Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oszczedna wersja zegara Nixie na PIC16F84

bruno4 30 Jun 2009 22:01 341864 1143
Przewód Toplex
    Gonza
    Level 27  
    Neonówka najzwyklejsza na 230V. Co do baterii 3V - wg. schematu tam ma być akumulatorek, bo jest doładowywany poprzez rezystor 330om, chyba żeby go nie lutować.
  • Przewód Toplex
    max_117
    Level 11  
    No tak mam chyba akumulatorek.
    Mam jeszcze jedno pytanie czy zegarek zadziała bez transoptorów tlp627 i układu 74141? Czy lampy dadzą jakiś znak życia?
    Trabi
    Level 36  
    Bez transoptorów i 74141 zegar ruszy (sam zegar "siedzi" w procku; 74141 i TLP tylko są wykonawcami poleceń procka). Lampy nie zaświecą bez tych elementów.
    max_117
    Level 11  
    Mam takie pytanie czy można zrobić jakiś układ który zastąpił by te transoptory tlp627.

Ja znalazłem taki układ tylko nie wiem co tam jest. Jakie diody, tranzystory i rezystor.

Prosił bym o jakieś opisanie tego układu co gdzie i jak podłączyć.
    Pawcio89
    Level 19  
    max_117 wrote:
    Mam takie pytanie czy można zrobić jakiś układ który zastąpił by te transoptory tlp627.

oczywiście że można. W pierwszym poście jest wyjściowy schemat w którym nie są one użyte ale zostały wprowadzone w celu uproszczenia układu.
    max_117
    Level 11  
    Ja wiem że to zostało wprowadzone dla uproszczenia. Tak patrzyłem wcześniej na pierwszy post ale nie rozumiem tego układu ponieważ w tym układzie co ja podałem są dwie diody a w tym drugim są rezystory i teraz nie wiem co dać. Prosił bym o opisanie tego układu co podałem jak się nada lub podanie jakiegoś innego.
  • Przewód Toplex
    dir3ctor
    Level 27  
    W ukladzie ktory ty podales dioda z lewej to fotodioda, a ta z prawej to dioda zabezpieczajaca. Tranzystor na lewo to fototranzystor - zalacza sie kiedy dioda z lewej zaczyna swiecic - jest to optoizolacja jednego obwodu od drugiego. Raczej nie zrobisz czegos takiego samemu, a nawet jesli to bedzie to znacznie trudniejsze niz standardowy schemat na rezystorach i tranzystorach.
    pawelek1265
    Level 17  
    Gdzie moge kupic lampy NIXIE Z560M ALBO LC-513. Bo na allegro ani w sklepach nie mają. Moze ktoś tutaj ma??? 4sztuki
    rollcage
    Level 15  
    na swistaku jest gosciu co sprzedaje z560m i na allegro sa LC513
    pawelek1265
    Level 17  
    Już znalazłem NOWE LC513 http://www.allegro.pl /item649227760_opakowanie_50_sztuk_lc513_lc_513a_nixie_nos_nowe.html facet wystawi po kontakcie na meila. Ma nowych 50 sztuk. Dam znać co i jak :)

Regulamin punkt 10.11
    /Faces/
    pawelek1265
    Level 17  
    I wszystko mam wykonać według schematu z pierwszej strony tak???
    Michal_b1
    Level 18  
    Tak, schemat ten sam. Musisz tylko dopasować wzór płytki do posiadanych przez Ciebie wyświetlaczy.
    pawelek1265
    Level 17  
    A jaki mocny stabilizator mam zastosowa╔c??? Bo nie moge znaleźć.
    pawel-foto
    Level 19  
    Nie wiem czy ktoś podawał ale tu mamy wypas:
    http://www.die-wuestens.de/dindex.htm?/r5.htm

-------------------------------------------

Mam pytanko do osób które robiły zegar na lampkach 516. Czy mogły by się podzielić układem płytek-najlepiej w postaci którą by się jeszcze dało zmodyfikować-chodzi mi o to aby zegar był jak najcieńszy.
    pawelek1265
    Level 17  
    Głupie pytanie ale już szału dostaję. GDZIE ma przyjśc dioda BA159???
    pawelek1265
    Level 17  
    Dziękuję. A tam przy wejściu zasilania wchodzi rozumiem dioda 1N4007 a nia 1N4001 tak???
    rollcage
    Level 15  
    minimum musi byc 1n4001 a jak nie ma to moze byc 1n4007 ona jest na wyzsze napiecie tylko
    pawel-foto
    Level 19  
    No to już wiem, że problem z programowaniem procka do zegara z pierwszej strony nie należy do tego tematu(działu!). Tylko jak wstawię prośbę o zaprogramowanie do właściwego(który to?) to jakie mam szanse, że zaglądają tam osoby które robiły ten zegar? Jestem na wielu forach-głównie fotograficznych i spotykam się pierwszy raz z takim czymś. Pewnie ten post też zniknie dzięki jakiemuś moderatorowi, ale zdąży go jeszcze kilka osób przeczytać. A ja poprosiłem Administrację strony o wyjaśnienie tych działań.
    Takaszi
    Level 14  
    Witam.

