło przy rozruchu zegara :D
    Pozostaje jeszcze problem zakłóceń wprowadzanych przez ten zegar...
  • IGE-XAO
    wie8
    Poziom 16  
    marcin_oizo - zastosuj filtr dolno przepustowy tuż za wtyczką do kontaktu, a przed do wejścia zasilacza ;]
    Filtr spowoduje, że będą przepuszczane sygnały o niskiej częstotliwości, natomiast żadne przebiegi o wyższych charmonicznych nie będą przelatywały do sieci... Jest to w sumie dość ważny problem, i jeżeli ten zegarek tak sieje, to należy takie rozwiązanie zastosować... Swoją drogą tak offtopicując, ciekawe jest zjawisko kiedy charmoniczne nieparzyste np 3 stopnia czy 7 stopnia powodują pływanie "zera" w sieci, przegrzewanie się przewodów itp.
    bajc
    Poziom 13  
    Naprawiłem swój zegar i okazało się że teraz się spóźnia ok 20 sekund dziennie ;| Przy programowaniu nowego PIC'a wyskakuje mi błąd podczas weryfikacji 0000h nie wiem czy to może być tego przyczyną, wcześniej chodził dobrze choć mam kondy przy kwarcu 33pF. Co może być spowodowane tym opóźnieniem ?
    dir3ctor
    Poziom 27  
    Kondensatory przy kwarcu powinny byc od 27 do 33pF. Kazde w tych okolicach beda ok. Zelaznym warunkiem prawidlowej pracy jest, aby byly one identyczne. Jesli masz dostep do miernika pojemnosci to sprawdz czy sa takie same (nawet roznica 2-3pF potrafi zdestabilizowac prace kwarcu). Najlepiej zamiast jednego z kondensatorow dac trymer i eksperymentalnie ustawic go tak aby zegar dzialal prawidlowo.
    bajc
    Poziom 13  
    W tym rzecz że wcześniej na innym PIC'u było wszystko ok, a teraz coś się ryje. Różnica między kondami wynosi 1pF,a poza tym 20s spóźnienia na dzień to trochę za dużo jak na same kondy
    dir3ctor
    Poziom 27  
    Fakt, moze prescaler timera jest zle skonfigurowany. Najlepiej przeprogramowac procka. Tez mi sie zdarzalo ze wyskakiwal ten blad przy probie programowania. Wtedy musialem wyczyscic klocka innym programatorem (WinPIC zdaje sie), a potem juz dalo sie zaprogramowac kazdym innym. Dziwne to swoja droga.
    PiotrT
    Poziom 18  
    Jakie zasilanie masz do JDM-a:z coma czy zewnętrzne?
    bajc
    Poziom 13  
    Coma niestety, tylko problem w tym że wcześniej nie wyskakiwał ten błąd na tym samym JDM
    dir3ctor
    Poziom 27  
    Sprobuj tak jak mowilem innym softem wyczyscic procka.
    g3nz0
    Poziom 2  
    Witam serdecznie ! Co może powodować taką sytuacje, że po wciśnięciu któregokolwiek ze switchy ustawiają mi sie jednocześnie cyfry na wszystkich 4 lampach ? Z góry dziękuje za pomoc.
    oj
    Poziom 42  
    Masz zwarcia na pinach 6,7,8 lub rezystory podciągające do masy (3 x 10k + 3 x 100nF) maja odłączoną masę; co nie jest za bardzo możliwe aby tak było.
    g3nz0
    Poziom 2  
    Dzięki ale... Powodem była omyłkowa zamiana tranzystorów zamiast MPSA92 -> MPSA42 na płytce z lampami. Teraz wszystko ładnie działa :)
    wie8
    Poziom 16  
    witam, czy mogę wsadzić tzw. nisko-napięciową wersję pica ? konkretniej PIC16LF84A-04/P

Pozdrawiam serdecznie.
    deska202
    Poziom 14  
    znalazłem na allegro lapy LC-516 czy beda sie nadawały do tego układu??
    Michal_b1
    Poziom 18  
    Tak, tylko musisz płytkę do nich dopasować.
    deska202
    Poziom 14  
    a to maja inne wielkosci wyprowadzen?? jak by ktos miał stronke sklepu gdzie lamy nixie mozna kupic to bym bardzo prosił o linka.
    Michal_b1
    Poziom 18  
    deska202 napisał:
    a to maja inne wielkosci wyprowadzen?? jak by ktos miał stronke sklepu gdzie lamy nixie mozna kupic to bym bardzo prosił o linka.

Tak, mają różne rozstawy nóżek.

Lamp nixie nie kupisz w normalnym sklepie (przynajmniej jeszcze takiego nie spotkałem). Pozostaje allegro, ebay, jakieś giełdy typu Wolumen lub odkupić od kogoś.
    deska202
    Poziom 14  
    w jaki sposob mozna sprawdzic czy taka lampa działa????
    Michal_b1
    Poziom 18  
    Podłączyć pod źródło prądu o odpowiednim napięciu (musisz dać w szereg odpowiedni rezystor by ograniczyć prąd)
    oj
    Poziom 42  
    Wystarczy 230v i mostek prostowniczy, oraz rezystor ograniczający prąd do wartości katalogowej lampy.
    deska202
    Poziom 14  
    czy ktos wysłał by mi wzory płytek w pdf bo nie mam punktów zeby sobioe zassac z elektrody?? bardzo bym prosił deska202(malpa)op.pl
    wie8
    Poziom 16  
    Cytat:
    deska202
    Poziom 7
    Poziom 7

Skąd (miasto): justynów
    punktów: 25.58

jak to ? :)
    oj
    Poziom 42  
    Po prostu przelałem mu punkty; przecież nie będę pisał nie potrzebnego postu, że mu przekazałem punkty na ściągniecie schematów.
    deska202
    Poziom 14  
    widze ze tu naprawde sa spoko ludzie:)
    wie8
    Poziom 16  
    Cytat:
    Po prostu przelałem mu punkty; przecież nie będę pisał nie potrzebnego postu, że mu przekazałem punkty na ściągniecie schematów.

A to przepraszam w takim razie !
    deska202
    Poziom 14  
    Oszczedna wersja zegara Nixie na PIC16F84 nio płyteczki juz wytrawione:P teraz tylko zdobyc elementy i jedziemy na przod:P