Pomysł elegancki i bajerancki taki troche retro. No i chwycił mnie za serce, też taki chce, ale znalazłem takie lampy czy mogą być jako zamienniki? niestety sprzedający nie zamieścił opisu. A może wiecie gdzie takie kupić? najlepiej z podstawkami. Mam pomysł na zaprezentowanie tego pod szkłem, więc elegancja mile widziana.

Zamieszczam zdjęcie lamp.
    pawelek1265
    Level 17  
    Czy zamiast IRF 730 mogę zastosowac IRF 740??
    Takaszi
    Level 14  
    Witam ponownie.
    Juz mam odpowiedź od sprzedawcy to sa lampy z oznaczeniami
    Futaba DG1001 IKD made in Japan. :D cokolwiek to znaczy. Pomóżcie i powiedzcie czy to sie nada? strasznie sie napaliłem :D .
    pawelek1265
    Level 17  
    Musialbyś podać roztawy nózek. Ile jest nózek i która odpowiada której cyferce. Pozatym nie lepiej jest kupic inne lamby NIXIE np. z560m albo lc513? Są na allegro i na swistak.pl
    Takaszi
    Level 14  
    pawelek1265 wrote:
    Musialbyś podać roztawy nózek. Ile jest nózek i która odpowiada której cyferce. Pozatym nie lepiej jest kupic inne lamby NIXIE np. z560m albo lc513? Są na allegro i na swistak.pl

Witam.
    Chodziło mi raczej o wygląd, tzn. takie stojące. Więc te co proponujesz to oki ale nie to wizualnie chciałem osiągnąć. Raczej może ktoś w katalogu miał by odpowiedź?

A może macie sposób jak te nóżki rozpracować? Np. Podłączając napięcie, tylko jakie i gdzie? jestem z tego noga. :cry:

Dodano po 1 [godziny] 12 [minuty]:

deska202 wrote:
    Witam chciałbym przedstawic moj drugi zegar wykonany z tego temtu . zegar chodzi na lampach Lc 531.

Mam pytanko czy te lamy będą odpowiednikiem twoich?

Są to Futaba DG1001 IKD made in Japan.

Gość sprzedaje na aledrogo, opis ich pdłączeń znalazłem na elektrodzie i pozwolę sobie zamieścić.

To z wątku krzycho123, Sorki, że tak bez pytania. Pochodzą one z kalkulatora Elwro 105L.

Marzy mi się taki zegar z hh mm ss w obudowie z mahoniu i szkła. Fajnie było by dołożyć czujnik pomiaru światła, żeby zegar po nocach nie palił po gałach :D Było by pięknie.
    rollcage
    Level 15  
    te lampy które pokazałes nie nadaja sie.. sa to vfd a nie nixie. maja inne zasilanie i jeszcze potrzebuja zarzenia.
    co do tego co ci sie marzy.. to własnie koncze robic zegar na 6 lampach, z Atmega16. ma on własnie taka funkcje przyciemniania lamp w zaleznosci od godziny, budzik, date, temperature, synchronizacje z komputerem przez rs232, a takze działą z odbiornikiem dcf77, badz GPS'em.

co do zamiany irfa 730 na 740 to tez bym uwazał. lepeij trzymac sie tego co jest w projekcie
    Takaszi
    Level 14  
    rollcage wrote:
    te lampy które pokazałes nie nadaja sie.. sa to vfd a nie nixie. maja inne zasilanie i jeszcze potrzebuja zarzenia.
    co do tego co ci sie marzy.. to własnie koncze robic zegar na 6 lampach, z Atmega16. ma on własnie taka funkcje przyciemniania lamp w zaleznosci od godziny, budzik, date, temperature, synchronizacje z komputerem przez rs232, a takze działą z odbiornikiem dcf77, badz GPS'em.

Czyli nie tędy droga, oki szukam dalej. Dzięki szukam dalej.
    rollcage
    Level 15  
    autor tego tematu na swojej stronie ma tez drugi zegar, praktycznie identyczny z tym, ze juz na stojacych lapach, moze bedzie ci pasował?
    pawel-foto
    Level 19  
    rollcage wrote:
    autor tego tematu na swojej stronie ma tez drugi zegar, praktycznie identyczny z tym, ze juz na stojacych lapach, moze bedzie ci pasował?

Nie będzie pasował. To są inne lampy niż te, o które pytasz. Odpuść te lampy i poszukaj lamp nixie. Tylko takich które wyświetlają cyfry.